VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Nisan 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Hayatını geri alma hikayesi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hayatını geri alma hikayesi

Yayım hakları 35 ülkeye satılan ABD’li yazar Jessica Knoll’ın“Dünyanın En Şanslı Kızı” adlı kitabı geçen yılın en başarılı çıkış romanı olarak değerlendiriliyor.
2016 Edgar Ödülü En İyi Çıkış Romanı finalisti olan ve film haklarını Lionsgate, uyarlamasının yapımcılığını Reese Witherspoon üstlendiği “Dünyanın En Şanslı Kızı“ romanı TifAni Fanelli’nin hayatını geri alma hikâyesini anlatıyor.

TifAni (Ani), Luke Harrison’la nişanlıdır. Bu genç çifti romanın hemen başında evleri için alışveriş yaparken, tatlı bir telaş içinde görürüz. Ancak bu mutlulukları yüzeyseldir. Çünkü sayfalar ilerledikçe TifAni’nin sebebi göz ardı edilmek istenen öfkesi git gide kendini göstermeye başlar.
Üstelik tam da bu sıralarda TifAni’nin de mezun olduğu Bradley Lisesi ile ilgili bir belgesel çekilmeye başlanır ve bu belgesel onun geçmişini gündeme getirecektir. Ancak nişanlısı Luke bu durumdan hiç mutlu olmaz. Aksine o, geçmişin geçmişte kalmasını ister. Hatta bu nişanlısının büyük bir travması olsa da.
Ancak tüm travmalar gibi TifAni’nin de travması günyüzüne çıkacak ve tekrar gündeme gelecektir. Bu da TifAni’nin lise öğretmenlerinden Bay Larson Luke’un bir müşterisi olmasıyla başlar.
Çünkü üçünün yemeğe çıktığı bir gün, söz dönüp dolaşıp belgesele gelir ve Bay Larson TifAni’yi belgesele katılması konusunda destekler.
Peki nedir Luke’u bu kadar endişelendiren? Her şey eski bir lise partisinde gizlidir. TifAni de tüm gençler gibi partiye gitmiş, ne yazık ki gecenin sonunda tecavüze uğramıştır ve ona bu süreçte destek olan kişi ise Bay Larson’dur. O, TifAni’ye kendisinin suçlu olmadığını, utanacak hiçbir şeyinin olmadığını aksine bunu yapanların suçlu olduğunu ve bununla mücadele etmesi gerektiğini söyler.

Bunun üzerine TifAni mücadele etmeye karar verir ve hayatını geri almak ister. Ancak bu bir dizi başka olayın olmasına sebep olur.
İşte TifAni’nin belgesele katılması bu olayları tekrar gündeme getirecektir. Bu yüzden Luke belgeselde yer almasını istememektedir.
Bu arada kimsenin beklemediği bir şey olur ve TifAni eski hocası Bay Larson’dan hoşlandığını fark eder. Ancak Bay Larson evlidir. Aralarında yaş farkı vardır. Dahası TifAni onun eski öğrencisidir. Bu yüzden bu yakınlaşma fazla ilerlemez, ama TifAni’nin hayatı üzerine düşünmesine neden olur. Fark eder ki, nişanlısı Luke ile evlenmek istemiyordur. Bunu hem kendisine hem de çevresine ilan eder, ancak bunu Luke’a söyleyemez. Çünkü Luke, köklü bir aileden geliyordur. Yani onunla evlenirse artık kimse ama hiç kimse ona zarar veremeyecektir. Bu yüzden uzun süre susar.

Nişanlısına hiçbir şey söylemez. Evliliği bir güvence, koruma duvarı olarak algılamaya çalışır. Ancak düğünden hemen önce yaşadığı bir anı, hayatını bir kez daha gözden geçirmesine ve geçmişte yaptığı gibi yine mücade etmesine neden olur. Bir kez daha hayatını ele almaya kararı verir ve evlenmekten vazgeçer.
Böylece belgesel bir kez daha çekilir çünkü TifAni bu belgeselde evleneceğini varsaydığı için Luke’un soyadı ile yer almıştır. Ama o TifAni Fanelli olarak kalmaya karar vermiştir.

Paylaş