VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Ekim 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Hegel Hegel''e karşı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hegel Hegel'e karşı

XXIX. Uluslararası Hegel Kongresi 3-6 Ekim'de, 234 Hegel uzmanı ve araştırmacının katılımıyla İstanbul’da gerçekleşiyor.

Uluslararası Hegel Derneği (Berlin) ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortak çalışması, Beşiktaş Belediyesi’nin evsahipliği ve katkılarıyla İstanbul’da ilk kez düzenlenen Uluslararası Hegel Kongresi, G.W.F. Hegel’in birbirine karşıt birçok yoruma yol açan felsefesini çeşitli yönleriyle mercek altına alıyor.

Hegel yeniden gündeme geliyor

Hegel Hegel’e Karşı – XXIX. Uluslararası Hegel Kongresi’nin amacı, Hegel felsefesi üzerine tarihte ve günümüzdeki tartışmaları yeniden değerlendirmenin ötesinde bugünün koşulları altında onunla bir diyalog geliştirmek; kurduğu bu büyük sistematik yapı içinde geleceğe açılan pencerelere dikkati çekmektir.

Batı felsefesini tamamlığa kavuşturduğuna inanılan bu filozof; bugünkü dünya sorunları olan global ekonomi, göç dalgaları, iklim değişimi ve topallayan demokrasiler karşısında ne söyleyecekti? Hegel’in asıl mesajı çoğunlukla sanıldığı gibi felsefenin tamamlanması değil reddi olarak da okunabilir mi?

234 Hegel uzmanı, dört ana oturum ve sekiz mekânda bir arada

Kongre 3-6 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Kongre dört ana oturum ve sekiz mekânda çalışacak olan paralel oturumlardan oluşacak.

Ana oturumların başlıkları şöyle:
“Açık Perspektifler”; “Dün ve Yarın Arasında Hegel”; “Kavram, Hangi Anlamda?”; “Özne mi? Her Anlamda”.

Ana oturumların konuşmacıları şunlardır:
İlber Ortaylı, Wilfried Ver Ecke, Brady Bowman, Theodore Geraets, Violetta Waibel, Claudia Bickmann, Maria del Carmen Paredes-Martin, Eva Bockenheimer, Alper Türken, Ryosake Ohashi, Erzsébet Rózsa, Birgit Sandkaulen, Walter Jaeschke. Bu oturumlar Zeynep Direk, Türker Armaner, Sanem Yazıcıoğlu ve Önay Sözer tarafından yönetilecek.

3 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’dan itibaren Boğaziçi Üniversitesi’nde açılış ve ilk ana oturum var. Sonraki günlerde gerçekleştirilecek oturumlar Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi’nde saat 09.00’da başlıyor ve 19.30’a kadar devam ediyor. Kongre dilleri Almanca, İngilizce ve Fransızca.

Paylaş