VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
04 Kasım 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Hepimiz Mitat Karaman’ız
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hepimiz Mitat Karaman’ız

Doğu Yücel, 3 senelik aranın ardından hayattaki konumunu ‘işlevsiz’ olarak gören ilginç bir karakteri merkeze alan “Kimdir Bu Mitat Karaman?” ile okuyucularının karşısına çıktı. İlk kez fantastik öğelere yer vermeden, polisiyenin ve kara mizahın imkânlarından faydalanarak derdini anlattığını söyleyen Doğu Yücel’e sorduk; “Peki kimdir bu Mitat Karaman?”

Cemre Nur Meleke“Güneş Hırsızları” öykü kitabınızın ardından 3 sene sonra “Kimdir Bu Mitat Karaman?” romanınızı yazmaya nasıl karar verdiniz, bu süreçte neler yaşadınız?
İki roman , bir öykü kitabı şeklinde ilerlemeye çalışıyorum; bu durumda sıra romana gelmişti. Aklımda romana dönüşebilecek dört hikâye fikri vardı, bunlardan birinin kod adı Mitat idi ve zamanla Mitat ibreyi kendine doğru çekti. Mitat karakteri uzun süredir aklımda olan bir karakterdi, sadece nasıl bir hikâyeyle onu kâğıda dökeceğimi bilmiyordum. Derken bir gün apartmanımızda yaşanan bir hırsızlık vakasıyla birlikte bir beyin fırtınasına kaptırdım kendimi. Toplumsal hayatımızda karşılaştığımız olaylar da farklı çağrışımlarla hikâyeyi destekledi. Taşlar bir bir yerine oturdu ve “Kimdir Bu Mitat Karaman?” ortaya çıktı.

Romanınızın başkahramanı Mitat karakterinde kendinizden ve/veya çevrenizden izler var mı?
Tabii ki, hem kendimden hem çevremdekilerden izler var. Okul yıllarından beri yalnız takılan, sosyal fobiden mustarip, özgüvenini kaybetmiş karakterlere ilgim var. Onları çaktırmadan izler; akıllarından geçenleri anlamaya çalışırım. Mesela lisedeyken bütün teneffüslerde ve öğle yemeklerinde dolabının yanında duran bir kız vardı. Yıllarca tek kişiyle konuştuğunu görmedim. İşte Mitat’ta tüm bu antisosyal karakterlerden izler mevcut. Ayrıca filmlerden, romanlardan ve çizgi romanlardaki bazı karakterleri de görebiliriz Mitat’ta. Melville’in Katip Bartleby’si, Seinfeld’in George Costanza’sı, Kürk Mantolu Madonna’nın Raif Bey’i, Kafka’nın K’sı, Metin Fidan’ın Ediz’i...

Mitat, modern insana ayna tutuyor

Mitat karakteri aracılığıyla doğru-yanlış, iyi-kötü kavramları okuyucuya ustaca aktarılıp, okuyucunun da bu kavramlara dair kendi içinde hesaplaşma yapması sağlanıyor. Mitat karakterinde okuyucunun kendisini bulmasını istediğinizi söyleyebilir miyiz?

Aslında ben en başta okurların bu karaktere mesafeli bakacağını düşünmüştüm. Gündelik korkuları böylesine büyüten, özgüveni olmayan bir karakterle özdeşleşemeyeceklerini tahmin ediyordum. Ama kitabın ilk taslaklarından itibaren bazı bölümlerini okuttuğum herkes “Aynı ben!” diye yorumlar yaptı. Ne kadar özgüvenli görünürsek görünelim içimizde korkular, güvensizlikler, aşağılık kompleksleri saklıyoruz. Mitat bunların hepsini bir araya getiriyor ve bir anlamda modern insana ayna tutuyor. Doğru-yanlış ve iyi-kötü kavramlarını karıştırması da bunun bir uzantısı. Bazen saçmalık derecesinde iyi davranmaya çalışırken bazen kendini çok kötü bir şey yaparken buluyor. Bir muhasebeci olsa da vicdani hesaplaşmasında hesapları karıştırıp duruyor.

Kimdir Bu Mitat Karaman’da evlilik programları, siyasi ve sosyal olaylar da konu edilmiş. Bu açıdan romanınız gerçekliği de içine katarak karakterlerin hayatına odaklanıyor. Sizce iyi bir yazar, okuyucuya yaşadığı gerçeklik içinde bir pencere açarak onu düşünmeye sevk etmeli mi?
Aklımıza gelen hikâyeyi layığıyla anlatmak bir yazarın asıl amacıdır. Ama elbette günümüze ayna tutmak, olan biteni roman estetiği içinde belgelemek ve okura yeni bakış açıları kazandırmak da hedefleri arasındadır. En azından sevdiğim romanlara dönüp baktığımda hepsinin beni bir takım değişimlere ve sorgulamalara ittiğini fark ediyorum. Boris Vian’ın “Yürek Söken”inden Kafka’nın “Dava”sına kadar favori kitaplarımın çoğu bende bir değişime yol açtı. Kendi yazdıklarımda da bu etkinin benzerini okurda bırakmaya çalışıyorum. Bugüne kadar en fantastik öykülerimde bile aslında günümüzde yaşananları yansıtmaya çalıştım. Gençlik-korku tarzında görülen “Hayalet Kitap” aslında bir eğitim eleştirisiydi. “Varolmayanlar” bir sistem eleştirisiydi. “Kimdir Bu Mitat Karaman?”ın bunlardan farkı ilk defa fantastik veya bilimkurgu öğelerine yer vermeden derdimi anlatmış olmam. Bu defa polisiyenin ve kara mizahın imkânlarından faydalandım.

Antisosyal ve dövmeli

Kitap boyunca Zeus ve Medusa, Mitat karakterinin dövmeleri ve iki farklı iç sesi olarak karşımıza çıkıyor. Romanınızı yazarken Zeus ve Medusa’yı dâhil etmek nereden aklınıza geldi?

Mitat’ın kafasından geçenleri ve zihninde verdiği mücadeleyi, içsel çatışmalarını okura iyi aktarmam gerekiyordu. Fakat bir sorunum vardı: Mitat yalnız bir karakter. Kimseyle sohbeti yok. Evden işe, işten eve bir hayat. Konuşacağı, dertleşeceği birine ihtiyaç duydum bir noktada. Bir ara evcil hayvanı olsun diye düşündüm ama Mitat yalnız olduğu kadar da beceriksiz ve sorumluluk almaktan korkan bir karakter. O yüzden evcil hayvana, kolay bakılacak bir Japon balığına bile sahip olması ona yakışmıyordu. Sonra dövmeleri aklıma geldi. Karakterin sıradanlığına tezat olarak dövmeleri vardı. Her daim dertleşebileceği birbirinden farklı iki mitolojik figür. İkisinin de farklı hikâyesi var. Keskin hatlarla ayıramasak da; biri iyi, biri kötü. Sol ve sağ omuzlardaki melekler misali sürekli Mitat’la birlikteler.

Sizi yazdığınız ilgi çekici senaryolarla da tanıyoruz. Romanınızın filmini çekmeyi düşünür müsünüz?
Ben çok isterim Mitat’ın bir filme dönüşmesini. Sinematografik sahneleri olmasından dolayı başarılı da olabileceğini düşünüyorum açıkçası. Senaryosunu yazdığım Küçük Kıyamet’ten beri sinemadan uzak kaldım.
Son olarak, sizce Kimdir Bu Mitat Karaman?
Mitat, herkesten ve her şeyden bıktığımızda aynada gördüğümüz saçı başı dağınık ruh halimiz. Yanlış bir adım atacak da birine zarar verecek diye ödü kopan, korku ve paranoyalarıyla kendine eziyet eden ama kendisiyle barışık ama yalnız bir karakter. Âşık olmak isteyen ama aşktan ölesiye korkan, hayattaki rolünü bulamamış, oldukça beceriksiz ama tüm karmaşıklığı içinde sade ve dürüst biri. Hepimiz az çok Mitat Karaman’ız aslında.Paylaş