VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2010 Pazar | Anasayfa > Haberler > Her gramın bir sözü, bir de ağırlığı var...
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her gramın bir sözü, bir de ağırlığı var...

Yaz Geldi, tatil planları yapıldı. Peki yanınızda hangi kitabı götüreceksiniz? Doğru kitap nasıl seçilir? İşte uzman önerileri!

VİVET KANETTİ’nin valizi TOPLAM 2 kilo 414 gram

En sevdiğimiz yazarların kitaplarıyla binmeliyiz uçağa

- 3 En kısa yola neredeyse minik bir kitap TIR’ıyla çıkanları bilirim. Her saate ayrı kitap ve bir kırtasıyelik defterle kalem. Olsun. Her saate ayrı giysi, ayrı kokteyl düşünenler yok mudur? Hepsini yanımıza alırız, hiçbir şey düşürüp kaybetmeyiz; pasaport ve biletler hariç. Kaybettiklerimizi bulup düşürdüklerimizi topladıktan sonra nihayet koltuğa oturmayı başardığımızda uçak burnunu doğrultmadan okumaya başlarım. Galiba hep en sevdiğimiz yazarların kitaplarıyla binmeliyiz uçağa. Önce uğur getirsinler diye. Sonra, kaza olacaksa eğer, son anda sıkı bir teselli bulabilmek için...

- Ey okur! Tatile çıkacaksınız. Güneşte kemiklerinizi dinlendirip, yaralı ruhunuzu pansumanlarken, beyindeki motoru da soğutmamaya niyetlisiniz. Ama gönlünüzün gizli köşesinde, iki laf edebilecek birini (birilerini) bulma arzusu da var... Radikal önerim şu: Favori kitapçınıza gidin, raflardaki okkalı kitaplardan birini seçin. Mesela “İstanbul’un Fethinin Bizanslı Son Tanığı Yorgios Sfrancis’in Anıları”nı... Birçok açıdan süper seçimdir bir kere, ayrıca tatil köyünde de süzgeç görevi göreceklerdir. Kimileri kitaba ilk bakışta tabana kuvvet yanınızdan uzaklaşırken, geriye kalanlar arasında iyi bir tatil arkadaşı (arkadaşları) seçmeniz iyice kolaylaşacaktır. Önemli not: Gece uyku öncesi, sıradan bir tatil köyünde size bunca klas heyecanlar yaşatmış kitaplara teşekkür etmeyi unutmayın.

- İyi bir kültür hacısı, gezeceği yerlerle ilgili matbuata (haritalı rehber, haritasız rehber, şiir, roman, tarih) yola düşmeden daldığı gibi, okuduğu kitaplar nedeniyle de yola düşer (haccın esas anlamı budur zaten). Bir Joyce hayranı için Dublin’i görmek, hayatında sık ertelenen ama hiç vazgeçilmeyen bir hedef olarak kalır. Pessoa hayranı için, Lizbon’a gitmek... Yeryüzünde kimbilir kaç yüz bin Prag hacısı yaşar, yaşamıştır, Kafka’nın izinde yollara düşmüş, Prag sokaklarında sadece kendi kulağına fısıldayacak bir Kafka’yı aramış... Zira ne mavi boncukçudur o büyük yazarlar! Her okuru, “Sen bambaşkasın, sen apayrısın” diye kandıran.

- 4 Mayıs günü Brüksel’deydim. Avrupa Komisyonu binasında Zeynep Göğüş’ün başkanlık ettiği NGO TR+ tarafından düzenlenen İstanbul fotoğrafları sergisinde kısa bir konuşma yapmak üzere... Akşam üzeri sergi açılışında Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Genel Müdür Michael Leigh’le tanıştık (kısa bir konuşma yapıyor o da) ve bir şey diyeyim mi? Ayaküstü kitaplardan konuşuyoruz! Yabancı bir diyarda, size epeyce yabancı bir ortamda, sevdiğiniz üç kitap ismi, iki yazar adı duymayın, işte gene geniş bir ailenin ferdisinizdir, konuştuğunuz yabancı da artık epeyce daha az yabancıdır...

- Kitapsız hayat düşünülemediği gibi, kitapsız yolculuk düşünülemez. Bazen o kitaplar hiç dokunulmadan geldikleri kütüphaneye dönseler de... Hiç değilse temiz hava almış olurlar, onlar da.

Hafta sonu tatili:

* Huzursuzluğun Kitabı- Fernando Pessoa/Can Yayınları/ 414 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Yorgios Sfrancis’in Anıları- Chronicon Minus/Kitabevi Yayınları/ 550 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Dönüşüm/ Franz Kafka/ Varlık Yayınları/ 120 gr.

* Mavi Sürgün/ Halikarnas Balıkçısı/ Bilgi Yayınevi: 180 gr.

* Büyükadanın Solmayan Fotoğrafları/ Fıstık Ahmet/ Everest Yayınları: 170 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Kitap İçin1-2/ Selçuk Altun/Sel Yayıncılık/ 326, 328 gr.

* Şen Bilim/ Frederick Nietzche/ Say Yayınları/ 326 gr.

NAZLI ERAY’ın valizi TOPLAM 1 kilo 454 gram

Aynı kitaptan iki tane alırım

- Seyahate gittiğimde yanımda mutlaka hediye armağan olarak da kitap götürürüm. Bazen okuduğum kitaptan iki tane götürürüm ki benimle aynı zevki paylaşabilsinler.

- Bazı kitaplar her yerde bambaşka olur. Gece ayrı his verir, gündüz ayrı his verir, uçakta ayrı bir his verir, evinizden bir yere gittiğinizde apayrı bir his verir. Mesela Yasunari Kawabata’nın “Uykuda Sevilen Kızları” öyle bir kitaptır.

- Kitapların ağırlığı benim için önemli değil. Zaten bavul yerleştirmeye de kitaplardan başlarım.

- Gittiğim yerin edebiyatına, şu an en çok ne okuduklarına mutlaka bakarım. Tabii gideceğim yerin edebiyatına göre de kitaplar seçerim mutlaka. İspanya’ysa Pessoa, Prag’sa Kafka...


Hafta sonu tatili


* İşte Hayatım: Uğur Dündar/Nedim Şener/Doğan Kitap/400 gr.

* Nilüfer: Hepsi Bu/Bircan Usallı Silan- Doğan Kitap/300 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Körlük/Jose Saramago/Can Yayınları 270 gr.

* Son Nefesim/Luis Bunuel/İmge Kitabevi/300 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* İstanbul Gezi Rehberi/Murat Belge/ İletişim Yayınları/366 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Ophelia’ya Mektuplar/Fernando Pessoa/Sel Yayıncılık/118 gr.

NERMİN MOLLAOĞLU’nun valizi TOPLAM 2 kilo 626 gram

Okunması gerekenler ve gerekmeyenler

- Boyut önemli değil, yeter ki tadı iyi olsun! Tadından emin değilsem, mutlaka yedekli giderim. Kitap için her zaman yer bulurum. Cimriliğim tutarsa, romanda kalınsa elimde taşırım!

- Kitapları edebi değerinden ziyade “okunması gereken” ve “gerekmeyen”ler diye sınıflandırırım. Farklı ülke edebiyatlarını çok iyi takip etmeye çalışırım. Mesela Finceden “hafif” bir kitap çevrildiyse tatilde onu okurum.

Hafta sonu tatili

* Kama Sutra/Vatsyayana/Sel Yayıncılık/ 172 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Don Quijote (Kazım Taşkent Serisi)/Miguel de Cervantes/ Yapı Kredi Yayınları 1282 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Avrupa’da Yirminci Yüzyıl Boyunca Seyahatler/Geert Mak/Literatür Yayıncılık/945 gr.

* Yalan Sureleri /Filiz Özden/Yapı Kredi Yayınları/105 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Yok Yere... /Ryu Murakami/Doğan Kitap/ 122 gr.

DENİZ YÜCE BAŞARIR’ın valizi TOPLAM 2 kilo 701 gram

Ne okumak istiyorsam onu alırım

- Kültürel ya da doğa gezilerinin ağırlıklı olacağı bir tatile gidiyorsam daha az kitap alırım ama söz konusu deniz tatiliyse, sayı artar. Genellikle roman, öykü ya da anı kitapları alırım.

- Kitapların kalınlıklarını hiç düşünmem, ne okumak istiyorsam, onu alırım. Zaten bir süredir şöyle rahatça ayaklarımı uzatıp, o kitabı okumanın hayalini kurmaktayımdır.

- Güvendiğim, ismen tanıdığım çevirmenlerin kitapları olduğu sürece çeviri kitapları da rahatlıkla alırım yanıma. Bavulumda has edebiyat diyebileceğimiz kitaplar da olur bir de “bu kitap neden satıyor” diye meraktan yanıma aldıklarım...


Hafta sonu tatili

* Son İstasyon/Jay Parini/Turkuvaz Kitap/250gr.

* Eszter’in Mirası/ Sandor Marai/ Yapı Kredi Yayıncılık/ 105 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Bozkırkurdu/ Hermann Hesse/ Yapı Kredi Yayıncılık/200 gr.

* Görünmeyen/ Paul Auster/ Can Yayınları/ 204 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Lezzet Durakları 2009/ Mehmet Yaşin/ Doğan Kitap/ 320 gr.

* Sevda Sözleri/ Cemal Süreyya/ Yapı Kredi Yayınları/ 302 gr

* Bir de Baktım Yoksun/ Yekta Kopan/ Can Yayınları/ 142 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Ulysses/ James Joyce/ Yapı Kredi Yayıncılık/ 978 gr.

* Dava/ Franz Kafka/ Varlık Yayınları/ 200 gr.

BUKET UZUNER’in valizi TOPLAM 1 kilo 897 gram

Sırf çevirmenine göre bile kitap alırım

- Samimi olarak, yazın daha hafif, kışın daha ağır kitap okumak gibi yaklaşımların ancak şaka olduğunu düşünürüm. Kitaplar, aynen yemeklere benzer. Kaliteli malzemeyle, emekle, gelenekle hazırlanmış, lezzetli yemeklerle beslenen birini kötü “fast food” kesmez. Bu yüzden ben yola çıkarken kitabı kalınlığına ve türüne göre değil, yazarına ve konusuna göre seçerim.

- Seyahatlerde özellikle gideceğim ülkeyi veya şehri iyi anlamış ve anlatmış yazarların eserlerini okumayı seviyorum. Örneğin İspanya’ya giderken Juan Goytisolo, Portekiz’de Saramago, New York’ta Paul Auster, Mardin’de Murathan Mungan, Fas’ta Paul Bowles, Adana’da Yaşar Kemal, Ankara Adalet Ağaoğlu, Nazlı Eray vb...

- Çeviri, kitap seçimimde çok çok önemli bir kıstastır. Çeviri alırken mutlaka çevirmenin kim olduğuna bakarım. Bazan yazardan çok, Ülker İnce, İlknur Özdemir, Roza Hakmen, Ahmet Cemal gibi iyi çevirmenler yüzünden kitap aldığım bile olmuştur.

Hafta sonu tatili

* Soğuk Kazı/ Birhan Keskin/Metis Yayıncılık/74 gr.

* Bu Yalan Tango/ Selim İleri/ Everest Yayınları/295 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Halide Edip/ İpek Çalışlar/ Everest Yayınları/ 700 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Paranın Cinleri/Murathan Mungan/Metis Yayıncılık/ 100 gr

* Yeryüzünde Bir Sürgün/ Juan Goytisolo/

Metis Yayıncılık/ 140 gr.

Yurt dışı tatilleri

* İncir Tarihi/ Faruk Duman/ Can Yayınları/ 260gr.

* Bir Buluşma/ Milan Kundera/ Can Yayınları- 155 gr.

* Rubailer/ Ömer Hayyam/Everest Yayınları/ 273 gr.

ÇİLER İLHAN’ın valizi TOPLAM 1 kilo 858 gram

Kısa ve aktif tatillerde kurtarıcım polisiye olur

- Tek başıma, dinlenmek için çıktığım bir tatilse altını çize çize, notlar ala ala okuyabileceğim kitapları alırım. Ama kısa, aktif bir tatil için uzun zamandır beklettiğim bir polisiye roman tercih edebilirim.

- Her tatilime okuyabileceğimden çok kitap götürürüm; bazen canımın ne çekeceğine gitmeden karar veremem bu yüzden boyut ve ağırlık konusuna hiç takılmam. Benim için tatiller kitaplarımla rahatsız edilmeden geçirilecek kutsal zamanlardır!

- Mutlaka iyi bir öykü kitabı alırım; romanların aksine uzun bir konsantrasyon gerektirmediği, havalimanlarında, vapurlarda vs. beklerken bir öykünün bütünlüğünü bozmadan onu okuyup bitirebileceğim için.

Hafta sonu tatili

* Nazım Hikmet ve Tosca’sı Semiha Berksoy, Mektuplar/ Yapı Kredi Yayınları/ 170 gr.

* Bir de Baktım Yoksun/ Yekta Kopan/ Can Yayınları/142 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Beyazdaki Kara/ Maggie Gee/ Ayrıntı Yayınları/ 260 gr.

* Yeryüzünde Bir Yer/ Sema Kaygusuz/ Doğan Kitap/ 140 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Ağrı Dağı Efsanesi/ Yaşar Kemal/ Yapı Kredi Yayınları/ 120 gr.

* Körlük/ Jose Saramago/ Can Yayınları/ 270 gr.

Yurt dışı tatilleri

* 7 Gece/ Alina Reyes/ Okuyan Us Yayınları/ 56 gr.

* Sadakat/ İnci Aral/ Turkuvaz Kitap/ 250 gr.

* Bozcaada Öyküleri/ Kadir Aydemir/ Yitik Ülke Yayınları/200 gr.

* Artemio Cruz’un Ölümü/ Carlos Fuantes/ Can Yayınları/ 250 gr.

CÜNEYT ÖZDEMİR’in valizi TOPLAM 1 kilo 355 gram

Kalın kitaplar götürür ama geri getirmem

- Geziler için yanıma alacağım kitapları belirlerken mümkün olduğu kadar beni Türkiye’den kopartsın, alsın bambaşka bir atmosferin içine sürüklesin isterim. Hatta Türkçe bile olmasın. İtiraf edeyim tatillere çok kalın kitapları götürürüm ama geri getirmem. Kitabı, bittiği yerde bırakıyorum. Sınıflandırma yerine tamamen anlık karar veriyorum... Kitaplar eğer iyi çeviri değilse okumaktan vazgeçiyorum.

Hafta sonu tatili

* Karanlıktaki Işık Burma/ Nilüfer Şener/ Ganj Kitap/ 180 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Türkiye’nin Asker Sorunu/ Hasan Cemal/ Doğan Kitap/ 473 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Med Cezir/ Elif Şafak/ Doğan Kitap/ 220 gr

Yurt dışı tatilleri

* Şiirler(orijinal dilde)/ Charles Bukovski/ Ecco Publishing/ 680 gr.

CEM ERCİYES’in valizi TOPLAM 3 kilo 679 gram

Ağırlığı değil ergonomisi önemli

- Okunmak için kenarda duran kitaplardan bir seçki yaparım. Kitap raflarının önünde küçük bir tur atıp, “unutulmuş” bir kitap varsa onu da yığına katarım. Sonra ayıklarım. Çoğunlukla “yeni çıkmış” kitapları seçerim. Aralarına bir de klasik katarım.

- En iyi sığdırma yöntemi fazla abartmamak. Okuyabileceğim kadar kitap alır, kitapsız kalmamak için bir yedek ekler yola çıkarım. Ama tabii muhakkak o kitaplar valizde sıkı bir yer tutar. Çünkü seyahatte kitapsız kalmak bir faciadır.

- Kitabın ağırlığı valizde taşımak bakımından önemli değil. Esas mesele tatil kitabının, uçak koltuğunda, plaj şezlongunda, hele çardak altı hamakta okurken elde tutulabilecek, kolu yormayacak büyüklükte, ağırlıkta olmasıdır.

Hafta sonu tatili

* Karanlığın Aynasında/ Murat Gülsoy/ Can Yayınları/ 200 gr.

* Türkiye’nin Asker Sorunu/ Hasan Cemal/ Doğan Kitap/ 473 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Beton Bahçe/ Ian McEwan/ Sel Yayıncılık/ 138 gr.

* Bu Yalan Tango/ Selim İleri/ 295 gr

* Halide Edip/ İpek Çalışlar/ Everest Yayıncılık/ 700 gr.

* İstanbul Hatırası/ Ahmet Ümit/ Everest Yayıncılık/ 600 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Mektup Aşkları/ Leyla Erbil/ Doğan Kitap/ 250 gr.

* Avunamayanlar/ Kazuo Ishiguro/ Yapı Kredi Yayınları/ 150 gr.

* Şok Doktorini/ Naomi Klein/ Agora Kitaplığı/ 678 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Üç Deniz Öyküsü/Joseph Conrad/ Can Yayınları/ 230 gr.

* Ermeni Tabusu Üzerine Diyalog-Michel Marian, Ahmet İnsel/ İletişim Yayınları/ 142 gr.

* Beyaz Küpün İçinde: Galeri Mekanının İdeojisi/ Brain O’Doherty/ Sel Yayıncılık/123 gr.

FARUK DUMAN’ın valizi TOPLAM 1 kilo 746 gram

Çevirisi kötü kitapları denizle değiş tokuş ediyorum

- Ağır, büyük boyutlu kitapları götüremiyorum. Çünkü tatilde rahat, bir yerlere uzanarak, dinlenerek okunuyor genellikle. Yalnızca tatilde değil, sıradan okumada da roman ve denemeleri elimden geldiği kadar izlemeye çalışıyorum. Ama tatilde yoğunlukla şiir ve öykü okuyorum. Çeviri kitapları da elbette tercih ediyorum. Çevirisi iyi olmazsa (gerçi o az çok daha gitmeden gözden geçirilmiş oluyor) bir kaybım olmuyor çünkü onu denizle değiş-tokuş etmiş oluyorum.

Hafta sonu tatili

* Bir Sanattır Öğle Uykusu/ Thierry Paquot/Can Yayınları/ 98 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Dağlarca- Bütün Şiirleri II/ Yapı Kredi Yayınlar/(Delta Dizisi)/ 960 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Efendime Söyleyeyim/ Hasan Ali Toptaş/ İletişim Yayınları- 374 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Morenga/ Uwe Timm/ Can Yayınları/ 314 gr.

SIRMA KÖKSAL’ın valizi TOPLAM 1 kilo 140 gram

Her zaman daha büyük bir bavul vardır

- Bildiğiniz bir yere kafa dinlemek için gidiyorsanız, en iyisi bildik yazarlarınızdan birinin yeni çıkmış bir kitabını yanınıza almanız... Böylece hayal kırıklığına uğramazsınız.

- Mutlaka okunması gerekenlerden bir- iki tane, bir de okumak istediklerimden bir- iki tane. Genellikle okunması gerekenler okunmadan, okumak istediklerim okunmuş olarak dönerim. Kitapların boyutlarına pek aldırmam. Tabii kuşe kağıda basılmış, ciltli bir sanat kitabını tatile götürmem ama diğerleri için boyutlarını düşünmem. Her zaman bir boy büyük bavul vardır!

Hafta sonu tatili

* Yetenekli Bay Ripley/ Patricia Highsmith/ Can Yayınları/ 240 gr

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Asi... Asi.../ Ayla Kutlu/ Bilgi Yayınevi/ 470 gr

Kültür ve doğa gezileri

* Yörenin yerel yayınları

Yurt dışı tatilleri

* Paris Bir Şenliktir/ Ernest Hemingway/Bilgi Yayınları/ 120 gr.

* Alan Kodu 212/ Tama Janowitz- Everest Yayınları/ 310 gr.

SELİM İLERİ’nin valizi TOPLAM 2 kilo 190 gram

Hafta sonu tatili

* Yeraltından Notlar- F.M.Dostoyevski/ T.İş Bankası Kültür Yay./ 140 gr.

* Deniz Feneri/Virginia Woolf/ İletişim Yayınları/ 200 gr

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Devlet-i Aliyye/ Halil İnalcık/ T.İş Bankası Kültür Yay/ 1200 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Şiirler-Bütün Yapıtlar/ Behçet Necatigil/ Yapı Kredi Yayınları/ 400 gr.

Yurt dışı tatilleri

* Abdülhak Hamid’den bir kitap/250 gr

İLKNUR ÖZDEMİR’in valizi TOPLAM 674 gram

Hafta sonu tatili

* Agatha Christie’den bir polisiye/ Altın Kitaplar/ 220 gr.

* Esmahan Aykol’dan bir polisiye/ Turkuvaz Kitap/ 160 gr.

Tatil köyü veya üç günden uzun süren tatiller

* Dublinliler/James Joyce/İletişim/ 220 gr.

Kültür ve doğa gezileri

* Soğuk Kazı/ Metis Yayınevi/ 74 gr.Katkılarından dolayı Mecidiyeköy Uğur Center ve Mecidiyeköy Tanşaş"a teşekkür ederiz.

Paylaş