VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2012 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Her gün bir uçak düşse ve 100 kişi hayatını kaybetse yine de uçağa biner miydiniz?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her gün bir uçak düşse ve 100 kişi hayatını kaybetse yine de uçağa biner miydiniz?

""Hastaneden Canlı Çıkmak"" kitabı hasta ve hasta yakınlarına bir rehber oluyor.

Herkes hata yapabilir. Buna doktor, hemşire, diş hekimi ve eczacılar da dahil. Bu yüzden potansiyel bir hasta ve hasta yakını olarak gerekli önlemleri almamızda fayda var. Unutmayın hepimizin bir gün yolu hastaneye düşecek. Yani hem haklarınızı hem de en sık rastlanan hataları bilmeniz de fayda var.

Zira bir kez hata gerçekleştikten sonra, söz konusu hayatımız olduğu için, işler bir anda rayından da çıkabiliyor. Hele bir de Türkiye gibi kurumlara olan güvenin yeterince gelişmediği ülkelerde, işler hiç ama hiç istenmeyen boyutlara varabiliyor. Mesela son zamanlarda sık sık karşılaştığımız hekime uygulanan şiddet gibi. Ya da aşırı reaksiyonlar gibi.

Oysa en küçük hataya karşı gösterilen aşırı suçlayıcı yaklaşımlar, işi daha da zorlaştırıyor hatta çıkmaz sokağa sokuyor. Hastaneler ve tıp insanları aşırı defansif, hasta ve hasta yakınları ise aşırı tepkili olabiliyor. Sonuçta güven ilişkisi bozulurken sağlıklı bir sağlık politikası da uygulanamaz oluyor.

Oysa Hasta Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Bulun"un da ifade ettiği üzere bu tür hatalar bireysel değil "sistem"den kaynaklanıyorve bunlardan konrunmak da mümkün. Dr. Bulun, bu amaçla en sık rastlanan tıbbi hataları ve bunlardan korunmanın yollarını bir kitapta topladı: ""Hastaneden Canlı Çıkmak.""
Kitabın ve bu konuda bilinçlenmenin önemini anlamak içinse aşağıdaki şu verilere bakmak yeterli:

* Tıbbi hatalar, araştırmalara göre tüm dünyada ölüm nedenleri sıralamasında ilk 5 içinde yer almaktadır.

Ülkemizde hergün en az 100 kişinin tıbbi hatalar sonucu hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Bu da yılda 35.000 kişiyi ifade etmektedir.

Belli başlı Tıbbi hatalar: yanlış taraf cerrahisi, ilaç hataları, vücutta yabancı cisim bırakma, kan nakli hataları, enfeksiyonla ilişkili ölümler, anestezi ile ilişkili ölümler’dir.

Amerika’da her yıl 100.000 den fazla kişi önlenebilir tıbbi hatalar sonucunda yaşamını yitirmektedir.

Sadece bir tomografi taraması sonucu 14-21 mgy (miligray) radyasyon alırsınız. Bu doz, Japonya’ya atılan atom bombalarının 2.5 km . uzağında yaşayan insanların aldığı dozdur. Bu bombadan kurtulanların ölüm risklerinin yükseldiğine dair kesin kanıtlar vardır.

Ülkemizde her yıl 500 milyon dolarlık (900 milyon TL.) hatalı ilaç kullanılmaktadır.

Amerikalıların % 42"si kişisel olarak en az bir kere tıbbi hataya maruz kaldıklarına inanmaktadırlar. (NPSF araştırması)
PEKİ NE YAPMAK GEREK?

Amerikan Institute of Medicine , 1999 yılında “Err is Human: Building a Safer Health System ” adlı raporla tıbbi hatalara ciddi anlamda dikkat çekmeyi başarmıştır. Raporun yazarlarından Dr. Donald M. Berwick Barack Obama tarafından Amerika Sağlık Bakanlığı’nda konu ile ilgili Medicare ve Medicaid Hizmetleri’nin başına getirilmiş, tüm ülkede tıbbi hataların azaltılarak %50"lik bir oranda hayat kurtarmak amaçlanmıştır. Tüm otoriteler, hastalar ve sivil toplum örgütlerinden önemli destek alan proje, “100,000 Lives Campaign / 100.000 Hayat Kurtarma Kampanyası”nın ilham kaynağı olmuş ve bu konuda önemli adımlar atılmasına vesile teşkil etmiştir. Günümüzde ise 2010 yılında bir reform paketi olarak açıklanan yeni sağlık politikası (Medicare) ile artık Amerika’da tıbbi hatalar, hastane enfeksiyonları tesbit edilen kurumlara geri ödemeleri azaltılarak yapılmakta ve buna benzer hataları azaltıcı yaptırımlar uygulanmaktadır.

DOKTOR SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dr. Bulun"un doktor seçerken şunlara dikkat etmemizi öneriyor:

-""Günde en fazla 30 hasta bakan doktoru tercih edebilirsiniz. Ancak hiç hastası olmayan bir doktor tercih edilmeyen bir doktor olabilir.

-Doktorunuz aynı zamanda yönetici olarak çalışmıyorsa daha iyidir. Yönetici olarak çalışan bir doktor yönetimle ilgili problemler yüzünden bir çok işlemi yarıda bırakmak veya asistanına devretmek zorunda kalabilir.

-Doktorunuz sadece tek bir hastanede çalışıyorsa daha iyidir.

-Doktorunuz sorularınıza cevap vermekten çekinmiyorsa sizi dikkate alıyordur. Sorularınızı rahatsız edici değil yumuşak bir tarzda sorun.

-Gereksiz ilaç yazmayan doktor daha iyidir. Ama bunu sizin anlamanız gerçekten zor. İlaç yazmakta istekli olmayan doktoru zorlamayın.

-Anjiyo, ameliyat, endoskopi gibi gereksiz tıbbi girişim önermeyen doktoru tercih edin.

-Gereksiz tıbbi tahlil istemeyen doktoru lütfen buna zorlamayın. Bazı tahliller sizin için tehlikeli olabilir.

-Sadece sorular sorup bilgisayara bakmak yerine sizi muayene eden doktoru sakın bırakmayın.

-Muayeneden önce ellerini yıkıyorsa sizi düşünüyordur.

-Yazdığı reçete ne kadar okunabiliyorsa hatalı ilaç kullanma şansınız o kadar düşüktür.

-Sigara içmeyen doktor daha iyidir.""


Hastaneden Canlı ÇıkmakHastaneden Canlı Çıkmak

Dr.Mustafa Bulun

Detay için tıklayın

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam