VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mart 2017 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Her gün ufak bir kötülük yap!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her gün ufak bir kötülük yap!

Her an tetikte olmak, dostluğun önemini kavramak hatta başarı merdivenlerini hızla tırmanabilmek için en etkili motivasyonlardan biri, en az bir düşman sahibi olmak. Kitapları çok satan felsefeci Wilhelm Schmid, bu kez düşmanlığın faydalarını yazdı.

ÖZLEM AKALANTüm olumlu enerjinizi çeken, sivri dilli, her fırsatta bir açığınızı arayan kötücül insanlar tanıyor musunuz? Ya da açık açık size kin güden bir düşmanınız mı var? Şanslısınız demektir! (Elbette bu düşman hayatınızı kâbusa çevirmiyor veya canınıza kastetmiyorsa tabii.) Çünkü bu sayede her zaman, her olay karşısında hazırlıklı ve uyanıksınız demektir. Üstelik düşmanınızdan bir adım önde olmak için kendinizi geliştirip yaptığınız işte daha başarılı olmanız mümkün. Motivasyonunuzun sebebi nahoş olmasa da varacağınız sonucun iyi olacağı kesin! Üstelik bunu elbette bu satırların yazarı değil, “Aşk”, “Mutsuz Olmak”, “Sakin Olmak”, “Arkadaşlıktaki Saadete Dair” gibi ülkemizde de çok satan kitapların yazarı felsefeci Wilhelm Schmid “Düşmanlığın Faydaları” kitabında söylüyor. Elbette bununla yetinmiyor ve Hıristiyanlıktan kaynaklanan bir bilgiyle felsefeyi birleştirerek “Düşmanını sev!” diyor. Hatta “Her gün bir kötücüllük yap” öğüdü veriyor okurlarına.

“Dostluk, düşmanlığa dönüşebilir. Tam da yoldaşlığın arzulandığı ve anlamlı da olacağı yerde, birden düşmanlık sökün eder; kimse de bilmez, niçin, nereden çıktı bu.” diyerek söze başlıyor Schimid bu çalışmasında. En iyi aileler, en büyük aşklar bile bağışık değildir bu virüse. Hem zaten, dünyanın sadece dostlardan ibaret olamayacağı aşikârdır. Ancak Schmid’in asıl sorguladığı ve düşündüğü, düşmanlara bir anlamın atfedilip atfedilemeyeceği. Ona göre düşmanlarımıza da borçlu olduğumuz şeyler var. Onlar sayesinde öğrenmiyor muyuz dostluğun, karşılıksız vermenin, anlayışın, sevginin değerini? Üstelik yazar bununla da kalmıyor, düşmanların insanı başka bir durumda daha zor kalkışacağı işler için kamçıladığını, “Onlara gününü göstereceğim” demenin başarıya doğru itici bir güç olduğunu savunuyor. İşte düşmanlığa böyle anlamlar yükleyince de insan ondan kolay kolay kurtulamıyor.

Düşmanını açık etme!
Schmid, birine karşı düşmanlık besleyenlere önemli bir öğütte de bulunuyor; düşmanını açık etme! “Çünkü” diyor; düşmanlar, düşman olduklarını ahlaken açığa düşürmeye çalışır, fakat tam da bu nedenle onları ilgi odağına yerleştirirler. Onlara hayatı zorlaştırdıkça, başkalarının merhametini uyandırırlar.”
Bir düşmana karşı takınılacak en iyi tavır ise hiddetlenmek, kabalaşmak ya da intikam almak yerine âlicenap davranmak ve onları yok saymak. İşte bu bir düşmanın en fazla korkacağı şeydir çünkü “Aşikâr biçimde iyi niyetli görünen bir insana düşmanca davranarak, çevrelerindekiler karşısında kendilerini küçültmüş olurlar.”
“Süregiden bir dostlukta, düşmanlık sonunda yine dostluk hâsıl edebilir, üstelik çok içten bir dostluk olabilir bu. Çünkü çatışanlar birbirlerini etraflıca tanımak ve takdir etmeyi öğrenmek için yeterince zaman ve fırsat bulmuşlardır” diyor Schmid. Burada okuru uyarmıyor ama ben yine de bir parantez açayım; böyle bir düşmanlık ilişkisinde arada kalmayın, taraf tutmayın. Çünkü düşmanlar dost olup da ortak tecrübe ve hikâyelerini paylaşmaya başladıklarında sizin onlarla olan paylaşımlarınız da bir bir ortaya dökülecektir!

Kötücül Oscar Wilde
Schmid, pek çok düşünürü referans gösterdiği kitabında, iş kötücüllüğe gelince “Oscar Wilde kötücüllüğün büyük ustası mertebesine erişmişti” sözleriyle yazarın hakkını teslim ediyor. “İletişimin başka yolları onu pek alakadar etmiyordu” diyerek de devam ediyor: “Bütün tiyatro oyunları ve denemeleri, onun bu alandaki marifetine delalet eder. Kötücüllüğü bir sanat formuna dönüştüren küstah edası, birilerin düşmanlık tuzağına çekmenin şaşmaz yöntemiydi, sonra da harikulade bir şekilde onları çekiştirip dururdu. Kötücüllük sahasındaki en sıkı rakibi olan ve tıpkı onun gibi İngiltere’de yaşayan memleketlisini, bir İrlandalıyı itinalı bir adilikle tasvir etmişti: ‘Bernard Shaw’un düşmanı yoktur ama dostları tahammül edemezler ona.”
Tanıl Bora’nın çevirisi, Turgut Demir’in çizgileriyle bu kitap, hem Wilhelm Schmid okurları hem psikoloji ve felsefeye ilgi duyanlar hem de dostunu-düşmanını tanımak isteyenler için iyi bir kaynak.

Paylaş