VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2018 Salı | Anasayfa > Biyografi > Her güzel yaşamın ardında gizli bir hüzün vardır
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her güzel yaşamın ardında gizli bir hüzün vardır

İnsanların gerçek yüzlerini farkedebilmek mümkün mü? Kitapları 28 dile çevrilen ve “Senden Önce Ben” romanı geçen yıl beyaz perdeye aktarılan İngiliz yazar Jojo Moyes’ın Türkçeye aktarılan “Sonsuza Dek Sen”i bu soruya yanıt veriyor.

YONCA BOZTUNALI


Romantik tarzıyla gönülleri fethetmiş, eski gazeteci artık tam zamanlı yazar Jojo Moyes, New York Times çok satanlar listesine üç kitabıyla birden girmiş nadir yazarlardan. Zira Jojo, kolay okunan sürekleyici üslubu, etrafında pembe tüller uçuşan, kimi zaman yüzünüzde bir tebessümle, kimi zaman da içiniz burkularak merakla okuyacağınız hikâyelerin 28 ayrı dilde okunan en sevilen yazarı… Kendisini geniş kitlelere ulaştıran “Senden Önce Ben” ve “Senden Sonra Ben” kitaplarının üçüncüsü “Sonsuza Dek Sen” ile tam zamanında, yaz başında okurla buluştu. Diğer bir deyişle; Moyes hayranlarının çok iyi tanıdığı “Bridget Jonesvari” karakter Louisa Clark, yine başrolde ve sahilde yormadan, keyifle okunacak “Sonsuza Dek Sen” plaj çantanıza girmek üzere raflarda.
Meşhur karakterimiz 28 yaşındaki Louisa Clark, “Sonsuza Dek Sen”de bu kez New York’da entrikalarla dolu bir maceraya atılıyor…

Sadık okuyucularının hatırlayacağı arkadaşı Nathan’ın kendisine epeyce varlıklı bir ailenin yanında bulduğu işe başlamak üzere, İngiltere’deki ailesinden ve erkek arkadaşından uzakta yeni bir hayata başlıyor ve multi milyoner Gopnik’lerin Central Park yakınındaki geniş malikânesinde sosyetenin, şık davetlerin ve fakat görünen yüzlerin arkasındaki gizli hikâyelerin içinde buluveriyor kendisini. Ayak basar basmaz heyecan duyduğu bu “uyumayan şehirde” kâh okyanusun öte yanında bırakarak geldiği sevgilisini özleyerek, kâh şehrin tadını çıkararak yeni hayatına alışmaya çalışıyor Louisa. Patronu iş adamı Leonard, onun genç ve güzel yeni Polonyalı eşi Agnes, malikanenin asık suratlı emektarı Ilaria, kedi bakıcısından, şarap getiren adama onlarca diğer çalışanı ile gündelik hayatın koşturmacasında daima etrafta görevlilerin olduğu ama aslında topu topu üç kişilik bir ailenin yaşadığı bir evdir burası. Rutin gibi görünen ve birbiri ardına benzer geçen her gün, okuyucuyu sarıp sarmalayacak yeni insanlar, olaylar, sırlar ortaya çıkacaktır. Güzelliğine hayran kaldığı ev sahibesi genç göçmen eş Agnes’ın kendini New York sosyetesine kabul ettirme çabasında ona arkadaşlık etmeye çalışan Louisa, hiç beklemediği sırları da taşımak zorunda kalacaktır gün be gün. Bir yandan da uzaklardaki erkek arkadaşı Sam’in hasretini çekerken, onun yeni iş partneri Katie’nin hikâyeye eklenmesiyle istemeden de olsa kıskançlık duygularıyla boğuşur. Araya mesafelerin ve insanların girmesi bir ilişkiyi, gerçek aşkı nasıl etkiler?

Kimi yabancı eleştirmenler, “Sonsuza Dek Sen” için üçlemenin artık bununla tamamlanması gerektiğini, ilk kitabın enerjisinin ancak bu kadar devam edebileceğini ve başkarakter Lousia’nın artık emekli olmasını öneriyor. Öte yandan kimi eleştirmenler, sadık Moyes okuyucularının bu devam romanından fazlasıyla memnun olacaklarını belirtiyor. Bu konuda değerlendirmeyi elbette en iyi yapacak olan okurlardır. Ancak altını çizmek gerekir ki; Louisa’nın uzaktaki sevgilisi ile yaşadığı duygusal gelgitleri Moyes çok güzel işlemiş. Öyle ki; siz bile okurken hangi tarafa hak vereceğinizi düşünmeden edemiyorsunuz.

Parıldayan New York fonunda geçen romanda, ışıl ışıl lüks hayatın yanında küçük yaşamlarıyla da ayrı hikâyeleri olan renkli insanlarla tanıştırıyor Moyes bizi; “Sonsuza Dek Sen” de. Aşk, ilişkiler, özlemler, kararsızlıklar, beklentiler konu edildiğinde akla gelen ilk yazar olan Moyes, sevimli karakteri Louisa odağında, iç içe birçok hikaye anlatıyor aslında yine. Özetle, Moyes, sırlar ve yalanlarla dolu Gopnik ailesiyle yaşamaya başlayan Louisa’nın aslında düzenli ve keyifli başlayan New York hayatında yaşadığı ardı arkası kesilmeyen olayları akıcı bir üslupla işliyor.

İnsanların görünen yüzlerinin arkasında gizledikleri gerçek yüzleri ve acıları, hafif ve tatlı bir dille anlatan “Sonsuza Dek Sen”, zihninizi yormadan okuyacağınız hoş bir yaz kitabı.

Paylaş