VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
30 Mayıs 2010 Pazar | Anasayfa > Haberler > Her insan, hayatının anlamının ne olduğunu bilir
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her insan, hayatının anlamının ne olduğunu bilir

Brida, güzel bir İrlandalı kızın ve onun bilgiye erişme çabasının öyküsü. Ama her şeyden önce tutkulu ve gizemli bir aşk öyküsü.

Ümit Kurt

Paulo Coelho’nun genel olarak mistik olandan beslenmesi, akıldan çok ruhu merkeze alması, daha çok bir Doğu anlatım tekniği olarak değerlendirebileceğimiz meselden çokça yararlanması, Coelho edebiyatının başat özelliklerinden biri sayılır.

Coelho, tüm mistik yazarlarda olduğu gibi, tamamlanmış bir varoluşu, bir mükemmelliği savunmaz. Eserlerinin tümünün bir iç arayışa odaklanmasının nedeni de budur. Örneğin, “Veronika Ölmek İstiyor”daki Veronika, bir intihar girişiminden sonra, hayatın gerçek anlamda ne demek olduğuyla yüzleşir. Veronika’nın bu yüzleşmesi, kendince olması gereken hayat ve aşk arayışı üzerinden verilir. Coelho, “Beşinci Dağ”da, İlyas peygamberin hayatından hareketle, mutluluğa ulaşmanın aslında “hiçbir zaman vazgeçmemekle” mümkün olduğunu savunur. “On Bir Dakika”nın Brezilya’da yaşayan kahramanı Maria, durağan bir hayattan çok, serüveni ve macerayı düşlediği için, hayallerinin peşinden İsviçre’ye gider. Burada sınavdan geçen Maria’nın kendisidir. Çünkü yeni geldiği yerde, ruh dünyasını gözden geçirerek kendini yeniden tanımlayacaktır. “Zâhir” ise, kendisiyle otobiyografik özellikler gösteren yazar kahramanının, Orta Asya’ya yaptığı yolculuğu hikâye eder. Fakat bu yolculuk Coelho tarzına aşina olanların tahmin edebileceği gibi, bir “iç yolculuğa” dönüşmekte gecikmez. Ve romanın kahramanı, Coelho’nun romanlarının belkemiğini oluşturan kader, yazgı, aşk, inanç, değer gibi, tehlikeli denebilecek kavramları kendince tanımlar.

Ve gelelim son romanı “Brida”ya. “Brida”, güzel bir İrlandalı kızın ve onun bilgiye erişme çabasının öyküsü. Ama her şeyden önce tutkulu ve gizemli bir aşk öyküsü. İnsanın herhangi bir yerde “kutsal yeteneğine” erebileceğini anlatmak için, “Bütün yollar Roma’ya çıkar” diye bir bildik atasözü vardır. Coelho’nun kendi Roma yolunu İrlanda’da yürümesine sebep olan Kutsal Yeteneğe sahip kişi Brida’dan başkası değildir. Brida, ona korkularının üstesinden gelmeyi öğreten bilge bir erkekle ve dünyanın gizli müziğine ayak uydurarak dans etmeyi öğreten bir kadınla karşılaşır. Brida kendi yazgısını ararken, kişisel ilişkileri ile kendini dönüştürme isteği arasında bir denge kurmaya çalışır. Coelho’nun bir yerde dediği gibi aslında her insan, hayatının anlamının ne olduğunu, neyin ona doyum verdiğini bilir. Yaptığı her şeyi büyük bir coşku ve sevgiyle yaptığı zaman bu doyuma yaklaştığını hisseder. Gerçekten de hayatın herkes için geçerli olan bir anlamı yoktur, dünya denilen gezegenin her sakini için farklı bir anlamı vardır. Hayatın anlamını merak edenler için harikulade bir aşk öyküsü “Brida”da sizleri bekliyor.

Paylaş