VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Haziran 2014 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Her kitabın bir kaderi vardır
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her kitabın bir kaderi vardır

Türkiye’de sosyal medya üzerinden kurulan ilk yayınevi unvanını taşıyan Yitik Ülke, 2006’dan beri yazarların, edebiyatla ilgilenen herkesin dosyalarını seçerek kitaplaştırıyor. “Burada herkese yer var” diyen yayınevinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni yazar-şair Kadir Aydemir ile Yitik Ülke’nin hikayesini konuştuk

Yitik Ülke Yayınlarınasıl kuruldu? Hikyeniz nedir?
Yitik Ülke’yi 1997’de İstanbul’da kurdum. Gülsuyu Mahallesi ve Kadıköy’deki düşlerimden, şiirden, aşktan, ölümden ve sözcüklerden yarattım onu. Önce MiRC programında bir sohbet kanalıydı #yitikulke, 97’de “Başka” isminde bir şiir dergisi oldu, eş zamanlı olarak www.yitikulke.com adresli bir web edebiyat dergisine dönüştü. 2006’da kitap yayıncılığına girdik. Bugün yaklaşık 130 kitabımız var. Türkiye’de sosyal medya üzerinde kurulup bir yayınevine dönüşen ilk yer Yitik Ülke. İçimdeki bir düştü ve peşinden gittim, hepsi bu. Şiirle, öyküyle, romanla, alternatif edebiyatla yarına ilerliyoruz. Sosyal medya üzerinde oldukça güçlü ve hareketliyiz. Özellikle Twitter ve Facebook’ta geniş bir okur kitlemiz var. Kütüphaneler kuruyoruz, okurlarımıza ağaç tohumları ve kitaplar hediye ediyoruz. Aynı gökyüzü altındayız, yaşamayı ve paylaşmayı seviyoruz.

TÜCCAR DEĞİL YAYINCIYIZ
Yayın politikanızı belirlemenizde etkili olan faktörler nelerdir?

Türkiye’de bir edebiyatçının, şairin-yazarın kurup yönettiği yayınevi sayısı bir elin parmakları kadar az. Biz tüccar değiliz, yazar ve yayıncıyız. Yayın politikasının iyi edebiyattan yana olmasına çabaladım hep. Önceliğimiz hep genç yazarlar ve ilk kitaplar oldu. Şiiri, öyküyü, romanı yaşatmaya çabalıyoruz. Merkezden, ilişkilerden, “reklamla” yaratılmış içi boş isimlerden ve eserlerden uzak, gerçek edebiyatın ve sanatın peşindeyiz. Yayın politikamızı kendi okuma ve yazma pratiklerimiz şekillendiriyor. İyi bulduğumuz, inandığımız nitelikli eserleri seçip kitaba dönüştürüyoruz. Tam anlamıyla kültür yayıncılığı yapıyoruz. Gerektiğinde sokakta, gerektiğinde en acı afet anında halkımızın yanında, gerektiğinde yoksul çocukların okuması için sosyal sorumluluk proje kitaplarımızla her yerdeyiz. İnsanlar için çabalıyoruz. Okurlarımızla bağımız çok güçlü. Yitik Ülke’nin aktivist yapısı ona oldukça dinamik bir özellik kazandırıyor.

Genç yazarlara kapınız açık mı?Genç yazarlara, yeni fikirlere her zaman kapımız açık. Yitik Ülke kitaplarını okuyanlar bizim çizgimizi hemen kavrar, çünkü piyasanın burun kıvırdığı, büyük yayınevlerinin umursamadığı kitapları gururla basıyoruz. Şiir ve öykü kitabı yayımlanmayan, sadece popüler kültürün beslendiği bir kitap dünyası bize göre değil. Güçlü ve alternatif kitaplarla yola devam ediyoruz. Yayın dizimizde özellikle derleme/çok yazarlı kitaplara geniş yer veriyoruz. Onlar bizi güçlendiriyor. Çok yazarlı kitap projesi olan herkes bize ulaşabilir, çalışması üzerine fikrimizi alabilir. Yitik Ülke’de herkese yer var.

“Keşke biz yayınlasaydık” dediğiniz bir kitap var mı? Hangisi? Neden?
Tim Burton hayranıyımdır, onun kitaplarını yayımlamak isterdim. Neredeyse tüm filmlerini izledim, severim. Yitik Ülke için dünya klasiklerini hazırlıyorum bugünlerde. Sadece okuyup sevdiğim kitapları çevirtiyorum, Savaş Çekiç ustamızın tasarım desteğiyle güzel bir dizi yapacağız. Bakalım.

OKURU YANILTMAYIZ
“Keşke biz yayınlamasaydık” dediğiniz kitap var mı? Neden?

Yitik Ülke’nin yayımladığı tüm kitapları beğenerek, sevgiyle seçtim ve hazırladım. Hepsinde bin bir emek var. Beğenmediğim bir kitabı yayımlamam ve okura sunmam. Yazarlık ve yayıncılık dışında iyi bir okur olmaya çalışıyorum, kitap okurunu yanıltmak bize göre değil.

Yayımlayacağınız kitapları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Her kitabın bir kaderi vardır. Bir kitap seçerken öncelikle yazarın Türkçenin anlatım olanaklarından ne kadar faydalanabildiğine, sonra konusuna bakarım. Yazar da yayınevi de o dosyaya inanmalı. Kitap bir ağaçtır, ona olan inanç ve sevgi kendini her yaprakta belli eder. Yitik Ülke kitapları edebiyata ve sanata odaklanan kitaplardır. Farklı disiplinlerde de yayın yapıyoruz ama yine de tüm çabamız edebiyat dizimizin yaşayıp güçlenmesi için.

Sizce sektörün en büyük sorunu nedir?
Sektörün en büyük sorunu kitap dağıtımı bence. Anadolu’daki kırtasiyelere kadar ulaşmak gerek, hatta her okulda bir kitapçı açmak belki de. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kitap dağıtımı, okura ulaşmak oldukça zor. Online satış kanalı ise yetersiz. Doğu’da birçok yayınevinin, kitabın esamesi okunmuyor. Gelecek günler kitaplarla, okudukça aydınlanacak, kitaplara büyük bir görev düşüyor. Bu karanlık günleri eğitimle, okumayla, bilimle ve sanatla aşacağız, buna inanıyorum. Kitap tanıtımları da ikinci büyük sorun. Maalesef bizim gibi reklam gücü fazla olmayan yayınevlerinin kitapları tanıtım sorunları yaşıyor. Bir kitabı duyurmak zor şey. Umarım bu sorunlar aşılır ve kitaplar ülkemizdeki tüm iyi okurlara adaletli şekilde duyurulabilir ve ulaştırılabilir.

HAFTALIK GELİRİMİZ SOMA'YA
Soma’da yaşanan felaketinden ardından yayınevi olarak bir refleks ortaya koydunuz. Bu süreci anlatır mısınız?

Yitik Ülke Yayınları ve alt yayınevimiz olan Potkal Kitap’a ait tüm kitaplarımızın 1 haftalık gelirini Soma’daki yetim çocuklara ve ailelerine bağışlama kararı aldık. Soma’daki maden işçilerinin acılı ailelerini ziyaret etmek için bir sabah erkenden yola çıktık. Balıkesir’in İvrindi ilçesine ve köylerine gittik. Kayapa ve Çatalan köylerinde erzak dağıtımı yaptık, ailelerin acılarını paylaşmaya çabaladık. Çocuklara kitaplar ve kalemler verdik. Sonraki istikametimiz Soma ve Savaştepe oldu. Savaştepe’de de ailelerle ve felaketten kurtulan işçilerle görüştük. İşçilerin Madenciler Derneği’nde misafir edildik. İnsanlar sohbete ve dayanışmaya gereksinim duyuyor. Bu bağ önemli. Keşke çok okunan kitaplarımız olsa demeden edemiyorum, daha fazla yardımcı olmayı gönülden isterdim. Elimizden bu kadarı geldi... Yüreğimiz her zaman onlarla olacak... Yine yardımcı olacağız ve onları ziyaret edeceğiz. Yaz sonu kırtasiye ve çocuk kitabı yardımı yapmayı planlıyoruz. Twitter üzerinde @yitikulkeyayin adresinden çağrı yapacağız. Kitaplarımız okundukça daha büyük bir güçle destek olacağız. Umarım böylesi facialar bir daha yaşanmaz. Okurumuza, dostlara teşekkürler.

Paylaş