VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Kasım 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Her şey bir dilekle başlıyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her şey bir dilekle başlıyor

Kitapları tüm dünyada 150 milyondan fazla satan Amerikalı yazar Debbie Macomber, Bir Dilekle Başladı Her Şey kitabıyla okuruna Senin dilek listende neler var?” diye soruyor.

FÜGEN ÜNAL ŞEN
Hayatınızın bir anında, yukarıdaki cümlelerden en az birisini bir kere de olsa duymuşsunuzdur değil mi? Peki ya inanır mısınız bunlara? Ya da daha can alıcı bir şey sormalı: "En son ne zaman bir şey dilediniz?" En iyisi siz şimdi bu satırları okumayı bırakın kendinize bir liste yapın. Bir "Dilek Listesi."
Listenizde en az yirmi dilek olsun. Hep yapmak istediğiniz ve bir sürü saçma nedenden dolayı gerçekleştirmediğiniz yirmi dilek. Neden mi yirmi? Debbie Macomber öyle uygun görmüş. Nerede mi? Orijinal adı "Bir Dilekle Başladı Her Şey" kitabında. Ve bir şeyi dilemenin aslında sürüp giden hayatı değiştirmenin ilk ve tılsımlı adımı olduğunu anlatmış okuruna. Dört dul kadının hayatlarına okuru da katarak yapmış bunu. Macomber’in genel yazış biçimi de bu değil mi zaten? Sıcak aile ve arkadaşlık hikayeleri anlatmak, umudu hep canlı tutmak. Kitaplarında, "Çabalarsan istediğine kavuşursun ey sevgili okur. Pes etmek yok, yeniden başlayabilir" diyen Macomber'in "Bir Dilekle Başladı Her Şey" kitabı da aynı duygularla örülmüş.
Kahramanlarımız dört dul kadın; Anne Marie, Lillie, Barbie ve Elise. Seattle'da, Blossom Caddesi'ndeki (Macomber'in okurlarına hiç yabancı değildir bu cadde) bir kitapçıda yolları, yok, yok hayatları kesişmiş dört dul kadın. Kimi çocuklu, kimi çocuksuz ama her biri yalnız. Yeniden başlamanın hayalini bile kuramayacak kadar yorgun ve umutsuzlar. Hayat böylece sürüp giderken Anne Marie'nin kitapçı dükkanında Sevgililer Günü'nü yalnız geçirmemek için bir araya geliyorlar.
İşte yıldızın parladığı an bu. "Sevgilimiz yok ama umudumuz var" diyerek birbirlerine güç veren bu eğlenceli dört kadın, o gece hep istedikleri ama gerçekleşirmek için bir türlü fırsat yaratmadıkları dileklerinin listesini yapmaya karar veriyorlar. Her biri için ayrı bir liste elbette. Öyle yere göğe sığmayacak istekler de değil hani; evet bir sevgili bulup onunla Paris'e gitmek de var listede ama örgü örmeyi ya da karete yapmayı öğrenmek de. Birisi için iyi bir şey yapmak da, yeniden âşık olmak, kırmızı kovboy çizmesi almak ya da oryantal dans öğrenmek de. Ve işte bir dilekle başlayıveriyor her şey.
DEBBIE SİZİ EVE GÖTÜRÜR
Kitapları 150 milyondan fazla satan Debbie Macomber'in bu satış rakamlarına ulaşmasının ardında yatan sırrı merak edenler, cevabı yazarın web sitesindeki bir cümlede bulacaktır. Macomber'in web sitesi, "Nerede olursanız olun, Debbie sizi eve götürür" cümlesiyle açılıyor. Okur Macomber'in tüm kitaplarında sıcak duygularla örülmüş ilişkilerin içinde buluyor kendisini, kitapta anlatılan ev sanki kendi evleri; o kadar bildik. Yazar elbette sadık okurlarını bu kitapta da şaşırtmıyor ve "Bir Dilekle Başladı Her Şey"in merkezine "Sen yeter ki dile, olacaktır" temasını yerleştiriyor. Macomber "Küçük Mucizeler Dükkanı", "Mucizeler Dükkanına Dönüş" ve "Bir Yumak Mutluluk" kitaplarında olduğu gibi yine okurunun yüreğine, sonu her kahramanının mutluluğu bulduğu bir hikâyeyle dokunuyor. Sonuçta, hepimiz yaramızı kapatacak bir şey aramıyor muyuz? Macomber hiç de evirip çevirmeden, her kalbin hissedebileceği, bazılarının "saçma bir iyimserlik" olarak tanımlasa da, dokunmadan geçemediği satırlar yazan bir yazar


Künye: Bir Dilekle Başladı
Her Şey
Debbie Macomber
Çav: Ozan Aydın
Martı Yayınları
17 TL

Paylaş