VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Nisan 2018 Pazar | Anasayfa > Haberler > Her şey bir şişenin içinde
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her şey bir şişenin içinde

Mart ayında kaybettiğimiz dünyaca ünlü polisiye yazarı Philip Kerr’in hepimizin bildiği lambanın cini hikâyesini tepetaklak edip tersine çevirdiği “Dahi İkizlerin Serüvenleri” isimli serisinin ilk cildi Türkçede.


On iki yaşındaki ikizler Philippa ve John Gaunt New York’ta aileleriyle ve iki köpekleriyle birlikte yaşıyorlar. İkizlerin hayatları kadim bir cin soyundan geldiklerini öğrendiklerinde altüst olur. Bir anda her türlü dileği gerçekleştirebileceklerini, olağanüstü yerlere seyahat edebileceklerini, insanları ya da objeleri yok edebileceklerini keşfederler. Etraflarındaki insanların dilekleri gerçek olmaya başlar. Bir gün önce kızlarını görmek için uçak bileti alamadığından şikâyet eden hizmetçileri, ertesi gün ulusal piyangoyu kazanır.

Kendilerine yol gösterecek bir rehber ararken, şans eseri Londra’da yaşayan dayıları Nimrod’la tanışırlar. Kırmızıyı çok seven bu garip adam, varlığından yeni haberdar oldukları güçleri nasıl kullanacaklarını onlara öğretmeye başlar. Onları dünyanın en sıcak yerine, Mısır’ın uçsuz bucaksız çölüne götürür. Çünkü cin güçlerinin ortaya çıkması için sıcaklık anahtar unsurdur. Bir kâşif kazara çok önemli bir mezar taşının anahtarını bulunca Nimrod ve ikizler kendilerini acayip bir maceranın içinde bulurlar. Dayıları ikizleri her türlü tehlikeye karşı korumaya ve kendilerini savunmayı öğretmeye çalışırken, olanlar olur… John ve Philippa, kâfir kral Akhenaten’in mezarını keşfedip dünyanın en kara cini İblis’le karşılaşırlar. Acaba Philippa ve John, İblis’i yenecek kadar güçlü ve yetenekli mi?
Mart ayında kaybettiğimiz Philip Kerr, tüm dünyada polisiye okurları tarafından heyecanla takip edilen bir yazardı. Aslında yetişkin polisiye kurgunun aranan ismiydi Kerr. Birkaç satır sonra öyküsünü anlatacağım serisi ise günün moda tabiriyle “Genç Yetişkinlere” hitap ediyor. Kerr, Türkçeye “Dahi İkizlerin Serüvenleri” adıyla çevrilen seride, hepimizin bildiği lambanın cini hikâyesini tepetaklak edip tersine çevirmiş. Genç kahramanlarını birer cin yaparak, hikâyeye bambaşka bir boyut kazandırmış. Güçlerini asla kullanmamaya yemin etmiş, kadim bir cin ailesine mensup olan anneleri ve çok zengin bir iş adamı olan “insan” babalarıyla da şahane bir çift portresi çizmiş. Kerr, eser boyunca hem diyaloglarda hem de kurguda hızı yüksek tutmaya özen göstermiş. Yedi kitaplık serinin ilk kitabı “Akhenaten Macerası” sadece gençlere değil her yaştan okura şahane bir okuma deneyimi vaad ediyor.

“Philippa hayalet hayvanlardan uzaklaştı, bir cam muhafazanın etrafında dolaştı ve omzunun üzerinden arkasına baktı. Nimrod ve John, 65 numaralı odanın zeminine çivilenmiş gibi hareketsiz duruyorlardı, gözlerini mavi taştan yapılmış bir heykele dikmişlerdi. Heykel hareket ettiğinde, Philippa onun da yarı saydam olduğunu ve kapı boşluğundaki hayvanları oluşturan maddeden oluştuğunu fark etti. Hayaletimsi şeklin kim olduğunu anladığında nefesinin kesildiğini ve saçlarının diken diken olduğunu hissetti. Hayaletin kötülük dolu uzun yüzünü, badem şeklindeki zalim gözlerini, kalın dudaklarını, geniş çenesini, şiş göbeğini ve devasa uyluklarını tanımamak imkânsızdı.”Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam