VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Eylül 2016 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Her yerde Tuhaf Çocuklar var
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Her yerde Tuhaf Çocuklar var

Harry Potter”, “Narnia Günlükleri”, “Percy Jackson” serileri gibi belli başlı eserlerin başı çektiği fantastik dünya, ortalığı kasıp kavuruyor.

YONCA BOZTUNALI

Tarih boyunca insanlar; efsanelerden, tuhaf yaratıklarla dolu hikâyelerden, gizemli güçlerden etkilenmeyi sürdürmüş ki, dilden dile dolaşan masallar, söylenceler günümüze kadar gelmiş. Tüm dünyada edebiyat ve buna paralel olarak bir devam niteliğinde sinema endüstrisinde de fantastik eserler, artan bir ilgiyle okuyucu ve izleyici toplamaya devam ediyor.

Bu kategorinin en güçlü isimlerinden biri de hiç kuşkusuz Ransom Riggs. İlk kitabıyla bağımlılık yaratan ve kendine özgü okuyucu kitlesine sahip olan Riggs, “Ruhlar Kütüphanesi”nde de yine siyah beyaz fotoğraflarla ürkütücü, heyecan verici, yepyeni bir macera vadediyor. Serinin kitaplarına, tuhaf yaratıklarla dolu fantastik dünya, deyip geçmemek lazım; zira, ilki tüm dünyada milyonlara ulaşan satış rakamlarına erişen, 40 dile çevrilen, New York Times en çok satanlar listesinde iki yıl boyunca yerini koruyan ve Amazon’da “Genç Erişkin Kategorisi-Okunması Gereken 100 Kitap” listesinde yer alan Riggs, son kitabında da muhteşem yaratıcılığını kelimelere dökmüş. Kapak resimleri ile de film afişlerine kafa tutacak bir çekiciliğe sahip seri, Eylül ayında ünlü yönetmen Tim Burton ile sinemaseverlerle buluşacak. Daha şimdiden fragmanı milyonlarca kişi tarafından izlenen filmin müziklerini de Tim Burton’ın pek çok filminde kendisine eşlik eden Michael Higham yapacak. “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”, “Alice Harikalar Diyarında”, “Batman”, “Ed Wood” gibi belli başlı filmlerden hatırlayacağınız Tim Burton, sinemada gotik masalsı, ütopik dünya yaratmanın ustası zaten. Her ne kadar “Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları”nı okurken insanın aklına Marc Caro ve Jean-Pierre Jeunet’nin yönetmenliğini üstlendiği “Kayıp Çocuklar Şehri” gelse de Tim Burton’dan da güzel bir iş çıkacağını tahmin etmekte zorlanmıyoruz. Özel güçlere sahip sıra dışı çocukların Bayan Peregrine himayesinde, normal insanlardan uzakta, döngülerde yaşadığı bir dünya betimleyen Rigss, serinin kitaplarını siyah beyaz, ürkütücü ve dikkat çekici fotoğraflarla zenginleştirmeye devam ediyor. Zaten seride, en az hikãyeler kadar bu resimler de ilgi görüyor. Doğa üstü özelliklere sahip Tuhaflar, onların güvenliğinden sorumlu olan ve zamanı bükebilen, istedikleri zaman kuş suretine bürünebilen Ymbryneler, çürümüş Gölge Halkı, Hortlaklar, Riggs’in fantastik dünyasının baş elemanları. Amerikalı yazarın kurgusundaki çocuklar ne kadar tuhaf derseniz; biraz bahsedelim: Birinin başının arkasında da ağzı bulunuyor, kimi ağır ayakkabılarını çıkarınca uçuyor, bir diğeri kısa süreliğine ölüleri canlandırabiliyor… Kitabı okuyup filmi heyecanla bekleyenler kadar, kitaptaki karakterleri ve öyküyü güçlü bulup Riggs’in kalemini yetkin bulmayanlar ve sinemanın dahi çocuğu Tim Burton’dan hikâyeyi dinlemek isteyenler de var. Kısacası, bu sonbahar filmle birlikte Riggs’in “Tuhaf Çocukları” etrafımızı saracak.

Paylaş