VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Mart 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Herkes yazarlığa hevesleniyor
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Herkes yazarlığa hevesleniyor

Farklı kuşaklara aynı anda hitap eden Nesil Yayınları’nın dünden bugüne yolculuğunu Nesil Şirketler Grubu Genel Müdürü Selahattin Arslan’la konuştuk.


Yayınevi olarak 46 yılı geride bıraktınız. Nesil Yayınları nasıl kuruldu? Hikâyeniz nedir?
Yayın grubumuz, 1968 yılında Mihrab Yayınları markasıyla yayıncılığa başladı. Daha sonra Yeni Asya Yayınları, 1995 yılından itibaren de Nesil Yayınları adıyla devam etti.
Yayınevimiz, gerek teknik gerekse ekonomik olarak yayıncılığın çok zor olduğu bir dönemde, “Gayemiz vatan sathını bir mektep yapmaktır” sloganıyla bir grup idealist insan tarafından kuruldu. O günden bugüne yüzlerce yazarın yetişmesine vesile oldu ve binlerce kitabı yayın hayatına kazandırdı. Bugün isim yapmış pek çok yazarın ilk kitabı Nesil’den çıkmıştır. Nesil Yayın Grubu, bugün üçüncü kuşağı yetiştiriyor. Kitaplarımızla büyüyen bir neslin, çocukları ve torunları bugün kitaplarımızı okuyarak dünyalarını aydınlatıyorlar. Din, tarih, edebiyat, aile, psikoloji, felsefe vb. pek çok türde yayınladığımız eserlerle kültür ve düşünce hayatına hizmet ediyor ve değer üretiyoruz. Hâlihazırda altı markayla kitap üretiyoruz: Nesil Yayınları, Etkileşim Yayınları, Nesil Karakalem Yayınları, Söz Basım Yayın, Nesil Çocuk ve Genç Nesil…

Yayın politikanızı belirlemenizde etkili olan faktörler nelerdir?
Yayın politikamızın temelinde “insan” var. İnsan deyince onun hem dünya hem ahiret hayatını merkeze alıyoruz. Bu anlamda “insan”ın yanına “ebediyet” kavramını da eklememiz gerekiyor. Çünkü biliyoruz ki, tek kanatlı kuş uçamaz; tek dünyalı insan da huzuru ve mutluluğu yakalayamaz. İnsanın neye ihtiyacı olduğunu biliyoruz ve o perspektiften bakıyoruz. Düşünce dünyası, aile hayatı, kültür-sanat ihtiyacı, psikolojisi, tarihî bağları, millî-manevî değerleri; hasılı onu ilgilendiren ne varsa, neye ihtiyaç duyuyorsa, her alanda proje çalışıyor ve üretiyoruz.

MUHAFAZAKÂR BİR YAYINEVİYİZNesil Yayınları ‘muhafazakâr’ bir yayınevi olarak tanınıyor. Sizce bu algı doğru mu? Doğruysa muhafazakâr kelimesini nasıl tanımlamak gerekir?
Muhafazakârlıktan kastedilen “değerlere saygı” ise evet Nesil Yayınları muhafazakâr bir yayınevidir. Nesil Yayınları, geçmişine, maneviyata, kutsala ve insana saygılıdır. Ve yayıncılık anlayışını bir “değerler manzumesi” üzerine bina etmiştir. Seküler/dünyevî bir mantaliteden uzağız. Ama bu dünyayı yok saymak anlamına gelmiyor; “yarın ölecekmiş gibi ahiret için, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için” sözünü rehber ediniyoruz. İnsanın hem dünyasına hem ahiretine fayda sağlayacak bir anlayışla yayıncılık yapıyoruz.

Genç yazarlara kapınız açık mı?
Nesil bir okuldur. Ve okuldan mezun olmuş nice kalem erbabı vardır. Bu yönüyle genç yazarların elinden tutmak yayın politikamızın temel esaslarındandır. Yılların tecrübesine sahip yayın kurulumuz ve güçlü editöryal kadromuz bu anlamda genç yazarlara ciddi destek vermektedir. Biliyoruz ki, istidatlar münbit zemin bulduğunda kabiliyete dönüşür. Genç ve istidat sahibi yazarlar her zaman kapımızı çalabilirler. Kendilerine her zaman yol gösterecek, himmet edecek, önünde koşacak bir kadroyu bulacaklardır.

“Keşke biz yayınlamasaydık” dediğiniz kitap var mı? Neden?
“Hiç keşke demedik” dersek bu iddialı bir söz olur. Keşkeler, pişmanlıklar, hatalar insan doğasının gereğidir. Önemli olan o keşkelerden ders çıkarabilmek, aynı yanlışı bir daha tekrarlamamaktır ve özür dileyebilmektir. Eğer bir yanlış yapmışsak, hatalı bir eser üretmişsek onu telafi edici uygulamaları hemen devreye sokarız. Piyasaya sürülmüşse hemen geri çekeriz, düzeltilebilir bir hataysa düzeltip yeniden basarız. Bu konuda eleştiriye, tashihe her zaman açığız ve ihtiyaç da duyarız.

Yayımlayacağınız kitapları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Her şeyden önce “kitap” kelimesinin içini dolduracak dolu dolu olmasına dikkat ediyoruz. Romansa roman, denemeyse deneme, hikâyeyse hikâye, araştırmaysa araştırma… Romanımsı, hikâyemsi, araştırmamsı gibi değil yani… Elbette ne olursa olsun; ister roman, ister hikâye, ister deneme, isterse araştırma her şeyden önce bizim dinî, millî ve kültürel değerlerimize uygun olmalı. Bir çalışma ne kadar başarılı olursa olsun eğer insanları rencide ve rahatsız edecekse bu bizim yayınlayacağımız bir çalışma olamaz. Tabii ki özgünlük de vazgeçilmez kriterlerimizden. Yazarın yeni bir şey söylemesi, orijinal birşey katması, ilk kez bir iddiayı ortaya atması aradığımız unsurlardan.
Sizce sektörün en büyük sorunu nedir?
İnternetin yaygınlaşması ve kitap üretmenin kolay hale gelmesine paralel olarak kalitesiz kitapların çoğalması ve her önüne gelenin kitap yazmaya heveslenmesi… İnternetten derlediği yazıları kitap olarak sunan yazarlar, doğru dürüst edisyonu yapılmamış kitaplar, özensizce yapılmış çeviriler ve popüler bir konu hakkında hızla çoğalan birbirinin tekrarı çalışmalar… Korsan kitaba bir türlü engel olunamayışı, sektördeki dengesiz iskontolar, yayıncılığı sırf para kazanmak için hoyratça kullanan yayınevleri, dağıtımdaki tekelleşmeler… “Bir sor, bin ah işit” misali bu konuda söylenecek çok söz var. Ama şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Nesil Yayınları yarım asra yaklaşan geçmişiyle ilkeli bir çizgiden asla şaşmıyor; ne okuyucumuzu, ne yazarımızı ne de dağıtımcımızı mağdur etmemeye azami gayret gösteriyoruz. Biz doğru olalım yeter diyoruz.

Paylaş