VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Ağustos 2018 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Herman Melville 199 yaşında
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Herman Melville 199 yaşında

Uzun yıllar boyunca unutulmuş 1920’li yıllarda yeniden keşfedilmiş eserleri Amerikan Kütüphanesi tarafından toplanıp basılan ilk yazar olan Herman Melville’nin bugün 199’uncu doğum günü.Bir Amerikan Klasiği kabul edilen Moby Dick adlı ünlü romanın yazarı Herman Melville, 1 Ağustos 1819 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. 1830’da babası öldükten sonra çalışmak zorunda kalan Melville küçük yaşta çalışmak zorunda kaldı. Bir yandan okuyup bir yandan çalışan yazar, tarih, antropooji ve Shakespeare'in eserlerini okuyarak kendini geliştirdi.
Mühendislik eğitimi gören Melville, 1839’da Liverpool’a giden bir ticaret gemisinde çalışmaya başlamış, 1841’de bir balina avı gemisiyle sefere çıktı. Gemi çalışanlarının kötü davranışlarından dolayı bir arkadaşıyla gemiden kaçarak Markiz Adalar’ında üç hafta boyuncu Type yerlileriyle yaşamak zorunda kaldı. Yaşadığı bu deneyimler ileride yazacağı romanlar için bir malzeme olmuş ve 1845’te, Typee: Polinezya Hayatına Bir Bakış adlı kitabını tamamlamıştır.1846’da yayımlanan kitap büyük bir ilgi görmüş, 1847’de Omoo’yla birlikte Melville bir yazar ve maceracı olarak bir anda büyük bir şöhret kazanmıştır. Aynı yıl Elizabeth Shaw ile evlenen Melville üç sene sonra Massachussetts’ten bir çiftlik satın almış burada geçirdiği yıllarda Redburn’ün İlk Seyahati ve Beyaz Ceket eserlerini tamamlamıştır. Aynı zamanda çeşitli dergilere makale, şiir ve kısa öyküler yazan Melville, 1851’de en büyük eseri olan Moby Dick’i tamamladı. Başlangıçta, balina avcılığını anlatan bir serüven öyküsü olarak tasarladığı kitabı tamamlamak üzere iken Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne ile tanışıp arkadaş olmuş ve Hawthorne'un tavsiyesi ile kitabını simgesel anlamlarla yüklü bir romana çevirerek eseri dostuna adadı. Ancak kitap yayınlandığında beklediği başarıyı yakalayamadı ve çok olumsuz eleştiriler aldı.
Yayımcısı Harper’s bir sonraki romanını yazmayı reddedince maddi sıkıntılar dolayısıyla 1866’da New York’ta gümrük müfettişi olarak çalışmaya başladı. Kitaplarının ilgi görmemesi nedeniyle son yıllarında şiir yazmaya yönelen yazar, şiirlerini kendi parasıyla bastırdı.
1888’de emekli oldu ve en önemli eserleri arasında sayılan “Billy budd”' u tamamladı. Son romanını bastırmaya fırsat bulamadan 8 Eylül 1891'de New York'taki evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
Uzun yıllar boyunca unutulmuş bir yazar olarak kalan Melville, 1920'li yıllarda yeniden keşfedildi ve büyük bir yazar olarak kabul edildi. Eserleri Amerikan Kütüphanesi tarafından toplanıp basılan ilk yazar oldu.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam