VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Temmuz 2017 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Hevesle, aşkla merhaba sevgili
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hevesle, aşkla merhaba sevgili

Haydar Ergülen’in kitaplaşması için 10 yıl uğraş verdiği ve ilk kez 2006 yılında basılan “Düzyazı: 100 Yazı” isimli yüz denemesinden oluşan kitabı yeniden yayımlandı.

İPEK CEYLAN ÜNALANHaydar Ergülen, 1994-1996 yılları arasında Express Dergisi’nde “Düz Yazı Yüz Yazı” isimli bir köşe hazırlamış, bu köşede isminden de anlaşılacağı üzere toplamda yüz yazı yayınlamıştı. Ergülen o yazıları kitaplaştırmak istemiş ancak bu deneme dosyasının 548 sayfa olduğunu gören hiçbir yayınevi maliyet nedeniyle kitabı yayımlamaya yanaşmamış. Ergülen tam 10 yıl beklemiş kitabı bastırabilmek için ve en sonunda Merkez Kitaplar’ın o zamanki yayın yönetmeni İlknur Özdemir’in (2006) desteğiyle yayımlanmıştı. Baskısı tükenen kitap, geçtiğimiz haftalarda Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yeniden okurla buluştu.

Şiir tadında denemeler
Kitapta yer alan denemelerin her biri şiir tadında. Ergülen ilk denemesinde “Düzyazı: 100 Yazı”yı şöyle anlatmış: “O yolculukta öyle unutulmuş, görmezden gelinmiş, ne var ne yok sayılmış dünyalar çıkar ki karşınıza kalkıp imdat kolunu çekesiniz gelir. Hayır yangın çıktığından değil, tehlikeli bir durum olduğundan değil, yol kapalı olduğundan da değil. Sadece burada biraz duralım, biraz eğlenelim arzusu ve isteğinden. Öyle bir meramı olur işte bir yolcunun bazen. Benim böyle bir meramım oldu.”

Yazının devamında Mavi Tren’de bir Kore Gazisi ile olan anısını anlatıyor, ancak bir tren istasyonunda geçen bu anıyı “Kaptan (Attila İlhan) anlatsa - Attila İlhan tren ve istasyonları anlatmakta ustadır- daha lezzetli anlatırdı” diyerek ustaya saygı duruşunda bulunuyor.

Ergülen, 100 yazıda okuru diyardan diyara götürüyor, yeni iklimlerle tanıştırıyor. Bir deneme Turgut Uyar’ın “Dünyanın En Güzel Arabistanı” ile başlıyor, bir diğeri Jan Mutowski’nin dizeleri üzerinden kadın-erkek eşitliğini sorguluyor. Denemeler de başka kimlerden söz etmiyor ki usta yazar; Ahmet Hamdi Tanpınar, Ziya Osman Saba, Şeyh Galip, Ülkü Tamer, Cemal Süreya, Neşet Ertaş ve daha nicesi…

Hakikat-heves
Ergülen kalemini yeri geldiğinde kendine doğrultmaktan kaçınmıyor “Belki de bu yazının sonunda göreceğiniz gibi mahcup düşmek var.” Yeri geldiğinde ise “Kibir sahiplerinin şöhretleri yürüsün, hatta cihana nam salsın, şanları da geleceğe kalsın. Fakat şairliğe, şiire yakışmayan bir halleri var ki işte acı olan bu. Tanrım, şair böyle olacaksa bundan sonra tek bir dize bile yazmamaya razıyım!” diyerek “yazarlık kılıfı” altında pirim yapmaya çalışanlara karşı tepkisini dile getiriyor.

Ama neredeyse her denemesinin içinde bir “hakikat” kelimesi geçiyor. Eğer denemeleri en baştan okumadıysanız “hakikat”in ne anlama geldiği üzerine kafa yormak zorunda kalabilirsiniz. Ergülen, kendisi için hakikatin hevesle eş anlamlı olduğunu dile getiriyor ve şöyle diyor: “Hem hakikat, bir hevesten başka nedir ki? Biri de yazılsa yüzü de hevesim ‘bir’dir: Yazmak. Benim heves ettiğim hakikat budur.”

Yazılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen neredeyse her bir metin güncelliğini koruyor ki bu da Ergülen’in ne kadar usta bir yazar olduğunu bir kez daha gösteriyor. Haydar Ergülen’in 100’üncü yazısını bitirdiği cümleyle noktayı koyalım biz de yazımıza: “Hevesle, aşkla merhaba sevgilim ve hoşça kal nihayet!”


Paylaş