VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Hey Kaptan!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hey Kaptan!

Vakit gece yarısını geçmiş... Huzursuz ruhlar hariç tüm şehir uykuda. Okuduğum kitaba biraz ara veriyorum, twitter’a bakıyorum, Robin Williams ölmüş. 63 yaşındaydı. İntihar etmiş. 63 yaşında intihar etmek! “Demek ki” diyorum; “Çok yorulmuş kalan ömrünü yaşamaya bile tâkati kalmamış.”

İzleyene hayatını sorgulatan roller canlandırmıştı. Balıkçı Kral ve onun sisteme uyumayı reddeden kişiliğini nasıl da doğal ete kemiğe bürümüştü. “Goodmorning Wietnam” diyen sesi ise, belki de pek çok kişinin hâlâ sabahları radyo dinleme sebebi. Ve elbette, izleyenlere okumayı, özellikle de şiiri sevdiren “Ölü Ozanlar Derneği”nin Kaptan’ı, öğretmeni!“Ölü Ozanlar Derneği” lise yıllarımda gösterime girmişti. Okulu kırıp gitmiştik filme. Üzerimizde lise formaları. Film çıkışı, arkadaşlarımı ekip tek başıma yürüdüğümü hatırlıyorum. Neil’in çaresizliği karşısında yutkunuşumu.

Geleceğimi düşünmemi. Nasıl bir hayat sürecektim? Sabah 9 akşam 6, üniforma gibi etek-ceket giyerek mi? Üniversiteye gitsem, bitirsem de bu kaderden kaçış var mıydı? Kaptan “Carpe Diem” diyordu; “Anı yaşa. Yaşadığın günü kavra ve hayatını olağandışı yap!”

Sonraki yıllarda bu sözün, yaptıklarının arkasında durmak istemeyen bir ergen sözü sanılıp yayıldığını hatırlıyorum. Ama filmi kare kare izleyenler, Williams’ın romantik şairleri heyecanla okurken yüzünde beliren yaratma tutkusunu görenler için bu kendine ait bir hayat inşa etmekten başka bir şey değildi, başkalarınkinden çalmak değil...

Ne diyordu Kaptan;

“Henüz vaktin varken tomurcukları topla.
Zaman hâlâ uçup gidiyor.
Ve bugün gülümseyen bu çiçek,
yarın ölüyor olabilir.”


Toprağın bol, ruhun şad olsun Williams, hiç tanımadığın ihsanların hayatlarına dokundun.


Polisiye transferi
Türk polisiyesinin önemli isimlerinden Celil Oker, ilk kitabı “Çıplak Ceset”le birlikte hayatımıza yeni bir detektif kazandırmıştı: Remzi Ünal. Ancak bu detektif daha önce rastladığımız hafiyelere pek benzemiyordu.

Bir kere yaşlıydı, ikincisi teknolojiye kapalı.. Mesela cep telefonu bile kullanmıyor. Eski pilottu, emekliydi. Ama her detektifin temel özelliğine sahipti; karşı konulamaz bir merak duygusu ve iz sürme yeteneğine. Celil Oker, şimdi tüm kitaplarıyla Altın Kitaplar’a geçti ve yayınevi Remzi Ünal’ın ilk macerasını yani “Çıplak Ceset”i tekrar bastı. Öneririm, iyi bir yol kitabı olabilir.
Yazarların Didim buluşması

Didim Belediyesi’nin düzenlediği ve bu yıl 10’uncusu gerçekleşen “Didim/ Altınkum Yazarlar Festivali” edebiyat dünyasının tanınmış kalemlerini okurlarla buluşturdu. 1 Ağustos’ta başlayan festival, bugün sona eriyor. Üstün Dökmen, Nasuh Mahruki, Ayşe Kulin, Nalan Tuntaş, Canan Tan, Hıfzı Topuz dahil olmak üzere bu yıl 43 yazarı ağırlayan festival bu akşam Prof Dr. Canan Karatay, Fikret Hakan ve Demet Altınyeleklioğlu’nun
imza günüyle sona erecek.

Paylaş