VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
18 Kasım 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Hıfzı Topuz''a Kongo''dan fahri doktora
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hıfzı Topuz'a Kongo'dan fahri doktora

50 yıl önce UNESCO uzmanı olarak iletişim eğitimi için kurslar düzenleyen gazeteci yazar Hıfzı Topuz’a, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Lubumbahsi Üniversitesi, 23 Kasım'da “Fahri Doktora” ünvanı verecek.Hıfzı Topuz, 50 yıl önce UNESCO uzmanı olarak gittiği Afrika’ya bu kez ödül almaya gidecek.

“Bizim buralara gelip bir yıl boyunca kitle iletişimini öğreten, kurslar düzenleyen bir UNESCO uzmanı vardı hani, neydi adı? diye sordu Lubumbashi üniversitesinin artık yaşlanmakta olan hocalarından biri. Diğeri ise “Evet, unutur muyum hiç Hıfzı Topuz” diye yanıtladı. Kitle iletişimi eğitimlerinin temelini atan Dr. Topuz’un günümüzde halen hayatta olup olmadığını araştırmaya karar verdiler.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara büyükelçisi Mr Marcel Mulumba Tshidimba’ya bir mail atıp Hıfzı Topuz ismini araştırmasını istediler. Büyükelçi için Hıfzı Topuz’a ulaşmak hiç de zor olmadı. Kitapları, imza günleri, konferansları ile her zaman, her kentte halen Türkiye’nin gündeminin ortasındaydı 90 yaşındaki Hıfzı Topuz.

Büyükelçi Tshidimba'ya İstanbul’a gelip Hıfzı Topuz'la görüşerek Lubumbashi Üniversitesi’nden Prof. Ekambo Topuz’u davet etmek üzere Kongo’dan gelmek istediğini iletti. Prof. Ekambo ve büyükelçi ile birlikte yeniden Topuz’u ziyaret ederek Lubumbashi Üniversitesi’nin fahri doktora vermek isteklerini belirttiler. Sonra Lubumbashi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Chabu Mumba tarafından imzalanmış onur ödülü örneği geldi.

 Kara Çığlık Kara Çığlık

Hıfzı Topuz

Detay için tıklayın

Topuz, Afrika’yı konu alan romanı “Kara Çığlık, Afrika’da Başkaldırı ve Aşk” adlı bir roman da yazmıştı.

Paylaş