VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Temmuz 2014 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Hitchock’un aktrisi Monaco prensesi olursa
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hitchock’un aktrisi Monaco prensesi olursa

Bir Hollywood yıldızıyken Monako prensiyle evlenerek prenses olan Grace Kelly'nin Spoto tarafından kaleme alınan biyografisi, Grace Kelly’nin bilinmeyen hayat hikayesini gözler önüne seriyor. Spoto, Grace Kelly ile yaptığı röportajları da ilk kez yayımlıyor.

Emrah Güler

Marilyn Monroe’dan Audrey Hepburn’e, Alfred Hitchcock’tan Laurence Olivier’ye, Hollywood’a ve sinema tarihine damgasını vurmuş isimlerin hayat hikâyelerini okumayı seviyorsanız, Donald Spoto ismi de yukarıdaki isimler kadar tanıdık gelecektir. The Guardian’dan Michael Coveney’nin “her zaman sürükleyici, konusuna hakim, sofistike dedikodulara imza atan yarı-akademik Amerikalı” olarak tanımladığı Spoto, 1976 yılından günümüze toplam 27 biyografinin yazarı.

Çoğunluğu sinema dünyasından isimler olsa da Spoto’nun ilgisini çeken, yaşamlarını kâğıda döktüğü ünlü isimler arasında Prenses Diana, Jacqueline Kennedy Onassis ve de İsa gibi isimler de bulunuyor. “High Society - The Life of Grace Kelly” ismiyle 2009 yılında çıkan ve Artemis Yayınları’ndan Demet Altınyeleklioğlu çevirisiyle geçen ay Türkiye’de yayımlanan “Grace Kelly,” Spoto’nun diğer biyografilerinden yazarın konusuna özel olarak yakınlığıyla sıyrılıyor.

Biyografi, “En büyük minneti, bu kitabın yazılmasına sebep olan söyleşileri bana bahşeden Monaco Prensesi Grace Kelly Grimaldi’ye borçluyum,” cümlesiyle başlıyor ve bizler de kitabın Spoto’nun Grace Kelly’le yıllar önce yaptığı röportajlara dayandığını öğreniyoruz. Prenses Grace’le yapılan röportajlar sıcak bir arkadaşlığın da temellerini atıyor. Bir biyografi için henüz genç olduğunu söyleyen Grace Kelly, Spoto’dan biyografisini ölümünden 25 yıl sonra yazmasını istiyor.


Prenses Grace, 1982 sonbaharında bir trafik kazasında hayatını kaybediyor, Donald Spoto da kitabını 2007 yılında yazmaya başlıyor. Prenses Grace Kelly Grimaldi’nin hayat hikâyesi biyografi yazarlarının ağzını sulandıracak cinsten. Sanatçı ve sporcularla dolu bir aileden gelen Grace Kelly, oyuncu ve oyun yazarı amcası George Kelly’nin izinden giderek oyunculuk eğitimi alıyor. Sonrasında televizyon ve tiyatro oyunculuğu yapan Kelly, 1951 yılında Henry Hathaway’in yönettiği “Fourteen Hours” (On Dört Saat) filmiyle beyazperdeye merhaba diyor.

HOLLYWOOD'DAN MONAKO'YA

Yedi yıl içinde 11 filmde rol alıyor; Fred Zinneman, John Ford ve Alfred Hitchcock gibi büyük yönetmenlerle çalışıyor ve kısa oyunculuk kariyerine, “The Country Girl” (Taşralı Kız) filmindeki rolüyle bir Oscar sıkıştırıyor. Yeteneği, güzelliği ve zarafetiyle Hollywood’un ikonik isimlerinden birine dönüşen Grace Kelly, 26 yaşında oyunculuk kariyerine veda ederek modern bir prenses olarak popüler kültürdeki yeni kimliğine geçiş yapıyor.

Cannes Film Festivali’nde tanıştığı Monako Prensi Rainier III ile tanıştıktan bir sene sonra evleniyor. Üç filmde birlikte çalıştığı Hitchcock, “Grace’in bu kadar güzel bir rol bulmuş olmasına çok sevindim,” diyor. Değişen dünyada bir kraliyet üyesi olmanın tanımını yeniden yazan Prenses Grace, küçük kızı Stéphanie ile geçirdiği araba kazasında, 53 yaşında hayatını kaybediyor.

Bir biyografiden ve bir Grace Kelly biyografisinden ne beklediğinize bağlı olarak ya çok sevebileceğiniz ya da sizi çok tatmin etmeyecek bir biyografi “Grace Kelly.” Hollywood yıldızı ve bir prenses olarak Grace’in özel hayatı ve aşk hayatıyla ilgili gerekli gereksiz tüm ayrıntıları bir dedikodu dergisi havasıyla okumak istiyorsanız, sizi mutlu edecek bir kitap değil Spoto’nun biyografisi. Hatta daha önceki biyografilerde anlatılan, Grace Kelly’nin yaşadığı büyük aşkların bir kısmının yalnızca spekülasyon olduğunu öğrenerek hayal kırıklığına bile uğrayabilirsiniz. Bir diğer hayal kırıklığı nedeni de, kitabın Kelly’nin Monako kraliyetinin bir parçası olduktan sonraki hayatını, Prens Rainier ve çocuklarıyla ilişkilerini neredeyse hiç anlatmaması.

Sinemaya ilgisi olanlar, kamera arkası ve çekim hikâyelerini sevenler ise “Grace Kelly”i keyifle okuyacaklardır. Donald Spoto kitabında, Grace Kelly’yi bir oyuncu olarak ayrıntılı bir şekilde ele alıyor, 11 filminin neredeyse her aşamasını ayrıntılı bir şekilde anlattığı gibi, az bilinen sahne ve televizyon oyunculuğuna da ışık tutuyor. Broadway’de Strindberg’in “Baba” oyunundaki ilk sahne deneyimi ve tiyatro tutkusu, Grace Kelly’nin kendi sözleriyle okuyucuya aktarılıyor.


HITCHCOCK SARIŞINI GRACE KELLY

Sinema tutkunları için güzel bir sürpriz ise, Hitchcock’a fazlasıyla ayrılan bölümler. 1976 yılında yayımlanan ilk kitabını Hitchcock üzerine yazan Spoto, yönetmen üzerine derin ve engin bilgisini bu kitapta da paylaşmaktan kaçınmıyor. Grace Kelly ve Hitchcock’u bir araya getiren üç filmin, “Dial M for Murder” (Cinayet Var), “Rear Window” (Arka Pencere) ve “To Catch a Thief” (Kelepçeli Aşıklar) çekim hikâyeleri, Grace Kelly’nin başrolü paylaştığı oyuncular James Stewart ve Cary Grant ile ilişkileri kimi zaman birinci ağızdan anılarla yer alıyor kitapta.

Grace Kelly ve Hitchcock arasındaki mektuplaşmalar, Kelly’nin aşk hayatının film setlerine yansımaları, Kelly’nin “Marnie” filminde oynamaktan vaz geçmesi gibi ayrıntılar, hem Grace hem de Hitchcock hayranları için neredeyse bir hazine niteliği taşıyor. Tabii, Donald Spoto’nun “The Art of Alfred Hitchcock” kitabını ve yönetmen hakkında yazdığı gazete ve dergi yazılarını okumamış olanlar için.

Spoto’nun Grace Kelly Grimaldi biyografisini diğer biyografilerden (hatta Spoto’nun yazdığı birçok biyografiden) ayıran en büyük özellik ise, yazarın kitabın öznesiyle kurduğu derin bağda, gizlemediği hayranlık ve kaybettiği bir arkadaşına duyduğu özlemde yatıyor. “Grace Kelly” kronolojik sırayla yaşam dönümlerinin ve gerekli gereksiz isimlerin sıralandığı biyografilerden değil.

O nedenle de, mümkün olduğu kadar dedikodudan, spekülasyondan, varsayımdan arınmış bir biyografi. Spoto’nun Grace Kelly’ye yakınlığı kimi zaman tarafsız olmasına engel olsa ve bir nevi otosansür duygusu ara sıra sayfalara yansımış olsa da, yazarın öznesine hayranlığı bu biyografiyi özel bir kitaba dönüştürüyor. “Grace Kelly,” kimi okuyucuya göre uzun bir aşk mektubu, Kelly’nin oyunculuğuna methiye sayılabilecek kadar özel bir bağla anlatılmış bir hikâye.Grace Kelly
Donald Spoto
Çevirmen: Demet Altınyeleklioğlu
Artemis Yayınları
20 TL


Paylaş