VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
01 Kasım 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Hükmen yenik: Türkiye ve İngiltere''de futbolun sosyo-politiği
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hükmen yenik: Türkiye ve İngiltere'de futbolun sosyo-politiği

İngiltere ve Türkiye siyasi tarihinde futbol ve futbol taraftarlığının dönüşümünü inceleyen Dağhan Irak, tarihin “görünmeyenleri”ni görünür kılmak ve “hükmen yenilgi”nin nedenlerini sorguluyor.

Politika ve futbol aynı “saha”da dans ederler. Zamanla dekor, “saha”, kostüm, izleyici, müzik değişir ancak bu ikili dans için gerekli bütün yan öğeleri yeniden üretirken, tempo artarak devam eder. Bu nedenle “büyük resmi” görebilenler iyi bilir: Futbol, sadece maç izleyerek anlaşılamaz! Onu anlamak ve anlatmak için en elverişli “saha” siyasal tarihtir. Ne var ki, futbolun “saha”sında politika, politikanın “saha”sında futbol ilişkisi de kolay görünür kılın(a)maz. Dağhan Irak’ın araştırmasının iddiası bu noktaya odaklanıyor; görünenin ardındaki gerçeği ve ilişkileri ortaya çıkarmak. Okurlar, kitabın tüm bölümlerinde yazarın, “hükmen yenik”lerin bir gün mutlaka “oynayacaklarına” inandığı rövanş maçının hazırlıklarını da bulacaklar.

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam