VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Nisan 2012 Pazar | Anasayfa > Haberler > Hz. Muhammed’in en sevdiği yemek tiritti
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Hz. Muhammed’in en sevdiği yemek tiritti

30 yıl süreyle Afrika, Ortadoğu ve Asya’yı karış karış gezen İbn Battuta’nın seyahatnamesidir. Orijinali dört cilt olan bu eseri David Waines’ın sadeleştirilmiş metninden de okuyabilirsiniz.

Atom Damalı

Bazı kitaplar, insanın aklına bile gelmeyen, ilginç soruların cevaplarını verir. “Acaba, seyahatname kitapları hangi yıllardan itibaren yazılmaya başlandı?” gibi. Veya “İslam’ın doğduğu bölgeler olan Mekke ve Medine’de kadın hakları bölgeyi Vahabiler’in ele geçirmesinden önce nasıldı?” Yahut “Yakından tanıdığımız ‘tirit’ isimli Anadolu yemeği yüzyıllar önce nasıl pişirilirdi?” Hatta “14. yüzyılda her birinin kendi toplumlarının iktidar koltuğunu ele geçirebilmiş Müslüman kadın lider var mıydı?”
İşte bu ve bunun gibi aklınıza dahi gelmeyecek pek çok konuyu ele alan bir kitap İbn Battuta’nın Seyahatnamesi. İbn Battuta’nın Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarında (1325-1354) 30 yıl süreyle karış karış gezdiği Afrika, Ortadoğu ve Asya topraklarındaki hatıralarından oluşan bu seyahatnâmenin orijinali bin sayfanın üzerinde ve 4 cilt. Günümüzde bu eserin orijinal dilde ve tam metin okunması elbette zor. Sadece meraklıları ve araştırmacıların girişebileceği bir okuma serüveni olur bu. Ancak kitapta herkesin ilgisini çekecek ve okuması gereken bölümler var. Neysa ki, Alfa Yayınları bu ortaçağ maceraperestinin sıradışı hikâyelerini David Waines’in yazdığı “İbn Battuta’nın Destansı Seyahati” adı altında sadeleştirimiş bir metin olarak yayımladı.
Wines’in kitabından ilk seyahatnamelerin İslamiyet’in yükselişinden sonra 7. yüzyıl sonlarında kaleme alındığını öğreniyoruz. İbn Battuta’nın eserini yazma nedeni ise, Kudüs’ü ziyaret eden Hıristiyan hacıların yaşadıkları maceraları gelecek nesillere aktarma arzusu.
İbn Battuta, Mekkeli kadınların örtünmediğini ve beyaz kumaştan dikişsiz kıyafetlerle dolaştıklarını, namuslarına çok düşkün olduklarını ve “Mekke kadınları güzel olup her zaman esans kullanırlar. Buranın kadınları her cuma gecesi en güzel giysilerini giyer, en güzel takılarını takınır Allah’ın Evi’ni öyle ziyaret ederler. Bıraktıkları enfes kokuya bakarak az önce şuracıktan bir kadın geçtiğini anlarsınız...” sözleriyle anlatıyor.
İbn Battuta Anadolu seyahati sırasında yediği, Hz. Muhammed’in en sevdiği yemek olan tirit tarifini ise şu şekilde veriyor: “Servis tabağına beyaz ekmek parçalara ayrılır, üzerine et suyu dökülür, bunun üstüne de et ve soğanlar yerleştirilir ama gaz yaptığı için nohut konmaz, sonra üzerine bir miktar tatlı zeytinyağı gezdirilir ve son olarak da pişmiş yumurta konur.”
KADINLARIN SULTANLIĞI
İbn Battuta Maldiv’i ziyaret ettiği sıralarda Maldiv Adalar’ında Celaleddin kızı Hatice adlı bir kadının sultanlık ettiğini de yazıyor. Aynı yıllarda Delhi Sultanlığı’nı yöneten Sultan Radiye hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu kadın okunu ve sadağını yanına alıp, devlet erkanıyla yola çıktığında onun erkek gibi ata biner ve yüzünü örtmezdi.” Ama bu güçlü kadın, Radiye Sultan, tam da bu bağımsız kişiliğinden ötürü iktidarından olmuş: Erkek kölesi ile aşk yaşadığı için tahttan indirilmiş.
Battuta’nın anılarında yer verdiği diğer bir önemli kadın da Çin’de putperest bir liman şehrini yöneten Prenses Urduca. Bu prenses hikâyesi de çok ilginç. Kendisiyle evlenmek isteyenlere sadece bir şart öne sürermiş. O kadar! O da şu: Kendisiyle evlenmek isteyen damat adayı ona bunu meydan okuyarak ifade edecek ve aralarında yapacakları dövüşte de galip gelecek! Elbette kimse buna cesaret edemediği için prenses de ileri yaşlarına kadar bekar kalmış.

Paylaş