VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
23 Haziran 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > İçinden deniz geçen kitaplar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İçinden deniz geçen kitaplar

Güneş kendini gösterdi, havalar ısındıkça ısındı. Deniz özlemi iyiden iyiye işledi içimize. Ofiste, evde, şehrin kalabalığında hep denizi özlüyor, denizi anıyoruz. Tatile gün sayanlar, tatilden dönüp hüsrana uğrayanlar, tatile gidemeyenler... Sıcaktan biraz olsun arınmanız için derlediğimiz, içinden deniz geçen kitaplar.

10. Ernest Hemingway - İhtiyar Balıkçı (Yaşlı Adam ve Deniz)

Hemingway'in filmlere konu olan efsane romanı. Golf Stream'de küçük teknesiyle bir başına avlanan bir ihtiyarın denizle ve yaşamla mücadelesini konu ediyor "İhtiyar Balıkçı." Balıkçının denizle ve hep hayalini kurduğu kılıçbalığını yakalama uğraşının konu edildiği roman, deniz kokusunu ve serinliğini hissettirecek; küçük bir çocukla ihtiyar balıkçının eşsiz dostluğuna tanıklık edeceksiniz.

9. José Mauro De Vasconcelos - Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz

"Şeker Portakalı" romanıyla tanınan Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos'tan sıcak fakat deniz kokulu bir roman. Çingene yetim Chicao'nun, rüzgâr ve denizle kardeşliğinin hikâyesi. Sevgi, özlem ve doğanın en yalın hâliyle ve sevgiyle anlatıldığı bir roman. Geceleri güvertede uyurken gemi direğini ıstakaya, yıldızları bilardo topuna benzeten denizci Chicao'nun kadınlarla, karayla ve denizle ilişkisi size farklı hayatların olduğunu hatırlatacak.

8. Marguerite Duras - Cebelitarık Denizcisi

Sevmediği bir işte, neden birlikte olduğunu anlamadığı bir kadınla yaşayan genç bir adamın yaşamı tanıma hikâyesi. Sevgilisiyle çıktığı İtalya seyahatinde tura katılmak yerine bir kafede oturup düşünmeyi tercih eden adamın, bir kamyon sürücüsüyle tanıştıktan sonra hayatı değişir. Sevgilisini bırakıp gider, gittiği yerde başka, hayatının dönüm noktasını yaşatan bir kadınla tanışır: Anna. Denizlerde, sevip kaybettiği Cebelitarık Denizcisi'ni arayan Anna'ya eşlik eden genç adam, Anna'ya bağlılık içinde yaşar. Monoton ve tutkunun olmadığı hayatından vazgeçip, kendini bir anda pek çok farklı tutkuya ve arayışa atan bir adamın bir deniz yolculuğunda, limanlarda, farklı sahillerde yaşanan hikâyesi. Aranandan çok arayışın tutku hâline gelmesini anlatan kitap, hayata farklı bir açıdan bakıp yaşamı hissetmek için harekete geçmenizi sağlayacak.

7. Ahmet Hamdi Tanpınar - Huzur

Listede yer alan diğer kitapların aksine biraz daha kasvetli bir hikâyesi olsa da, Tanpınar da denizden, Boğaz'ın güzelliklerinden vazgeçemiyor. Ada vapurunda başlayan bir aşk, Mümtaz'la Nuran'ın Boğaz ve deniz gezileri, Çengelköy, Kanlıca, adalar... Aşkla denizin çağrısı. Mümtaz'ın da dediği gibi: "Birbirimizi mi yoksa Boğaz'ı mıseviyoruz?"

6. Zülfü Livaneli - Son Ada

Bir ada hikâyesi... Ülkenin darbeci başkanının emekliliğini huzur içinde geçirmek için adaya yerleşmesinin anlatıldığı roman, bir huzursuzluk ve kaos anlatısı gibi görünse de, içinden deniz, martı, ada geçen bir roman. İstanbul'un keşmekeşini bir yana bırakıp adada soluklanmaya, huzuru bulmaya, denizle ve martılarla arkadaşlık etmenin değerini bir kez daha anlayacaksınız.

5. Gabriel Garcia Marquez - Bir Kayıp Denizci

Marquez, Luis Alejandro Velasco adlı bir denizcinin başından geçenleri anlatıyor. Antiller denizinde fırtınaya yakalanan Kolombiya Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Caldas adlı bir muhripten, denize düşüp kaybolan sekiz kişiden birinin hayatta kalma hikâyesi. Fırtına, batan gemi, karanlık bir atmosfer... Yine de bir denizcinin kurtuluş umudu, çare arayışı, günlerce bir salın üzerinde verilen hayat mücadelesi ve umut.

4. Halikarnas Balıkçısı - Aganta Burina Burinata

Bir Bodrum tutkunu olan Halikarnas Balıkçısı'ndan bir deniz hikâyesi. Bodrumlu denizci Mahmut aracılığıyla denizin ve deniz insanının resmedildiği roman, denize tutkunluğu anlatıyor, deniz insanını tanıtıyor. Şiirsel bir dil, coşkun bir anlatım, uçsuz bucaksız mavi... Halikarnas Balıkçısı'yla bir deniz yolculuğuna ne dersiniz?

3. Panait Istrati - Akdeniz

Panait Istrati'den, Adrien'ın, Osmanlı sınırları içindeki İskenderiye, Kahire, Beyrut gibi kentlerde geçen maceralarını anlatan bir kitap. Adrien, insanların ömrünü tek bir ülkede geçirmenin hapisten farklı olmadığına inanır, bu nedenle yirmi iki yaşındayken memleketinden ayrılıp İskenderiye'ye gitmek üzere vapur yolculuğuna çıkar. Hem vapurda karşılaştıkları hem de Musa'ya tanışmasının ardından farklı dil, din, ırk ve yaşlardan insanlarla tanışıp, hayatı ve insanlığı sorgular.

2. Yukio Mishima - Dalgaların Sesi

İnsan doğasının karanlık yönlerini deşen Japon edebiyatının başarılı ismi Yukio Mishima, "Dalgaların Sesi"nde bu kez, sevginin ve aşkın farklı yönlerini anlatıyor. Uta-Jima(Şarkılar Adası)'da genç balıkçı Şinji ile zengin bir ailenin kızı olan Hatsue'nin ilişkisi, doğayla ve denizle iç içe, dalgıç kadınlarla balıkçı erkeklerin arasında şekilleniyor. Denizin, dalgaların, aşkın ve özlemin öyküsü.

1. Alvaro Mutis - Son Rıhtım

Kolombiyalı yazar Alvaro Mutis'in, bir tutkuyu dile getirdiği romanı "Son Rıhtım", başıboş yük gemisi Tramp Steamer'ın kaptanı Iturri ile güzeller güzeli Varda'nın aşk hikâyesi. Finlandiya'ya toplantıya gittiği sırada Tramp Steamer'la (kargo gemisi) tanışan yazar, gemiyi takıntı hâline getirir ve peşine düşer. Böylece hem onun hayatı değişir hem de sonu ayrılıkla biten büyük bir aşk hikâyesine tanıklık eder. Kuzey Avrupa'dan Orta Doğu'ya uzanan bir coğrafyanın anlatıldığı kitapta göze çarpan unsur, Müslüman bir kadının, ne yaşarsa yaşasın, ne gibi imkânları olursa olsun, eninde sonunda kendi kültürüne yenik düşmesi üzerinden enfes bir Doğu-Batı çekişmesidir. Alvaro Mutis, büyülü ve şiirsel diliyle denize ulaştıracak sizi.

BONUS:
Richard Bach - Martı

Martı Jonathan Livingston'ı bilmeyen yoktur artık. Çıkmaza girdiğimiz her an elimizin altında olan, başucu kitaplarımızdan biridir "Martı". Diğer martıların aksine uçmak ve yeni şeyler öğrenmenin peşinden giden Martı Jonathan Livingston üzerinden, sınırlarımızı aşabileceğimizi, yeni şeyler öğrenmemizi ve bunun için de pes etmeden çalışmamız gerektiğini öğütleyen bir kitap. Denizin, martının, mücadelenin ve başarının kitabı.

Paylaş