VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
10 Nisan 2011 Pazar | Anasayfa > Haberler > İddia büyük: “Doyarak zayıflamak pekala mümkün”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İddia büyük: “Doyarak zayıflamak pekala mümkün”

Çikolatalar, makarnalar, dürümler, kebaplar ve dondurmalar yiyip beş dakika bile aç kalmadan zayıflamak sadece bir hayal gibi görünüyor. Ama Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar “Doya Doya Zayıfla” adlı kitabında bu hayalin gerçek olabileceğini söylüyor.

Yönetmen Sharon Maguire, Helen Fielding’in ünlü romanı “Bridget Jones’un Günlüğü”nü sinemaya uyarlayacağı zaman aslında başrol için aklında Renee Zellweger’ın dışında bir aday daha olduğunu açıklamıştı: Fitness salonunda gördüğü, bir elinde kek bir elinde diyet listesini tutarak bantta yürüyen bir kadın!
Maguire’a hak vermemek elde değil. Zira bu tablo günümüz kadınlarının yaşadığı çelişkiyi özetler nitelikte. Çoğumuz bir yandan podyumda yürüyen mankenler gibi olmak isterken bir yandan da kebap salonlarından çıkmamak istiyoruz. Bir yandan gurmeliğin yaygınlaştığı ve yeni lezzetlerin ortaya çıktığı kültür bize “Ye, ye, ye!” derken bir yandan daracık kotların ve mayokinlerin üzerlerinde sergilendiği vitrin mankenleri bize “0 bedenliği” haykırıyor. Haliyle kiloyla hepimizin başı dertte. Bu yüzden bir diyet programından diğerine sürüklenip gidiyoruz.
Ancak diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar “Doya Doya Zayıfla” adlı kitabında çarpıcı bir iddia ortaya atıyor. Doya Doya Zayıfla (DDZ) Prensipleri adını verdiği prensiplerle çikolatalar, makarnalar, dürümler, kebaplar ve dondurmalar yiyip hiç aç kalmadan zayıflamanın mümkün olduğunu söylüyor. Bu iddiasını lafta bırakmayıp DDZ prensipleriyle zayıflayanların deneyimlerini de aktararak iddianın altını dolduruyor.
“Doya Doya Zayıfla” kitabında yer alan dokuz ayrı bölümde, Elvan Odabaşı Kanar’ın önerdiği diyet prensipleri doğrultusunda zayıflamış dokuz kişinin hikayesi var. 6 ayda 23 kilo ya da 9 ayda 30 kilo verenleri de, emziklilik döneminde bebeğini en sağlıklı biçimde emzirerken kilo verenleri de buluyoruz karşımızda. Öğrenci yurdunda ders çalışırken ya da işinde gücündeyken zayıflayanlar da var kitapta, yıllarca sporla ya da aç kalarak kilo vermeye çalışıp başaramamış sonunda bu diyetle amacına ulaşmışlar da...

Kişinin durumuna gör farklı zayıflama formüllerinin anlatılduğu “Doya Doya Zayıfla”da Odabaşı’nın evimize kadar getirdiği diyetisyenlik hizmetlerinden yararlanmak işinizi kolaylaştırabilir. Zayıflama hikayelerini anlatan örneklerin varlığı ise bir türlü zayıflayamayıp diyetlerden umudunu kesmişleri yeniden heveslendirebilir. “Doya Doya Zayıfla” aç kalmadan, hayatının normal akışını bozmadan zayıflamayı vadediyor. Ama unutmayın işin asıl sırrı irade, sabır ve azimde yatıyor.

Paylaş