VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Mayıs 2016 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > İki yüzyıllık seri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İki yüzyıllık seri

İngiliz yazar Winston Graham’ın 18. ve 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen 12 ciltlik “Poldark” serisi Türkçeye çevrildi.

ÖZLEM AKALAN1908 yılında doğan ve iki yüzyıla da tanıklık eden (ölümü 2003) İngiliz yazar Winston Graham, kahramanı Ross Poldark üzerinden ülkesinin iki asırlık tarihine ışık tutuyor. Serinin 18. yüzyılda geçen ilk yedi romanını 1945 -1953 yılları arasında yazan Graham, 1973 - 2002 yılları arasında da 19. yüzyılın ilk dönemini tasvir ettiği beş kitaplık devamını kaleme aldı. Romanın ana karakteri Ross Poldark, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na (1775 - 1783) katılan bir İngiliz askerdir. Büyük zorluklarla geçen üç yılın ardından ülkesine dönünce hiçbir şeyi bıraktığı gibi bulamaz; babası ölmüş, ilk aşkı ve nişanlısı Elizabeth Chynoweth ise genç adamın öldüğüne inanıp kuzeni Francis Poldark ile evlenme kararı almıştır. Servetini yönetmek için babasından kalan madenlerin başına geçen Poldark, bir süre sonra, bir kavgada kurtardığı fakir hizmetçi Demelza Carne ile evlenir ve Elizabeth ile yaşadığı hayal kırıklığını unutmaya çalışır.

Aşk yarası

Seride köylü sınıfı ve haklarına geniş yer veren Graham, ana karakteri üzerinden İngiliz toplum yapısını ve sınıf çatışmasını irdeliyor. Bununla birlikte aşk, hikâyenin gidişatını etkileyen en önemli temalardan biri. Acısı azalsa da Ross’un Elizabeth’e olan aşkı, belki de mutsuz sonları nedeniyle, asla tükenmiyor. Tıpkı savaş sırasında aldığı bir yaranın yüzünde bıraktığı iz gibi Elizabeth’in kalbinde açtığı yaranın izi de hiç kaybolmuyor. Dönemin olaylarının ve karakterlerinin hikâye örgüsüne dahil edilmesi ve belli bir çağı anlatmasıyla “tarihi roman” kategorisine giren seride, Ross’un sadık hizmetkârı Jud Paynter’ın esprili dokunuşları okumayı daha keyifli hâle getiriyor.

Küçük yaşta babasını kaybedince yazmaya başlayan Graham, 1935 yılında yayımlanan ilk romanı “The House with the Stained Glass Windows” ile dikkatleri üzerine çekmiş olsa da ona asıl ünü getiren “Poldark” serisi oldu. 1945 yılında tek bir roman olarak yola çıkan Graham, “Ross Poldark” büyük ilgi görünce hikâyesinin devamını getirdi. 1973 yılında, daha önce yazdığı yedi kitabın özeti niteliğindeki “The Black Moon” ile okurlarının yirmi yıllık bekleyişine son veren Graham otobiyografisinde, Ross karakteri için İkinci Dünya Savaşı’na katılmış bir arkadaşından ilham aldığını söylüyor. 1983 yılında İngiliz kültürüne üstün hizmetlerinden ötürü Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görüldü. Bu nişanı almasında, 1975 ve 2015 yıllarında iki kez BBC tarafından televizyona uyarlanan “Poldark” serisinin etkisi yadsınamaz. Bu serinin haricinde onlarca romana imza atan Winston Graham’ın son kitabı, bir otobiyografi olan “Memoirs of a Private Man” ölümünün ardından, 2003’te yayınlandı. “Take My Life”, “Night Without Stars”, “Fortune is a Woman” ve “The Walking Stick” gibi kitapları filme uyarlanan Graham, Alfred Hitchcock’a da ilham kaynağı oldu. Tippi Hedren ve Sean Connery’nin başrolleri paylaştığı “Marnie” (Hırsız Kız), 1964’te sinemaya uyarlandı. Aynı eseri 2001 yılında Sean O’Connor da sahneye uyarladı.

Paylaş