VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Ağustos 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > İlhan Berk Pera’da anılacak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İlhan Berk Pera’da anılacak

Usta Şair İlhan Berk 28 Ağustos'ta vefatının beşinci yıl dönümünde Pera’da düzenlenen bir etkinlikle anılıyor.
Behçet Necatigil’in “Türk şiirinin uç beyi”, Lale Müldür’ün “Türk şiirinin şamanı”, Refik Durbaş’ın, “Şiirin gizli tarihini yazan adam”, Mehmet Fuat’ın “Dokunduğunu şiire dönüştüren şair” olarak nitelendirdiği, İkinci Yeni akımının öncülerinden İlhan Berk 73 yıl şiirle iç içe bir yaşam sürdükten sonra 5 yıl önce 90 yaşındayken Bodrum’da vefat etti.

Gümüşlük Akademisi 5. Ölüm Yıldönümünde İlhan Berk’i İstanbul’da anacak. Şairin “Pera” kitabından okumaların yapılacağı “İlhan Berk Pera’da” adlı etkinlik 28 Ağustos Çarşamba günü saat 10:30’da Aznavur Pasajı’ndaki AdaSanat’ta başlayacak. Şairin Pera kitabı üzerine konuşmalar ve okumaların ardından metinlerde adı geçen bazı mekânlar da ziyaret edilecek.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam