VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Nisan 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > İlk Gio Ödülü Murathan Mungan''ın
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İlk Gio Ödülü Murathan Mungan'ın

Adını sinema yazarı ve araştırmacı Giovanni Scognamillo’dan alan GİO Ödülleri'nde En İyi Roman ödülünü 'Şairin Romanı'yla Murathan Mungan aldı.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği FABİSAD’ın tarafından ilk kez düzenlenen GİO Ödülleri Töreni, 27 Nisan Cumartesi günü İtalyan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Yazar Gülşah Elikbank ve yazar Hamit Çağlar Özdağ’ın sunuculuğunu yaptığı törende “Şairin Romanı”yla Murathan Mungan en iyi roman ödülünü kazandı. Ödülü Murathan Mungan’a Sevin Okyay verdi.


Murathan Mungan ödülü kabul ederken daha önceki kitaplarında fantazya ve bilimkurgunun koridorlarında gezdiğini söyledi ve konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Sözlerimi kendime ait bir ejderha alıntısıyla bitirmek istiyorum. Hayal gücü olanlara, ejderhalara inananlara ve belki de bütün ötekilere seslenen, Eteğimdeki Taşlar’daki ‘Ejderhanın’ başlıklı şiirimde diyorum ki; ‘Ejderhanın üflediği kendi soluğu / Biz onu alev, ateş sanırız’ ”

Gülbike Berkkam'ın "Balanka Olmak" isimli öyküsü, En İyi Öykü dalında birincilik ödülüne layık görülürken Mehmet Berk Yaltırık, Sevgi Saygı, Hakan Balcı ve Gürkan Uluçhan dereceye giren diğer isimler oldu. Gülbike Berkkam’ın ödülünü yazar Barış Müstecaplıoğlu verdi.

Gio Ödülleri’nin İllüstrasyon dalında birincilik ödülü Mehmet Özen’in oldu. Dereceye giren diğer isimler ise Selçuk Koçman, Melih Yılmaz, Ömer Tunç ve Ahmet Oğuz Demir’di. İllüstrasyon kategorisinde çizimlerin Türkiye’den çıkmış eserlerden esinlenmesi şart koşulmuştu. “Karabasan”dan esinlenen Mehmet Özen’in ödülünü “Karabasan”ın çizeri Yıldıray Çınar verdi.

Paylaş