VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Kasım 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > İlk Kahramanım Apartmanımızın Kapıcısıydı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İlk Kahramanım Apartmanımızın Kapıcısıydı

Ah Bayım Ah, Geceyi Tanıdım,Yoldan Geçen Öyküler, Aşk Artık Burada Oturmuyor, Kuş kafesindeki Tenör, Elyazması Rüyalar ve Aşkı Giyinen Adam adlı kitapların yazarı, aynı zamanda Yunus Nadi Edebiyat Ödülü ve Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi Nazlı Eray, www.vatankitap.com.tr için çocukluğunu ve çocukluk kahramanını anlattı.

Yazdığım ilk Kahraman Kapıcımızdı
Nazlı Eray ilk yazdığı öykünün kahramanı olarak oturdukları apartmanın kapıcısını seçmiş ve çocukluğunda okuduğu kitapların ve hayal gücünün gücünden olsa gerek onu bir güvercin yapıp Galata köprüsü üstünden uçumuş. Eray'in hafızasında öyle bir yer etmişki kapıcıları Mösyö Hristo, bakın Eray o günlerden aklında kalanları nasıl anlatıyor : "İlk yazdığım kahraman, Şişhane Yokuşundaki o zamanlar oturduğumuz Saadet apartmanın kapıcısı Mösyö Hristo idi. Beni açıkhava sinemasında aylarca oynayan Avare-mu filmine götürmüştü. Onaltı yaşımda yazdığım ilk öykümde Mösyö Hristo'yu güvercin yapıp, 12 saat Galata'nın, Pera'nın üstünde uçurmuştum. Düşünsenize özgürlüğünü arayan bir yaşlı adam... Güvercin olup bulutlara karışabilecek bir uçan kapıcı... Sonrada bu öyküm çok ünlü oldu."

Nazlı Eray bu fotoğrafta henüz altı aylık bir bebek. Tabii o zaman Mösyö Hristo bir ihtiyar değil, genç bir adam ve bu bebek henüz onu güvercin yapıp uçurmamış...


Çocukluğumda uçan kahramanları çok severdim
"Kocaman renkli bir kitabım vardı. Gece uyumadan önce sayfalarını çevirir, Peter Pan'ın uçuşunu ve Tinker Bell'in yıldızlar içinde adeta odamın içine süzülüşünü hissederdim. Hemen hemen hiç bir şeyin olmadığı o devirde bu kitap gerçek bir büyülü dünya idi benim için. Ayrıca Cüce Memiş adlı, kırmızı kocaman çarıklı kısa boylu bir kahramanın daha vardı. Topuklarını birbirine vurunca havalanıp, uçuyordu. Onu da çok seviyordum."


Usta yazar Nazlı Eray, çocuklar için kaleme aldığı "Naz ve Köşkteki Vampir" öyküsü sonrasında bir ilköğretim okulunda imza gününde. Çocukların yoğun ilgisiyle karşılaşan Eray, bu fotoğraf için "Hayatımın en güzel anlarından biri.Sevgi ile eziliyordum." diyor.


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam