VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
06 Ağustos 2018 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > İlklere adını yazdıran sanatçı: Nabizade Nazım
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İlklere adını yazdıran sanatçı: Nabizade Nazım

İlk köy romanı Karabibik, ilk psikolojik roman denemesi olan ilk natüralist roman Zehra ile adını Türk edebiyatı tarihine yazdıran Nabizade Nazım’ın bugün 125’inci ölüm yıl dönümü.

Tanzimat döneminin en önemli temsilcilerinden biri olan Nabizade Nazım, 1862 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Kendi hayatını anlattığı eseri Yadigarlarım’dan edinilen bilgilere göre sıkıntılı bir çocukluk ve gençlik geçiren Nabizade Nazım, annesini ve babasını küçük yaşta kaybetti. Edebiyatla ilgilenmeye ilk mektep yıllarında başlayan Nabizade Nazım, 1884’te Kara Askeri Mühendis Okulu’nu topçu üsteğmen bitirmiştir. İlk yazısını ise henüz öğrenciyken 1880 yılında Vakit Gazetesi’nde A.Nazım imzasıyla yayımlandı. Daha sonra eğitimine Genelkurmay Okulu’nda devam eden Nabizade Nazım, Genelkurmay Yüzbaşısı olarak mezun olmuş ve askeri öğretmenlik yapmıştır. Bu dönemde yazın hayatında oldukça verimli olan yazar, araştırma amaçlı görev aldığı Suriye’de iki yıl görev yaptıktan sonra İstanbu’ döndü ve burada sevdiği kız olan Ayşe Naciye Hanım ile evlendi. Mutlu bir evlilik geçirmeyen Nabizade Nazım, evlendikten kısa süre sonra kemik veremi hastalığına yakalandı. Haydarpaşa Hastanesi’nde iki yıl süren tedavisinin ardından 6 Ağustos 1893’te vefat etti.

İlk köy romanı Karabibik uzun öykü olma özelliği taşıyor

Edebiyata şiirle başlamış olsa da daha çok öykü ve romanlarıyla tanınır. Şiirlerinde daha çok ölüm, tabiat, tanrı konularını işlemiş ancak başarılı sağlayamamıştır. Kendisi de yazdığı şiirler için ‘heves ettim’ diyerek başarılı olmadığını kabul etmiştir. 1880-1890 yılları arasında verimli bir yazın hayatı olan Nabizade Nazım, 1890’da Türk edebiyatının ilk köy romanı olan Karabibik’e imzasını attı. Kırsal hayata ilk kez değinilen bu roman, romandan çok uzun öyküye daha çok benzer. Kendisinin ‘hakiyyun’ olarak tanımladığı roman, realist bir eserdir. Realizm ve natüralizm edebi akımlarından etkilenen sanatçı, dönemin romantizm akımıyla beslenen okuyucuyu göz önünde bulundurarak eserlerinde yer yer romantik unsurlara değinmiş olsa da Zehra romanıyla doğrudan realizm ve natüralizmi uygulama yoluna gitmiştir. Türk edebiyat tarihinde ilk psikolojik roman denemesi olan Zehra, psikolojik tahliller ve karakterlerin tasvirleri bakımından önemlidir.

Servet-i Fünun dergisinin ilk yazarlarından

Eserlerinde sade bir dil kullanmayı tercih eden Nabizade Nazım, üslup itibariyle Nazım Hikmet’in izinden gitti. 1891’de kurulan Servet-i Fünun dergisinin ilk yazarlarından olan Nazım, derginin “Tahlilat-ı Edebiyye” sütununda Fuzuli ve Nedim gibi divan şairleri hakkındaki incelemeleriyle dikkat çekti. Aynı zamanda Servet-i Fünun topluluğunun geliştirdiği resim altı şiir çalışmasının ilk denemelerini yaptı.

Paylaş