VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Nisan 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Independent Yabancı Roman Ödülü finalistleri belli oldu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Independent Yabancı Roman Ödülü finalistleri belli oldu

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Independent’ın Yabancı Roman Ödülü’nün bu yılki finalistleri belli oldu. Yarışmanın birincisi 20 Mayıs’ta açıklanak.
Türkiye'nin önde gelen yazarlarından Elif Şafak’ın da seçici kurulda yer aldığı ödülün altı finalisti belli oldu. Adayların isimleri ve orijinal dillerinden İngilizce’ye çevirilen eserler şöyle:

-Chris Barnard / “Bundu”
-Gerbrand Bakker / “The Detour”
-Enrique Vila Matas / “Dublinesque
-İsmail Kadare / “The Fall of the Stone City”
-Andres Neuman / “Traveller of the Century”
-Dasa Drndic / “Trieste”

Yarışmaya katılacak olan yazarın, herhangi bir dilden İngilizce’ye çevrilmiş ve İngiltere’de basılmış bir eseri olması gerekiyor.Bu koşullara uyan yazarlardan birinci olana verilen 10 bin poundluk para ödülünü yazar, kitabın çevirmeniyle yarı yarıya paylaşıyor.

1990'DAN BUGÜNE

1990 yılında Independent gazetesinin desteğiyle verilmeye başlanan Independent Yabancı Roman Ödülü, 1995-2001 yılları arasında verdiği aradan sonra, İngiltere Sanat Konseyi’nin desteğiyle tekrar edebiyat dünyasına kapılarını açmıştı.

PAMUK, BEYAZ KALE’YLE BİRİNCİ OLMUŞTU

Bu sene ilk on beş içinde gördüğümüz Orhan Pamuk, 1990 yılında “Beyaz Kale(The White Castle)” adlı kitabıyla Independent Yabancı Roman Ödülü’nün sahibi olmuştu.


Paylaş