VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
02 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > İngiliz yazara yeni mezar taşı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İngiliz yazara yeni mezar taşı

Genç yaşta ölen ünlü İngiliz yazar Anne Bronte için ölümünden 164 yıl sonra yeni bir mezar taşı hazırlandı.

Bronte Topluluğu, Bronte kardeşlerin en küçüğü olan Anne’in hatalı bilgi içeren eski mezar taşının kaldırılarak kabrinin üzerine yeni bir mezar taşının yerleştirildiğini açıkladı.

“Agnes Grey” ve “The Tenant of Wildfell Hall” romanlarının yazarı Anne, 1849 yılında Scarboroug kentinde henüz 29 yaşındayken verem nedeniyle hayata gözlerini yummuştu. Hatalı olan eski mezar taşında yazarın 28 yaşında öldüğü yazıyordu.

Hasta olan Anne, ılık havanın sağlığına iyi geleceğini düşünerek Scarborough’a gitmiş ancak 3 gün sonra burada yaşamını yitirmişti. Bu nedenle erken yaşta ölen Bronte kardeşlerden sadece Anne, evlerinin bulunduğu Haworth kenti dışına gömülmüştü.

Yazar olan Charlotte, Emily ve Anne ile erkek kardeşleri Branwell, Haworth kentinde bulunan ve mezarlığa bakan evlerinin kasvetinden uzaklaşmak için düş güçlerini kullanmış; düş güçlerine çocukluk hayallerini de ekleyerek “Jane Eyre”, “Uğultulu Tepeler”, “Agnes Grey” gibi ünlü romanları yaratmışlardır.

Anne'in mezar taşı, ablası Charlotte'un bazı hatalar olduğunu fark etmesi üzerine ölümünden 3 yıl sonra değiştirilmiş ancak ölüm yaşı düzeltilmemişti.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam