VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2013 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > İngiltere Kadın Yazarlar Roman Ödülü sahibini bulacak
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İngiltere Kadın Yazarlar Roman Ödülü sahibini bulacak

İngiltere'nin en prestijli edebiyat ödüllerinden ' Kadın Yazarlar Roman Ödülü' 5 Haziran'da sahibini bulacak.

Uzun yıllar 'Orange Roman Ödülü' olarak bilinen ve bu yıl 'Kadın Yazarlar Roman Ödülü' adını alan etkinlik, 2014'ten itibaren 'Baileys Kadın Yazarlar Roman Ödülü' adıyla düzenlenecek.

Bu yıl 18. kez düzenlenen etkinliğe, dünya çapında eserlerini İngilizce kaleme alan kadın yazarlar katılabiliyor.

İngiltere'nin prestijli edebiyat etkinliklerinden 'Kadın Yazarlar Roman Ödülü', Baileys ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması yaptı.

Kazanan 5 Haziran'da açıklanacak ve 45 bin dolarlık para ödülünün de sahibi olacak. 'Kadın Yazarlar Roman Ödülü'nün Nisan ayında açıklanan finalistleri ve eserleri ise şöyle:

Hilary Mantel

Barbara Kingsolver

Zadie Smith

A.M. Homes

Kate Atkinson

Maria Semple


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam