VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
29 Aralık 2009 Salı | Anasayfa > Haberler > İnsanlar beş duyuları çalıştığı zaman gerçekliği farkederler
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İnsanlar beş duyuları çalıştığı zaman gerçekliği farkederler

Dinler tarihi, bilim ve felsefe... İhsan Kaplan, Milat romanıyla bu üçgene yeni bir kapı açıyor.

Canan Hatiboğlu

-Bu tür bir roman yazmanızın sebebi ne? Türk edebiyatı için tehlikeli olabilecek bir tür nihayetinde…

Aslında tehlikeli değil, ama ön çalışmayı biraz dikkatli tutmanız gereken bir tür bilimkurgu türü. Benim de kendi merakım olan bir tür olduğu için kurgu romanı yazmayı tercih etim. Dolayısıyla merakım olan konuları harmanlayıp fantastik kurgu içeren ama diğer yandan gerçeğe de çok yakın bir roman yazmaya çalıştım. Bir buçuk senedir sadece bu işte uğraşıyorum.

-Gerek epigraflar olsun gerek kitabın içerisinde yapılan alıntılarda kitabınızda pek çok referans kullanılıyor. Özellikle Kur"an-ı Kerim"den yapılan alıntılar dikkat çekecektir. Sizce nasıl dikkat çekecek?

Esasında ortaya çıkarmaya çalıştığım çalışma, bilimsel kurgusu olan bir roman. Ama onun altında, onu besleyen felsefik bir altyapısı var. Dolayısıyla felsefe ve bilim bir araya geldiği zaman inanç noktasından da bir giriş yapıyorsunuz. Zaten bundan sonra bilim, tarih, dinler denilen bir şablon çıkıyor ortaya. Ben bunu işliyorum romanımda. Dünyada yaygın olan dinlerden bahsedersek hepsinin bir kutsal kitabı var. Ben de bunları okuyarak harmanladım. Kitapta sadece Kur"an-ı Kerim yok; İncili de, Tevrat"ı da okudum. Demek istediğim örtüşen noktaları almak istedim, dinsel ögesi bu. Fantastik bir roman yazdığınız için gerçekçi ögeler bazen okura çok fazla gelebiliyor. Onun için de bölüm başlarına ben böyle diyorum ama başkaları da ne demiş diyerek bölümlerin başlarına epigraflar koydum. Hermann Hesse"den, Tolstoy"dan, Oğuz Atay"dan alıntılar var. Zaten yerini bulmuş insanlar olduğu yaptığım şeyi onlarla sigortaladım esasında. Ama diğer yandan da Hermann Hesse, Halil Cibran gibi etkilendiğim isimler var. Onların sözlerini bir kere okuduğunuz zaman bin düşündürtüyorlar. Belki o söz hoşuna gider ve Hermann Hesse"nin bir kitabını alır diye düşünerek de yazdım. Sevdiğim insanları paylaşmak istedim.

-Kitap, Türkiye"nin ilk kitap albümü ve fragmanıyla beraber geldi. Bu fikir nasıl doğdu?

İnsanlar beş duyusunu çalıştırdığı zaman gerçekliği fark eder? Sanat anlayışımıza bakarsanız en doyurucu türlerden biri sinema, ama onun da dolduramadığı yerler var. AMa romanda öyle bir gül bahçesi tasviri yaparsınız ki buram buram kokusu gelir. Bunu müzikle desteklediğimiz zaman kurgunun daha gerçekçi yaşanabileceğini düşündük. Kitap için progressive-psikolojik müzik yapıldı. Dört tane müzisyen var albümde.

-Kimler?

Cem Adrian,Erkut Demirci, İnan Özdemir, Jochen Koschorke. Bir de kitap okurken ben müzik dinlerim, ama ne dinleyeceğimi şaşırırım genelde. Kitabın kendi müziğinin olması okuyucu için değişik bir şans olacak diye düşünüyorum. Fragmanı da kitap tanıtımının farklı olması için istedik. Küçük kameramla çektiğim görüntüler vardı. Bunları arkadaşım Eray Mert"le paylaşım. O tabii profesyonel yönetmen gözüyle baktığı için "Olmaz, yeniden çekelim" dedi. İşler yolunda gitti; üç günde çekip üç günde de kurguladık. Zaten bu kitap biraz da "arkadaşlar toplandık bir kitap yaptık" gibi oldu biraz da...

Paylaş