VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Mayıs 2018 Salı | Anasayfa > Haberler > İnsanlar gözlerinden yaşlanırlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İnsanlar gözlerinden yaşlanırlar

Art arda kitapları çıkıyor Refik Durbaş’ın... Anılar, incelemeler, şiir ve çocuk kitapları. Birbirinden yaratıcı, özenli çalışmalar… En verimli döneminde sevgili anılarımın kardeşi… Peki, neden anılarımın kardeşi?

ÖNER CİRAVOĞLUÇünkü yolumuz ilginç bir kitapta kesişti. Neredeyse 20 yıl olmuş, yıl 2000. Literatür Yayınları’nda buluştuk. Kenan Kocatürk’ün desteği ve Yetkin Başarır’ın usta tasarımıyla bir İzmir kitabı yaptık. Adı: “Anılarımın Kardeşi İzmir”. (Yeni basımı, Turgay Fişekçi’nin yönettiği Sözcükler Yayınevi.)

Refik Durbaş’tan bir başka anı fotografisi geliyor gözümün önüne. Ustanın o zaman takma adı Fikret Kaynakçı. Yıl 1984 ya da 1985... Cumhuriyet Kitap Kulübü yöneticisi Oktay Şimşek, rahmetli Okay Gönensin ve Refik ağabey… Kitap Kulübü’nün daracık yönetim odasında aylık tanıtım dergisi Çerçeve’nin yayın kurulu toplantısındalar. Ben de bir yandan yeni kitapları masalarına diziyorum, bir yandan onlara tanıtım yazısı hazırlayabilecek isimleri sayıyorum.

Fikret Kaynakçı, o dönemde, birçok yeni kitabın tanıtımını özveriyle üstleniyor. İşte o çalışkanlıkla yeni yeni kitap projelerine imza atmaya başladı. Ve o birikimle şimdi “Efsaneler Kenti İstanbul”u hazırladı. (Hep Kitap, 2017)
Bakın bu kitapta yeniden öğrenmemiz gereken neler var: İstanbul’un camileri, güneş saatleri, suları, sahaflar çarşısı, semt pazarları, hanları, bedesteni, bayram yerleri… Cibali semtinin adı Cebe Ali’den geldiğini kaçımız biliyoruz. Herkes İlber Ortaylı olamaz değil mi?
Bu kitabın daha önce Sabah Kitapları arasında çıkan “Gölgem İstanbul Sokaklarında” adlı kitaptan yola çıktığını sanıyoruz. Ancak çizimlerle bir solukta okunacak ve başucunda tutulacak bir çalışma ortaya çıkmış.

Buna ek olarak geçen yıl okuduğum asıl şaşırtıcı kitap “Şiirin Gizli Tarihi” (Doğan Kitap). Beni alıp 1980’lerin edebiyat dünyasında gezintiye çıkardı. O dönemde A. Kadir, Rıfat Ilgaz, Oktay Arayıcı, Hasan izzettin Dinamo, Oktay Akbal, Haldun Taner, Kemal Özer, Ece Ayhan, Sait Maden, Fethi Naci, Edip Cansever henüz sağ. Hepsiyle Refik Durbaş kadar olmasa da kırık dökük anılarım var. Daha yoğun olarak bu yazarların dünyasına Refik Durbaş’ın bakışıyla yaklaşmak coşturuyor insanı. Yazarların bilinmeyen yönlerini, çektikleri acıları, yapıtlarının hangi meşakkatlerle üretildiğini, yaşadıkları sayısız sürprizin eşliğinde öğreniyoruz.

Refik Durbaş’tan ilginç bir anı: İlk şiir kitabı Kuş Tufanı yeni çıkmıştır. Her zaman yemek yediği lokantanın garsonuna bir kitap imzalar. Birkaç gün sonra kitabı sahaflarda sergide görür. Bu anekdot armağan edilen kitapların akıbeti hakkında sağlam bir fikir veriyor. İmzalı olması bile kaldırıma düşmesini önleyemiyor. Bu benzeri anıların, saptamaların yoğunluğu dörtnala sürüklüyor okuru.

Ve sonunda Refik Durbaş, Tarık Dursun K.’nın sözüyle bağlıyor diyeceklerini: “İnsanlar gözlerinden yaşlanırlar.”

Ben de ekliyorum Fethi Naci’nin bir sözünü: “Yazarlar, yaşlanmaz yaş alırlar.”


Kitap önerisi:
Geçmiş Zaman Külleri, Naim Tirali, anı, H2o Kitap, 2018

Paylaş

Yeni sayı yeni heyecanBu ay kapağımıza Türk edebiyatının yaşayan en büyük yazarlarından Selim İleri'yi aldık. Selim İleri, edebiyatta 51 yılı geride bıraktı ve bu yıl karşımıza iki yeni romanla çıktı.

Devam