VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Şubat 2015 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > İnsanlığa savaş açan robotlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İnsanlığa savaş açan robotlar

“Robokıyamet” robotların insanların kontrolünden çıkıp onlara savaş açması üzerine kurulu fantastik bir roman.


Bir dünya düşününki, akşam işten yorgun bir halde evinize gidiyorsunuz ve yemek yapmanız gerekmiyor; çünkü size yemeğinizi hazırlayan, evin tüm işlerini yapan bir robotunuz var.

İş yerine geliyorsunuz size hizmet eden robotlar var. Örnekler çoğaltılabilir zira İşte Daniel H. Wilson “Robokıyamet” adlı romanında fantastik edebiyatseverlerin aşina olduğu bu konuyu işliyor.
Şöyleki roman, insanlığa faydalı olmaları için üretilen robotların zeka sistemlerinde yapılan bir hata sonrası robotların insanları düşman olarak görmelerine ve insanlığa savaş başlatmaları üzerine kurulu. Daniel H. Wilson, insanları yok etmeye çalışan robotları olduğu kadar, hayatta kalmaya çalışan insanları ve onların öykülerini de anlatıyor. Bunu yaparken de şu anda etrafımızda bulunan gerçek teknoloji hakkında nefes kesecek çıkarımlarda bulunuyor. Burada “yapay zeka”nın dünyayı ne gibi felaketlere götürebileceği gerçeğine de göz kırpıyor yazar.

BEYAZPERDE YOLUNDA

Fantastik yapımlara imza atmasıyla tanınan dünyaca ünlü yönetmen Steven Spilberg’in de dikkatini çekti ve Spielberg’in bağlı olduğu şirket kitabın film haklarını aldı. Üstelik Spielberg şu aralar romanı beyazperdeye taşımak üzere “motor” dedi bile...
Stephan Spielberg, Daniel Wilson’ın romanından çok etkilendiğini söylüyor ve ekliyor; “İnsanlarla makinalar arasında geçen küresel bir savaş. Minority Report (Azınlık Raporu) filmindeki gelecek tasvirini yaratmaktan büyük keyif almıştım. Bu gelecek düşündüğümüzden çok hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Yani bağ kurabileceğimiz kadar yakın bir gelecekte. Hayatlarımızı kolaylaştıracak şekilde geliştirdiğimiz teknolojilerin bizden daha zeki hale gelmesinin olası sonuçları üzerine bir film. Bu çok yeni bir tema değil. Bilimkurgunun daha önce işlediği bir konu ama her yıl daha da önem kazanıyor.” Filmin başrollerini Anne Hathaway, Ben Whishaw, Chris Hemsworth üstleniyor.

ROBOT UZMANI YAZAR

Romanın yazarı Daniel H. Wilson makine ve robot bilimleri eğitimi almış. Microsoft Research, Xerox PARC, Northrop Grumman ve Intel gibi dünyanın öncü şirketlerinde çalışmış. Zira Wilson makine ve robotik sistemler üzerine olan bilgilerini yazmaya olan ilgisiyle birleştirip “Robokıyamet” adlı ilk fantastik romanını yazdı. Serinin devam kitabı “Robogenesis” geçtiğimiz yıl Amerika’da yayımlandı.

Paylaş