VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ocak 2013 Salı | Anasayfa > Haberler > İnsanlık halleri için bir el kitabı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İnsanlık halleri için bir el kitabı

Hayata pembe gözlüklerle bakan bir iyimser misiniz? Bu kitap sizin için. Her türlü felaketin sizin başınıza geldiğini düşünen bir karamsar mısınız? Bu kitap aynı zamanda sizin için de! “İyimserin El Kitabı / Karamsarın El Kitabı, hayata her iki taraftan da bakıyor.

NAZLI BERİVAN AK
berivanak@gmail.com

Hayatta kalmanın temel kurallarından biri karamsarlık ile iyimserliğin doğru dengelenmesidir. Her tür insani ilişkinin “sürdürülebilir” olmasının temelinde de aynı motivasyon yatar: Taraflardan biri bardağın dolu tarafını müjdelerken, diğer taraf boşluğun yasını tutmaya meyyaldir. Yin yang, kötülüğe karşı iyilik, güzele savaş açan ölesiye çirkinlik, cennete karşı cehennem...
İletişim Yayınları insanlığın bu tuhaf karmaşasını, öyküsünü bir ciltte topladı ve “İyimserin El Kitabı / Karamsarın El Kitabı” adıyla oyunlu bir kitaba dönüştürdü.
Bugünün Kitapları serisinden Osman Yener çevirisiyle çift taraflı basılan kitapta, çevirmen yalnızca var olan metni Türkçeleştirmekle kalmıyor, Türkiye edebiyatından alıntılar yaparak; deyimler, atasözleri, şiirler ekleyerek öyküyü zenginleştiriyor.
Kitabın beyaz kapaklı tarafı “İyimserin El Kitabı”. Önsöz kısmında “Ekşi suratlı, meyus çehreli gamperestlerin yanlış yolda olduklarını göstermek üzere kollarımızı sıvadık ve ‘İyimserin El Kitabı’nı hazırlayarak beğeninize sunduk” deniyor. “Bir zamanlar, muhtemelen güleç yüzlü bir ninenin söylediği şu sözü şiar edindik: Sen, ey karamsar! Sırtındaki endişe yükünü at, hayatın zenginliklerini bizimle paylaş!”. İleriki sayfalarda umut dolu sözler karşılayacak okuru, en kötü durumun bile kötülüğünü unutturacak, unutturmasa da hafifletecek hayat sözleri sıralanacak.
Siyah kapaklı tarafın ismi ise “Karamsarın El Kitabı”, bu sefer kasvetli bir yaşam için gerekçeler sıralanıyor. “Bu kitabı oluşturma fikri ortaya çıktığında, fırtınalı denizlerdeki huzursuz rüyaların ve gemi enkazlarının sulara bıraktığı alıntılara ve göndermelere zahmetsizce el koyacağımızı, hayatın bizden daha iyimser dostlarımızın öne sürdüğü gibi harikulade bir deneyim olmadığını savunan birkaç umarsız özdeyişi ve karanlık olguyu su yüzüne çıkarmaktan başka bir derdimiz olmayacağını düşünmüştük... Ve işte karşınızda -gemideki isyanı son anda bastırarak kotardığımız- Karamsarın El Kitabı.”
İKİ YAZAR, DÖRT HAYAT ÖYKÜSÜ
Kitap iki yazarın imzasını taşıyor: Niall Edworthy ve Petra Cramsie. Kitabın üzerinde yükseldiği çatışmayı yaşam öykülerinden de izleyebiliyoruz. İyimser tarafta Edworthy, eleştirmenlerin tüm edebiyat ödüllerini silip süpürmesinin an meselesi olduğunu düşündüğü, yakınlarda Lordlar Kamarası’nda kendisine ayrılmış bir koltuğu elinin tersiyle itmesi beklenen, cinselliği güçlü, milyoner bir hayırsever olarak tanıtılıyor. Karamsar kısımdaki hikaye ise bambaşka: Edworthy günlerini, özürlü ailesi ve arkadaşlarını sürekli hayal kırıklığına uğratarak, soğuk bir garajda eski bir bilgisayara, hastalıklı, olmayan tek parmağıyla saçmalıklarını yazarak geçiriyor.
Cramsie’nin hayat hikayesi de iki yönlü; açtığı sergiler, yayımladığı dergiler, kitaplar ve senaryolarla başlayan büyüleyici kariyeriyle şimdiden insanlığın mutluluğuna büyük katkılar yaptığı söyleniyor. Kasvetli taraftan bakınca ise durum şu: Tatmin olamadığı çeşitli işlerle uğraşarak geçirdiği yıllardan sonra orta yaş bunalımıyla yüzleşmek için Londra’yı terk etti yazar. Bitmek bilmeyen ev işlerine kendini kaptırmadığı zamanlarda, vaktini dünyanın içinde yok olacağı sepetin boyutunu, şeklini ve yapısını tasarlayarak geçiyor.
İki yazarın hazırladığı bu çift taraflı kitap iki uç insanlık halinden aforizmaları, tuhaf bilgileri okurla buluşturuyor. Eskiçağdan modern dünyaya, çok bilinen yazarlardan kıyıda köşede kalmış isimlere karamsarlık ve iyimserliğe dair her tür düşünce başlıklar altında toplanıyor.
Yazarların seçtikleri başlıklar da ilgi çekici: Aşktan can sıkıntısına, dinden kadınlara, medyaya, edebiyattan uygarlığa, yurtseverliğe, sekse birçok başlığa dair özlü sözler, aforizmalar, tuhaf bilgiler ve alıntılar sıralanıyor iki ayrı bakış açısından.
Kasvetli bir yaşam için gerekçeleri ve beraberinde umutla yaşamak için ipuçlarını aynı ciltte görmek, birinden diğerine dönüş yapmak oyunlu bir deneyim; özenli çeviri ve bu toprakların edebiyatından alıntılarla olunca özellikle.

Bir iyimser konuşuyor
Hepimiz lağım çukurundayız ama bazılarımız yıldızlara bakıyoruz. Oscar Wilde

Bir karamsar konuşuyor Hepimiz lağım borusundayız, ölene dek debelenip sonunda borunun dibini boylayacağız. H. G. Wells

Paylaş