VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Nisan 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > İrlanda''dan Joyce anısına para
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İrlanda'dan Joyce anısına para

İrlanda Merkez Bankası, ünlü yazar James Joyce anısına 10 bin adet hatıra parası bastırdı. Banka geçtiğimiz Çarşamba günü paranın 10 bin kopyasını tanıttı.
İrlanda Merkez Bankası tarafından Joyce’ın onuruna yaptırılan paranın bir yüzünde yazarın portresi ve en önemli eserlerinden biri olan Ulysses’in üçüncü bölümünden bir alıntı, diğer yüzündeyse İrlanda’nın simgelerinden biri olan arp resmi yer alıyor.

Beklenilenden fazla ilgi gören paranın tasarımda Joyce’un yazım tekniği olan “bilinç akışı” tekniğinden esinlenildi.

PARANIN ÜZERİNDEKİ ALINTIDA HATA

Metnin ve yazarın sanatsal bir temsili olduğu söylenen gümüş paranın üzerindeki Ulysses alıntısında küçük bir hata tespit edilmesi paranın bu haliyle satışa sunulamayacağını düşündürdü.

Paranın üzerinde bulunan Ulysses'in 3. bölümüne ait alıntıdaki (Ineluctable modality of the visible: at least that if no more, thought through my eyes. Signatures of all things I am here to read) "that" sözcüğü cümleye fazladan eklenmiş.

Dublin’deki James Joyce Merkezi’nin yöneticisi Mark Traynor bu hatayı “talihsizlik” olarak yorumlarken Merkez Bankası, alıntıdaki fazlalığın sorun yaratmayacağını düşünerek satışın gerçekleştirileceğini açıkladı.

İrlandalı yazar James Joyce'un tek bir günü anlattığı, 16 Haziran 1904'te geçen ve modernist edebiyatın en önemli örneklerinden biri olan Ulysses, "dünya edebiyatının en zor okunan ve en çok tartışılan romanlarından biri" olarak nitelendiriliyor.

Paylaş