VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
17 Nisan 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Irmak Zileli''den yeni roman
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Irmak Zileli'den yeni roman

İlk yapıtı olan Eşik’le 2012 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’nü alan Irmak Zileli'nin yeni romanı Gözlerini Kaçırma 7 Mayıs'ta raflardaki yerini alacak. Roman, annelik mitini sorguluyor."Gözlerini Kaçırma" bir aileden üç kuşak kadının annelik deneyimlerini aktarırken; anne sevgisi, bir kadın olarak anne, annelik sancısı, anne-çocuk ilişkisi gibi roman atmosferinde işlenmemiş temalara odaklanıyor. Genel geçer teamülleri ve önyargıları altüst eden roman, binlerce yıldır ataerkil kültür tarafından parlatılan bu kutsal haledeki çatlaklara da dikkat çekiyor.

Irmak Zileli’nin yeni romanı, edebiyatımızı 21. yüzyıla taşıyan anlatı geleneğine adanmış özgün bir çaba olarak da görülebilir. Bu açıdan "Gözlerini Kaçırma" toplumsal belleği sarsıcı yaklaşımı ve yenilikçi biçemiyle çok konuşulacak bir romana benziyor.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam