VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
22 Ağustos 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > İsyanın kitabı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İsyanın kitabı

İsyankâr, gelenek haline gelmiş düşünce kalıplarını kabul etmediği için, kendi düşüncelerini dile getirdiği için isyankârdır. Aksi halde isyankâr değil koyun olarak tanımlanırdı.

Ömer Göktürk Yıldırım, sıradan biri kitabına da bu sözlerle başlıyor, sıradan biri olduğunu belirterek... Yazdığı önsözde okurlarına olağanüstü vaatlerde bulunmadığını belirtiyor. Sade bir dille, sözü dolaştırmadan düşüncelerini açıkça ifade ettiği eserinde, okurlarını sıra dışı beklentileri içerisinde olmamaları konusunda uyarıyor.

Ömer Göktürk Yıldırım’ın İsyanın Kitabı’yla okurlarına vaadi, sadece gerçekler. Hayal ettiğimiz birçok şeye engel olan davranış kalıplarından, hayatın bir parçasıymış gibi alıştığımız halde içten içe canımızı sıkmaya devam eden, kabullenemediğimiz gerçeklerden söz edeceğini ve bu çerçevede okurlarıyla dertleşeceğini vaat ediyor. Ona göre, isyandan söz eden eserin okurlarını etki altına almaması gerekiyor. Bu konu Ömer Göktürk Yıldırım için önemli. Yazar, ele aldığı konularda düşüncelerini, isyanını dile getirirken benzer durumları yaşayan insanların tercihlerini etkilemek istemiyor. Zira, bu durum isyanın doğasına aykırı: İsyankâr, gelenek haline gelmiş düşünce kalıplarını kabul etmediği için, kendi düşüncelerini dile getirdiği için isyankârdır. Aksi halde isyankâr değil koyun olarak tanımlanırdı. Bu nedenle kitabına yukarıda söz ettiğimiz uyarılarla başlıyor.

Önsöz ve sonsöz dışında 15 başlık altında sıraladığı isyan konulu denemelerine isyan kavramından başlayan yazar, Tanrı kavramı, körü körüne inanç, kadın erkek ilişkileri, aşk, çalışma hayatı, şans gibi konuları ele alıyor ve sıradan birinden farklı olarak isyan ettiği konularda sesini yükseltmekten kaçınmıyor.

İsyanın Kitabı
Ömer Göktürk Yıldırım
Cinius Yayınları

Paylaş