VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ağustos 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > İsyanın ruhu
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İsyanın ruhu

Annesi Sultan V. Murat’ın torunu olan gazeteci-yazar Kenize Mourad, Hindistan’ın İngiliz işgalinden kurtulmasına ön ayak olan Müslüman bir kadının, Begüm Hazret Mahal’in hikâyesini anlatıyor.

ÖZLEM AKALAN


"Saraydan Sürgüne” ve “Toprağımızın Kokusu-Filistin ve İsrail’in Sesleri” kitaplarıyla tanıdığımız Kenize Mourad, Didem Nur Güngören’in çevirisiyle yeniden basılan “Begüm” romanında babasının vatanı Hindistan’ın kadın kahramanı Hazret Mahal’i öykünün merkezine koyuyor. 1919’da Gandhi’nin başlattığı sivil itaatsizlik ve pasif direnişin ardından uzun ve zorlu bir mücadele neticesinde ancak 1947’de bağımsızlığına kavuşan Hindistan’da ilk ayanma, 1857’de Begüm Hazret Mahal’in önderliğinde gerçekleşmişti. Savaş alanında değil de sürgünde ölen, İngilizlere karşı iki yıl mücadele veren bu cesur, şair ruhlu, aşk dolu kadın, 1879 yılında 48 yaşında ölene kadar ülkesini işgalcilerden kurtarmak için üstün bir çaba göstermişti. “Daha iyi bir yönetim” için Hindistan’ı karış karış işgal eden, sultanların yetkilerini ellerinden alıp sürgüne gönderen İngilizlerin bile “isyanın ruhu” olarak adlandırdıkları Begüm Hazret Mahal, Kuzey’deki zengin Ayodhya Krallığı’nın Sultan’ı Vacid Ali Şah’ın dört eşinden biridir. Sultan görevinden azledilip topraklarını terk etmeye zorlandığında, eşleri arasındaki humuset yüzünden Hazret Mahal’ı geride bırakmıştır. Bir zamanların müreffeh topraklarında şimdi büyük bir sefaletin yaşandığını gören Hazret Mahal ise, bölgenin en güçlü racası ile işbirliği yaparak yaşadığı toprakları kurtarmak için imkansız bir direniş başlatır.

İLK KEZ BABASI ANLATTI

Ayaklanmanın başladığı Lucknow kentini 21 yaşındayken ziyaret eden Kenize Mourad, Begüm Hazret Mahal’nin hikâyesini ilk olarak o zaman, babası Raca Seyyid Sacid Hüseyin Ali’den dinlemiş. Yıllar sonra hikâyeyi hatırlamış ve yazmaya karar vermiş. Londra, Yeni Delhi ve Lucknow’da araştırmalar yapması, ailesinde ayaklanmaya katılan ve Begüm ile birlikte savaşan akrabaları bulunan insanlarla konuşması, nihayetinde kitabı derlemesi üç yılını almış. “Hindistan’da Hazret Mahal’i hatırlayan bu kadar az insan olması hatta unutulmuş olması bana çok büyük bir haksızlık gibi geldi” diyor Mourad. Mourad, tarihi kuru olaylar zinciri gibi anlatmaktan uzak dili ve dönemin sosyal yapısını çok güzel hissettiren kurgusuyla 19. yüzyılın Hindistan’ını tüm boyutuyla bugüne taşıyor. Fransızca kaleme aldığı roman yüz binin üzerinde satan Mourad’ın bir sonraki projesi, Pakistan üzerine.

“Bugün trajik bir görünümü var” dediği Pakistan’ı tarih ve kurguyla birleştirerek anlatacak olan Mourad, bu roman üzerinde de uzun bir süre çalışması gerektiğini söylüyor.
İsrail - Filistin çatışmalarının sürdüğü bugünlerde, Kenize Mourad’ın “Toprağımızın Kokusu-Filistin ve İsrail’in Sesleri” romanını da okuma listenize almanızı önerimim. Bir de Alfa Yayınları’ndan çıkan Ian Morris imzalı “Dünyayı Neden Batı Yönetiyor” kitabını “Begüm”den önce ya da sonra okuyarak, Çin ve Hindistan’da yüzyıllardır devam eden Batı baskısının sebeplerini derinlemesine araştırabilirsiniz.

Paylaş