VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
26 Kasım 2010 Cuma | Anasayfa > Haberler > İtalyan lezzetlerinden kurulu 248 sayfalık bir sofra
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İtalyan lezzetlerinden kurulu 248 sayfalık bir sofra

“İtalyan Aşkı-İtalyan Muftağı’na Dair Bir Serenat” adlı kitap, işte öyle bir kitap...

Aynur Tartan

Bir kitap okudum ve hem bir ülke gezdim, hem yeni yemekler öğrendim. Binnur Akhun Önen ve Zeynep Braggiotti’nin birlikte hazırladıkları “İtalyan Aşkı-İtalyan Muftağı’na Dair Bir Serenat” adlı kitap, işte öyle bir kitap...

Okudukça, İtalya’yı bir uçtan, diğerine geziyorsunuz... Üstelik, dünyanın en popüler mutfağının lezzetlerini tanıyarak.

Bu kitabın, kendi öyküsü, hatta öyküleri var... Bir defa, vefalı bir gelin, kayınvalidesinin mutfağını, yemeklerini çok güzel bir dille anlatıyor, onlara sahip çıkıyor.

Ayrıca, bu kitapla aynı sevgiyi paylaşan kişileri mesafelerin ayıramayacağını da öğreniyoruz. Çünkü kitabı yazanlardan biri İzmir’de, diğeri İzmit’te yaşıyor. Onların mutfak tutkusu ise kitabın tüm sayfalarından size geçiyor.

Önce, aynı kentte yaşadığımız Zeynep Braggiotti’den söz edeyim; Braggiottiler İzmir’e 1800’lü yıllarda gelmiş bir aile. Diğer tüm Levanten aileler gibi şehrin kültür dokusuna renk katmışlar ve katmaya da devam ediyorlar.
Braggiottiler, uzun yıllar, kendileri gibi Levanten ailelerden gelin alıp vermişler. Tarihler 1993’ü gösterdiğinde ise aileye bir Türk gelin katılmış ve bu gelin, ailenin hikâyesini kitaplaştıran, kayınvalidesinin mutfak hünerlerini derleyen ve onları sonsuza dek taşıyan kişi olmuş. Zeynep Braggiotti, işte o gelin.

Binnur Akhun Önen ise kendisini dünyanın en hipnotik işlerinden biri, evsel bir seremoni ve en iyi meditasyon yöntemine, ekmek yapımına adamış. “Taze Ekmekler Sıcak Öyküler” kitabıyla ekmeğin kitabını yazan Önen için İtalya; biga, biova, ciabatta, bruzchetta, libum, stromboli demek... O da benim gibi bir İtalyan atasözüne sonuna değin sadık kalanlardan: “La tavola senza pane e spoglia.” yani “Ekmeksiz bir masa çıplaktır.”

248 sayfalık bir sofra hazırlamışlar, bize... Braggiotti bu sofraya İtalyan yemeklerini koymuş, Önen ise mis kokulu İtalyan ekmeklerini.

“İtalyan Aşkı”, yeni ülkeler, yeni yerler, yeni lezzetler tanımak isteyenler için ideal bir kitap. Ben bu yazıya, yazarlarının da anlayışına sığınarak bir tarifle sonlandırmak istiyorum ve diğer lezzetler için kitabın satın alınmasını büyük bir keyifle öneriyorum...

SİCİLYALI CAPONATA

- 2 patlıcan
- 1 soğan
- 2 diş sarımsak
- 2 yemek kaşığı kapari
- 2 yemek kaşığı yeşil zeytin (çekirdeği çıkarılmış)
- 2 yemek kaşığı sirke
- 5 domates (kabukları soyulur, küp doğranır)
- 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı - 1 yemek kaşığı kekik
- Yarım demet maydanoz - Tuz, karabiber

Patlıcanları kızartın. Ayrı bir tencerede soğan ve sarımsağı pembeleştirin. Patlıcanları ilave edin ve birkaç dakika pişirin. Baharatları ve maydanozu ekleyin. Kapari ve zeytinleri de ekledikten sonra sirkeyi karışıma dökün. Sirkenin buharlaşmasının ardından domatesleri ekleyin ve 15 dakika kadar kaynatın. Servis öncesi damak tadına göre biraz daha sirke ve karabiber eklenebilir. Caponata, sıcak ya da soğuk yenilebilir.

Paylaş