VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Ekim 2017 Pazar | Anasayfa > Haberler > İyi kötüdür kötü de iyi!
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

İyi kötüdür kötü de iyi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, William Shakespeare’in yazdığı, Sabahattin Eyüpoğlu’nun çevirdiği “Macbeth” adlı oyunu bu hafta seyirciyle buluşturuyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN


Yaklaşık 400 yıldır gündemden düşmeyen ve her dönemde ilgi çekmeyi başaran eserlere imza atan William Shakespeare’in defalarca kez tiyatroya, sinemaya ve operaya uyarlanan “Macbeth” isimli eseri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenmeye başlandı. Prömiyeri geçtiğimiz mart ayında yapılan oyun, kapalı gişeye ulaştı ve 2017-2018 sezonunda da Şehir Tiyatroları’nın programına dâhil edildi.
Herkes tarafından iyi bir savaşçı ve iyi bir insan olarak bilinen Macbeth, savaş sonrası yurduna dönerken karşılaştığı cadılardan gelecekte kral olacağını öğrenir. Bu kehanet, Macbeth’in içindeki kötü tutkuları harekete geçirir ve sonunu hazırlar. Kukla ve dramatik oyunculuğun iç içe geçtiği bu uyarlamada “Macbeth”, sürrealist bir yorumla seyirci karşısına çıkıyor.

Müziğini Can Atilla’nın, dramaturgisini Dilek Tekintaş’ın, sahne tasarımını Gamze Kuş-Cihan Aşar’ın, kostüm tasarımını Gamze Kuş’un, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu’nun, kareografisini Özge Midilli’nin, efektlerini Kadir Arlı’nın yaptığı oyunda; Damla Cangül, Direnç Dedeoğlu, Gökçer Genç, Kubilay Penbeklioğlu, Mana Alkoy, Nurdan Kalınağa, Şirin Kılavuz Sevinçve Tuğrul Arsever rol alıyor.

"Kolay kirlenir en temizi”
Oyunun rejisi ise daha önce “101 Dalmaçyalı”, “Keloğlan Keleşoğlan”, “Kırmızı Başlıklı Kız” dâhil olmak üzere onlarca oyunun yönetmenliğini yapan deneyimli isim Ulviye Karaca’ya emanet. Karaca, Shakespeare’nin eşsiz oyununu nasıl yorumlayıp sahneye aktardığını şöyle anlatıyor: “İyi kötüdür, kötü de iyi. En kolay kirlenir en temizi” der Shakespeare, dediği gibi kirlenmek kolaydır. Ama ya temizlenmek? O da bir o kadar zor! Salt iyi ya da salt kötü insan yoktur. Sadece olaylar karşısında duygu dünyasını yavaş yavaş değiştiren insanlar vardır. Macbeth Tragedyası, hakkı olmayan meyvayı vakt-i zamanını beklemeden hırsızlama koparan insanın hali gibidir. Ne çalınan şeyin kıymeti ne de tadı vardır artık. Vicdan azabı da cabası.
Klasik Macbeth yorumlarının dışında, sürrealist bir yaklaşımla sahnelediğim bu oyunda, iyiden kötüye doğru yol alan İnsanın hırsları ve vicdanı arasındaki iç çatışmalarını aktarırken kukladan faydalandım. Zaafları ve kötü tutkuları olan karakterleri, kukla ile pekiştirdim. Dramatik oyunculukla Kukla’nın bir arada olduğu bu yorumu Shakespeare’in repliklerine dokunmadan, oyunun özünü koruyarak farklı bir bakış açısıyla yorumladım. Kirlenmeden önce herkes tarafından övgüye layık derecede iyi biri olarak bilinen Macbeth var. Bunu hepimiz biliriz. Ama sizin o iyi diye bildiğiniz bazı oyun karakterleri de gerçekte o kadar iyi mi? Ne dersiniz? Unutmayın!"

Oyun, 26-28 Ekim tarihleri arasında Kâğıthane Sadabad Sahnesi’nde seyirci ile buluşacak.

Paylaş