VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Nisan 2016 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Kadınların çoğunluğunu temsil ediyorum
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kadınların çoğunluğunu temsil ediyorum

Sesi ve şarkı sözleriyle olduğu kadar doğallığıyla da müzik dünyasına bomba gibi düşen Adele’i bir de İngiliz biyografi yazarı Chas Newkey-Burden’ın kaleminden okuyun. Adele “Müziğin en iyi yanı bazı şeyleri arkada bırakma vaktinin geldiğini anlatabilmek” diyor.

ÖZLEM AKALANAdele’in sesini, müziğini duymadan önce adını duymuş, “Kim bu Adele?” diye arkadaşlarıma sormuştum. Onlar da “Hani şu dokunaklı şarkılar söyleyen, müthiş sesli, güzel yüzlü, tombul kız” cevabını vermişlerdi. Modacı Karl Lagerfeld’in de Adele için neredeyse aynı yorumu yaptığını, “tombul kız” sözü yüzünden küçük çaplı bir skandala neden olup sonrasında Adele’den özür dilediği yeni öğrendim. Birbirinin benzeri çağdaşı sanatçıların aksine “bizden” gibi görünmesi, kendisiyle barışık olması ve samimiyeti, iyi bir söz yazarı ve müzisyen olmasının ötesinde Adele’i alanında apayrı bir yere koyuyor. Şarkılarından birkaçı aynı anda müzik listelerinde yer alan ve bununla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, internetten bir hafta içinde en fazla indirilen şarkıya (Hello) imza atan, sayılamayacak kadar çok ödül alan Adele, kuşkusuz günümüzün en başarılı sanatçılarından biri. Üstelik bu başarıyı sonuna kadar hak ediyor.

Çünkü o, ne bir proje grubun parçası ne de kapak kızı olmak için yetiştirilmiş bir süs bebeği. Okul projesi için kayda aldığı demo şarkılarından biri arkadaşı tarafından Myspace’e yüklenince keşfedilen ve tek atımlık kurşun olmadığını art arda gelen albüm başarılarıyla kanıtlayan iyi bir müzisyen.
Hakkında yazdığım övgü dolu sözler nedeniyle fanatik bir Adele hayranı olduğumu düşünmeyin lütfen; zira The Cure’un “Lovesong”una yaptığı cover dışında, Adele şarkılarına tahammül edemiyorum. Yine de Sezar’ın hakkı Sezar’a! İngiliz gazeteci-yazar Chas Newkey-Burden’ın kaleme aldığı biyografiyi okurken Adele’in “doğal yollarla” bu kadar kısa sürede üne kavuşmasına hem hayran kaldım hem de imrendim.Üstelik biyografinin en ilham verici yanı, Adele’in bu işi kendinden ödün vermeden, tek başına başarmış olması.

“Kendim olmaktan mutluyum ve insanların da beni bu yüzden sevdiklerini düşünüyorum” diyen Adele çok haklı. Haklı olduğunu bildiğinden de bunu sık sık dile getiriyor. People dergisine verdiği bir röportajda, “Hiçbir zamanbir kapak kızı olmak istemedim,” diyor Adele. “Ben kadınlarınçoğunluğunu temsil ediyorum ve bununla da gurur duyuyorum.”

AŞK, MUTSUZLUK VE BAŞARI

19 yıllık hayat deneyimini “19”, 21 yıllık hayat deneyimini “21” ve son olarak da 25 yaşına kadar hissedip yaşadıklarını “25” albümünde anlatan Adele, isim olarak yaşını verdiği albümlerin artık sonuna geldiğini söylüyor. Bu süre zarfında kendi kalp kırıklıklarındanbahsederken başkalarının da kendi acılarıyla yüzleşmelerinisağlayan Adele, müziğin iyileştirici gücünü en iyi bilen insanlardan biri olduğunainanıyor. “Bence müziğin en iyi yanı, hem kendimehem de başkalarına, bazı şeyleri arkada bırakma vaktinin geldiğini anlatabilmek” diyor. Mutsuz biten aşklarının Adele’in şan, şöhret, bol ödül ve elbette büyük bir servet kazanmasındaki rolünü tüm müzikseverler biliyor. Zaten o da müziğine eski aşklarının ilham verdiğini hiç gizlemiyor.

Burden’ın anlattığına göre; “Bir anda ünlü ve de başarılı olan pek çok insanın tecrübe ettiği bir süreçten geçmiş Adele. Ne zaman biri bir yerlere gelse, bunun bir parçası olmaya can atan insanlar çıkar. Bunlar bazen spot ışıklarından sebeplenmek isteyen dalkavuklar olabildiği gibi düpedüz bu işten para kazanmaya çalışanlar bile olabilir. Adele ise ‘19’hit olduktan sonra, özellikle ikinci tip insanlardan çektiğini söylüyor.
Verdiği bir röportajda, albümün ilham kaynağı olan eski sevgilisinin onu arayıp küstahça para istediğini anlatıyor.

‘Bir hafta boyunca arayıp durdu. Çok da ciddiydi bu arada,’ diyor röportajda. ‘Ben de sonunda dayanamayıp, ‘Benim hayatımı cehenneme çeviren sensin, bütün bu acıları çeken de ben. Yani bu başarı benim hakkım,’ dedim. Resmen bana hayvanlık yaptığı için yaratıcı süreçte katkısı olduğunu sanıyordu. Ama hakkını vermem lazım; biraz büyüdüysem ve böyle bir yola girdiysem onun sayesinde oldu.”

Şarkılarının hikâyeleri, alt metinleri, aile üyeleriyle ve bizzat sanatçıyla yapılan röportajlardan kesitlerle hazırlanan biyografi, sadece Adele hayranlarının değil tüm müzikseverlerin ilgisini çekecek detaylar içeriyor. İnternet üzerinde saatlerce araştırmak yerine tek bir kitapla, günümüzün en büyük başarı öykülerinden birine tanıklık edebilirsiniz.

Biyografi ondan
sorulur!


1973 doğumlu İngiliz gazeteci-yazar Chas Newkey-Burden, yazdığı biyografilerle tanınıyor. Arsenal Futbol Kulübü’nün üç resmi yayınına da imza atan Burden, Justin Bieber, Brad Pitt - Angelina Jolie, Dannii Minogue, Michael Jackson, Stephenie Meyer, Amy Winehouse, Paris Hilton gibi popüler isimlerin biyograflerini yazdı.


Paylaş