VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
09 Mayıs 2013 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Kafka uzmanı Stach İstanbul’da
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kafka uzmanı Stach İstanbul’da

Dünyanın sayılı Kafka uzmanlarından Reiner Stach, Franz Kafka okuması yapmak üzere İstanbul’a geliyor.

Reiner Stach, Sezer Duru tarafından Türkçeleştirilen ve en kapsamlı Franz Kafka biyografisi sayılan “Kafka-Karar Yılları” ve “Kafka-Kavrama Yılları” ismiyle Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan iki ciltlik çalışmanın tanıtımı ve okumasını çevirmeni Sezer Duru ile birlikte yapmak üzere İstanbul’da.

Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Franz Kafka üzerine sayısız inceleme ve kitap yayımlanmış olmasına rağmen, Kafka'nın varoluşunun merkezine uzanan kapsamlı bir biyografi yoktur. Dünyanın en önemli Kafka uzmanları arasında olan Reiner Stach söz konusu açığı bu çalışmayla kapatmayı başardı.

Çalkantılı bir dönemde yaşamış olan Praglı sigorta memuru Franz Kafka yapıtlarıyla dünyanın her köşesinde günümüze kadar süren kültürel bir şok dalgası nasıl yaratabilmiştir? Stach bu sorunun yanıtını, yazarın yapıtlarını, mektuplarını ve özel hayatıyla ilgili tüm belgeleri titizlikle inceleyerek yanıtlıyor. Kafka dünyasının atmosferine panoramik bir bakış sunan bu biyografi, yazarın gündelik yaşamının izleğini çizerken okura sanki bir film izlediği duygusunu veriyor.

S. Fisher Vakfı ve Goethe Institut işbirliğiyle 15 Mayıs 2013, 19.30’da gerçekleştirilecek olan etkinlikte kitaptan Almanca ve Türkçe pasajlar okunacak ve projenin özgünlükleri konuşulacak. Goethe Institut-İstanbul’da ücretsiz olarak düzenlenecek etkinliğe tüm Kafka severler davetli.

Goethe-Institut İstanbul, Kütüphane
Adres: Yeniçarşı Cad. 32 Beyoğlu
Sunumlar Almanca ve Türkçe olacak, ancak çeviri yapılmayacaktır.
Giriş serbest.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam