VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
03 Haziran 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kaldırım taşlarında şiir var
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kaldırım taşlarında şiir var

Boston'da halkı şiirle buluşturan bir proje başladı: Raining Poetry. Yağmurlu günlerde Boston halkı kaldırımda beliren şiirlerle karşılaşıyor.
Kadıköy Belediyesi'nin Cemal Süreya şiirlerini kaldırıma yazması ve #şiirsokakta projesiyle sokakta her yerde karşımıza çıkan şiirler gibi bir yaratıcı sanat haberi de Boston'dan geldi: Boston'da kaldırımlarda şiirler yazıyor; ancak halk bu şiirleri ancak yağmurlu günlerde görebiliyor.

Yağmurlu günleri sevmeyenleri bile heyecanlandıran bu projeyle, Bostonlular şiirle bir araya geliyor. Kaldırıma yazılan şiirler, suya ya da yağmura maruz kalmadıkça görünmüyor, sadece yağmurlu günlerde ortaya çıkıyor.

Mumlu kâğıt üzerine doğada çözünebilen ve su geçirmez spreylerle yazılan şiirler, 6-8 hafta boyunca kalabiliyor. Sara Siegel ise projenin sürdürülebilirliğini sağlamak konusunda kararlı görünüyor. Boston'un tamamına yayılması istenen proje için Mass Poetry'ye yalnızca 25 dolarlık bir destek vermek yeterli.

Boston'un sanatsal kaldırımlarına ve yapılış tekniğine ulaşmak için:

https://www.facebook.com/NewYorkMag/videos/10154210845129826/


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam