VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
12 Temmuz 2013 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kanadalı Yazar Gaétan Soucy Öldü
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kanadalı Yazar Gaétan Soucy Öldü

Çağdaş Fransızca edebiyatın Kanada ayağının en önemli temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen Gaétan Soucy 9 Temmuz günü geçirdiği kalp krizi sonucu Montréal'de hayatını kaybetti.

Yazar ilk romanı “Günahsız Gebelik”i 1994 yılında kaleme almıştı. 1998'de yazdığı "Kibritleri Çok Seven Kız", yazara ilk uluslararası başarısını getirdi ve yazar Académie des letrres Québec Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Yazarın 2002'de yayımlanan romanı "Müzikhol" uluslararası birçok ödülün yanı sıra Prix des Libraires de Quebec ve Prix Frence-Quebec’e de layık görülmüş ve Türkçe de dahil olmak üzere on iki dile çevrilmişti. Yazarın dilimize çevrilen tek eseri olan “Müzikhol”ün yazımı on dört yıl sürdü ve yazımından on yıl sonra dilimize çevrildi. Yazarın en tanınmış eseri olan roman, 20. yüzyıl edebiyatında kendine önemli bir yer edinen, derinlikli bir eser.

Dünyaca ünlü eleştirmen Pierre Lepape’e göre “Gretan Soucy, Fransızca yazan yazarların en iyilerinden biri ve şüphesiz, son yılların tartışmasız en önemli keşfi.”

Paylaş