VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Kasım 2012 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Kapılıp gitmenin “Elli Tonu”
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kapılıp gitmenin “Elli Tonu”

“Grinin Elli Tonu”nun ardından üçlemenin ikinci kitabı da Türkçe okuruyla buluştu. İlk kitaba göre “kuralları daha net”, daha sert ve bir o kadar da daha eğlenceli bir roman “Karanlığın Elli Tonu.”
Son derece tanıdık bir tema: Zengin ve yakışıklı başrol erkeğiyle karşılaşan genç ve acemi genç kız. Christian Grey giyimi, duruşu, mesleğiyle tek bir şeyi temsil ediyor: Güç. Anastasia Steele ise saf, masum ve yüzünün kızarmasını kontrol etmekte zorlanan bir körpe. Tam da üzerine yazılacak herhangi bir şeyin kalmadığını düşündüğü anda okuyucu, E. L. James mahlasıyla bir yazar belirdi ve tüm dünyada sayısız dile tercüme edilen, best-seller listelerini alt üst eden bir trilojiyle ortaya çıktı.
Bir beyaz atlı prens öyküsü temel olarak Christian Grey'in hikâyesi, rüyası kurulan, her yönüyle kusursuz bir adam ve karşısında acemiliğiyle güzelliği büyüyen bir kadın. Prensin olağanüstülüğünü kimi okur için yücelten kimisi içinse bozan özelliği ise yatakta (ve aslında genel olarak her türlü ilişkide) ısrarla acı veren oyunlar oynamak istiyor oluşu. Anastasia bu isteklere karşılık verecek, zevk ve tutkuyu acının önüne koyacak ve bir yönüyle prensi aşkıyla ehlileştirmeye çalışacak. Kısacası kadın yine sabrediyor, çok istekli olmasa da oyunun parçası oluyor, tüm bu 'eziyete katlanma' halinin temelinde ise basit bir güdü var: Kendi oyununa hazırlanma.
BEYAZ DİZİ’NİN 2012 VERSİYONU

“Grinin Elli Tonu” ilk kitaptı, ardından “Karanlığın Elli Tonu” geldi. Hakimiyet, güç oyunları, zayıflığın içine gizlenen aşk ile seri, özellikle otuz yaş üstü kadınların favorisi haline geldi. Yazarın edebi derinliği çokca tartışılsa da eleştirmenlerin ortak görüşü doğru zamanda okurla buluşturulan, doğru yönetilen bir seri ile karşı karşıya olduğumuz.
Türkiyeli okur aslında bu türe zannedildiği kadar yabancı değil. Harlequin'in Beyaz ve Kırmızı serisi tam da zengin ve güçlü erkekle aşk ve erotizm dolu oyunlar yaşayan kadınların öykülerini anlatıyordu. Beyaz seri daha çok duygular, yükselme ve hayal kırıkları üzerinden giderken, Kırmızı seri daha cesur ve kışkırtıcıydı. Çelik mavisi gözleriyle karşılarındaki tutku dolu kadınları eriten erkekleri unutmak ne mümkün?
Christian Grey işte bu geleneğin 2012 versiyonu, son sürümü. Yakışıklılığı ve gücünün fazlasıyla farkında, sayısız kadınla yaşadığı deneyim ona olgun ve ağır bir ton vermiş ve karşısındaki her şeyin çok başında bir genç kız bu tonlar arasında kaybolup gitmeye çoktan razı. Birlikte olacak, ikili bir dünya yaşayacaklar ama artık kurallar çok farklı. Her şeyden önce bir anlaşma yapılacak ve oyunun kuralları doğru koyulacak. Kuralların aşk ve seks söz konusu olduğunda ne noktaya kadar geçerli olduğunu ise sayfalar arasında gezinirken baştan sorgulayacağız. Serinin ilk kitabında karakterleri tanıdı okur, ikinci kitap “Karanlığın Elli Tonu”nda ise ilişkinin derinleşme hikayesini izleyeceğiz, bu sefer oyunun kuralları daha net, devamında eğlence de daha büyük.

BİR FANFICTION BAŞARISI

E. L. James imzalı seriyi her şeyden çok bir fanfiction örneği olarak önemsemek ve değerlendirmek gerekiyor. Bir kitap, film, çizgi roman üzerinden var olan karakterleri baştan kurmak, var olan metnin yazarak yeni bir okumasını yapmak en özet tanımıyla fanfiction, yani hayranı olunan karakter hayranların elinde bir kez daha hayat buluyor. Yazar E. L. James de aslında “twilight” serisi için böyle bir girişimde bulunarak başlıyor seriye. “Twilight” öyküsünü baştan kuran James ilk önce internette bir fenomen haline geliyor. Devamında bilinen yayınevi başarısı ve tüm dünyada fenomen haline gelen öyküyle triloji aynı tarz birçok kitabın yazılması için de tetikleyici oluyor.
Karanlığın Elli Tonu'nun kurgusu, serinin ilk kitabından daha başarılı birçok eleştirmene göre. İlk kitaptan tanıdığımız ve bir noktaya kadar çözdüğümüz karakterler şimdi asıl halleriyle okurla buluşuyorlar.
İlişkinin ilk günleri gibi belki gerçek hayatta yaşanan, devamlı var olan gizem, heyecanı beraberinde getiriyordu ilk kitapta. Tanımak ve anlamak kaygısıyla asıl meseleye gelemiyordu okur. İkinci kitapta ise artık öykü-okur ilişkisi yerine oturmuş durumda, evet Christian hâlâ çok güçlü ve oyun dolu, ama karşısındaki bu sefer oyunu daha iyi ve daha gerilimli oynamaya hazır. Erotik sahneler yine kitabın genelinde önemli yer kaplıyor ve bu sefer çok daha eğlenceli ve dozu yüksek.
Filme az kaldı!
Serinin ilk kitabı yakın zamanda filmleştiriliyor. Şimdiden sosyal medya kanallarında anketler düzenlenmeye başladı bile. Başrol konusu kesinlik kazanmasa da “twilight” serisi oyuncularının filmde yer alacağı konuşuluyor. Dünya çapında altmış milyon satan kitabın filmi de benzer bir etki göstereceğe benziyor. Harry Potter'ın tahtını elinden alarak dünyanın en kısa sürede en çok satan kitabı ödülünü alan “Grinin Elli Tonu”nun çizgi roman formatında yayımlanacağı da konuşuluyor.

Künye : Karanlığın Elli Tonu
E.L. James
Çev: Sevinç Seyla Tezcan
Pegasus Yayınları
29.50 TL

Paylaş