VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
15 Haziran 2013 Cumartesi | Anasayfa > Haberler > Kaşiflerin Serüvenleri
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kaşiflerin Serüvenleri

Nigel Cliff’in “Son Haçlılar” kitabı, Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında dini ve ticari rekabetin artmasına neden olan coğrafi keşifleri ve kâşiflerin serüvenlerini konu alıyor.

İPEK CEYLAN ÜNALAN
ceylanipek@gmail.com


Kimi yolculuklar keyfi, kimi yolculuklar zorunlu kimisi ise bir amaç uğruna yapılır. İşte bir amaç uğruna gerçekleştirilen yolculuklardan biridir Vasco Da Gama’nın bilinmez bir okyanusa yaptığı yolculuk. Portekizli denizci Vasco Da Gama, ülkesinin kendisine verdiği görevi gerçekleştirmek üzere görevlendirildiğinde yalnızca yirmi sekiz yaşındaydı. Görevi, Portekiz’in okyanusların hakimi olup, Baharat ve İpek Yolları’na hakim olan Müslümanların elinden bu ticaret yollarını almasını sağlamaktı.


TİCARİ UÇURUM
“Yıl, 1498’i gösterdiğinde Vasco Da Gama, adamları ile birlikte ağaçtan küçük bir gemiyle Portekiz’in başkenti Lizbon’dan, dünyayı değiştirmek amacıyla sefere çıkmıştı. Seferdeki 170 kişiye, Avrupa’dan Asya’ya uzanan bir deniz yolu açma, baharat ticaretinin asırlık sırlarını çözme ve Doğu krallığı yönettiğine inanılan, kendisinden uzun süredir haber alınamayan bir Hıristiyan kralı bulma talimatları verilmişti. Bu zor görev listesinin ardında, salt vahiylere dayanan niyet yatıyordu: Doğu’daki Hıristiyanlarla birleşerek İslam egemenliğine ezici bir darbe vurmak ve dünyanın en kutsal şehri olan Kudüs’ün fethini hazırlamak”. Bu cümlelerle başlayan kitap, Doğu ve Batı arasında yüzyıllardır süregelen ticari uçurumun başlangıç noktasından günümüze gelmiş olduğu süreci konu alıyor. Vasco da Gama ve adamları günümüzde dahi tartışılan dini kutuplaşmanın en yoğun olduğu dönemde (15.yüzyıl) yaşıyordu. ‘Keşif Çağı’ olarak adlandırılan bu dönem, günümüzde ‘küresel ticaret dengelerini
değiştirmek’ için yapılmış bir hamle olarak açıklanıyor. O dönemin şartlarında inancı için yola çıkıp savaşanlar adeta bir erdem abidesi olarak gösteriliyordu. Vasco da Gama ve adamları kan kırmızı haç işlemeli yelkenlileriyle yola çıkarken kendilerini 400 yıllık Haçlıların varisi olarak görüyorlardı. Çıktıkları o yolculuk bugünün dünyasını şekillendirmekle kalmadı, isimlerini Coğrafi keşiflerin kâşifleri olarak tarih sayfalarına yazdırmalarına neden oldu.


YENİDEN KEŞİF
2011 yılında ilk olarak ABD’de yayınlanan “Son Haçlılar”, Amerika’nın
en prestijli internet haber portallarından biri olan Kansas City Star tarafından 2011 yılının en iyi 100 kitabı arasında gösterilmişti. Şimdi ise Remzi Kitabevi’nden Deniz Güzelgülgen’in çevirisiyle raflardaki yerini aldı.
“Bu kitabı yazmak benim için hem bir eğitim hem de bir macera oldu” diyen Amerikalı yazar Nigel Cliff, kitabı yazabilmek için Portekiz, İspanya, İtalya ve Fas’tan başlayarak Mozambik, Tanzanya, Kenya ve son olarak Hindistan’a giderek coğrafi keşiflerin kâşiflerinin geçtiği coğrafyalardan/ güzergahlardan geçmiş. On yılı bulan bir
araştırmanın ürünü olan kitabının Londra Kütüphanesi ve British Museum gibi kaynaklardan yararlanmış ve günümüzün en kapsamlı coğrafi keşifler kitabına imza atmış.

DİKKAT DOĞU’DA
Yaklaşık on senelik bir çalışmanın ürünü olan “Son Haçlılar”, Doğu ile Batı arasındaki ticaret yollarının keşfinin yanı sıra Coğrafi Keşifler’de başrolde yer alan Avrupa’nın dünyadaki yerine dair küresel güç dengelerinin değişerek bugünkü hale gelmesinin ilk adımı olan Coğrafi Keşifleri, keşif serüvenlerini ele alarak anlatıyor. Batı’nın dikkatinin yeniden Doğu’ya çevrildiği günümüzde, çağlar boyu süregelen ve bugünlerde yeniden canlanan İslam ve Hıristiyan dünyası arasındaki din ve kültür çatışmasına yeni bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

Paylaş