VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
14 Ekim 2016 Cuma | Anasayfa > Haberler > Kavanozlara saklanan doğal tatlar
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kavanozlara saklanan doğal tatlar

Gizem Erman Soysaldı ile Şef Müşerref Kartaler’in birlikte kaleme aldıkları “Teldolap/Bir Kavanoz Mucize”, geleneksel tatlardan günümüz modern mutfaklarına uzanan nostaljik ve lezzetli tarifler sunuyor.Şöyle biraz eskiye, buzdolabının her mutfağa girmediği yıllara gidelim. En azından anneannelerimizin, annelerimizin anlattığı, herkesin evinin mutfağında teldolapların, o teldolapların içinde de büyükannelerimizin yaptığı turşular, salçalar ve reçellerin saklandığı günlere… Hatta biraz daha şanslıysanız teldolabın tutacağından sarkan kurutulmuş domatesleri, patlıcanları bile gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Hayatın tüm koşturmacasına rağmen, mevsiminde toplanan sebze ve meyvelerle turşu, salça, reçel yapan, yoğurdunu peynirini artık marketten almayanlar şehirli kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Doğal ve sağlıklı beslenmeye olan ilgi arttıkça, daha iyi ve lezzetli yiyecekler hazırlamaya yönelik bilgi de değer kazanıyor. İşte bu amaca yönelik, titizlikle hazırlanmış şık bir çalışma “Teldolap/Bir Kavanoz Mucize”.
Yemek programı yapımcısı Gizem Erman Soysaldı ve yemek şefi Müşerref Kartaler’in birlikte hazırladıkları kitap, mutfakların olmazsa olmaz tatlarını pratik tarifler eşliğinde sunan bir çalışma. Sağlıklı ve doğru beslenmenin ipuçlarını sebze ve meyvesi bol tarifler eşliğinde okura aktarırken aynı zamanda geleneksel ev yapımı lezzetlerin de tariflerini içeriyor.
Kitap, okuru, büyükannelerimizin yiyecekleri sakladığı, yaz sonu konservelerinin hazırlandığı, turşu kurulan, salça yapılan zamanlara götürüyor; yiyecekleri saklama yöntemlerini anlatıyor, yazdan kışa kıştan yaza hazırlıklar yaptırıyor. Mevsimine uygun nasıl besleneceğimizi tarifler eşliğinde açıklıyor. Böylelikle eski alışkanlıkları devam ettirmemizi sağlıyor. Geleneksel tariflerin yanı sıra, şekersiz marmelatlar ve kurabiyeler; çocuklar için ev yapımı pestiller; granola ve müsli gibi kahvaltı alternatiflerinin yanı sıra mandalina şurubu gibi doğal tarifleri hazırlamanıza yardımcı oluyor.

Programdan doğdu
Kitabın ortaya çıkma hikâyesi oldukça ilginç. Gizem Erman Soysaldı bir televizyon kanalında “Teldolap” isimli bir televizyon programı yapmaya başlıyor. Program danışmanı olarak kendisine eşlik etmesi için de şef Müşerref Kartaler ile bir araya geliyorlar. Müthiş bir uyum yakalayan ikili, ekranda iki yüzün üzerinde tarif hazırlıyor. Sonrasında da bu tarifleri neden bir kitapta toplamayalım diye düşünüyorlar ve ortaya “Teldolap/ Bir Kavanoz Mucize” çıkarıyor.

Gizem Ermal Soysaldı ve Müşerref Kartaler’in ortak söylemleri ise, “Kitaptaki tariflerin her birini kendiniz yapabilirsiniz, bunun için şef olmanıza gerek yok!”


Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam