VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
16 Mayıs 2016 Pazartesi | Anasayfa > Haberler > Kavuk''un külliyatı
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kavuk'un külliyatı

'Kavuk'u Rasim Öztekin’e devreden usta tiyatrocu Ferhan Şensoy'un Ferhangi kitapları...


Ferhan Şensoy, İsmail Dümbüllü’den Münir Özkul’a, Münir Özkul’dan kendisine geçen Hasan Efendi’nin kavuğunu Rasim Öztekin'e devretti. "Bana emanet edilen bu kavuğu, Rasim Öztekin’e devretmekten gurur duyuyor ve beşinci Kavukluyu selamlıyorum” dedi.


Sadece tiyatro sahnesinin üzeriyle sınırlı kalmayıp Türk tiyatrosunun en iyi oyun yazarları arasında yer alan ve mizah edebiyatına dair güzel örnekler kaleme alan Ferhan Şensoy'u biz de yazarımız S. Serdar Gürel'in kaleme aldığı "Ferhangi Kitaplar" yazısıyla selamlıyoruz:

22 KİTAP
Bazen çok yönlü sanatçıların bir kimliği diğerlerine baskın çıkar. Tıpkı Türk tiyatrosunun duayen ismi Ferhan Şensoy gibi. Ortaoyucular’ın kavuğunu taşıyan Şensoy o kadar büyük tiyatrocudur ki, başlı başına bir dil yarattığı kitapları ve yazarlığı bazen gölgede kalır. Oysa onun 22 kitapla taçlanan yazarlığı, Türk mizahının en önemli imzalarındandır. Bu yüzden bu yazı, onun kitaplarına ve yazarlığına verilen bir selam olarak okunabilir!

Yazının devamı için:
http://vatankitap.gazetevatan.com/haber/ferhangi_kitaplar/1/23483
Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam