VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
13 Şubat 2014 Perşembe | Anasayfa > Haberler > Kim korkar tarihten?
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kim korkar tarihten?

“Dünya Tarihi”, sadece savaşların, antlaşmaların anlatıldığı bir kitap değil. Bilimin, sanatın, felsefenin, keşiflerin de uygarlık tarihini nasıl etkilediğini okura sunuyor. Umberto Eco editörlüğünde hazırlanan “Ortaçağ” kitabı da aynı mantıkla hazırlanmış müthiş bir kaynak.

Özlem Akalan
Yazılarımı yazarken çoğu kitabı henüz basılmadan önce genellikle bilgisayardan okuyorum. Romanlarda bu formül işime geliyor; bilgisayarımda saklıyorum kitapları. Ancak, bu sayfada yer alan Umberto Eco’nun hazırladığı Ortaçağ Ansiklopedi’sini okurken çok zorlandım. Böyle bir kitabı insan “kanlı canlı” elinde tutmak istiyor. Sayfa sayfa okumak yerine, ilgisini çeken başlıkları, kaynakçaya ya da giriş yazısına tekrar tekrar dönüp okumak istiyor. İşte tam da bu noktada çocukluğumuzun ansiklopedilerini hatırladım. Her evin salonunda en güzel köşeyi tutan Meydan Larousse’lar geldi aklıma ilk. İncecik sayfaları, küçücük yazılarıyla tam bir kâbustu! Benim favorim, evde sadece iki cildi bulunan Gökkuşağı Ansiklopedisi idi; “Başlangıçtan Bugüne Tarih” ve “İnsan Vücudu”. Çünkü parlak sayfaları ve resimleriyle hayalgücümü kamçılıyor, aklımı çeliyordu. Evde canım sıkıldıkça sayfalarını karıştırır, en sevdiğim konular olan dinozorların hikâyesini ve kan dolaşımını okur dururdum. Neredeyse 40 yıl geçmiş üzerinden. Elime bir ansiklopedi almayalı da en az 20 yıl!

Bu ay çok şanslıydım çünkü elime muhteşem bir kitap geçti; “Dünya Tarihi”. Alt başlığıysa “Dünyamızı Biçimlendiren Olayların En Güncel Görsel Kılavuzu - Kronolojik Zaman Çizelgeli”. 8 milyon yıl öncesinden günümüze, kitabın içinde her çağ, her keşif, her buluş, herkes, özetle tarih olarak nitelendirebileceğimiz her şey var. Grafikler, haritalar, kronolojik çizelgeler, resimler ve milyonlarca yıl öncesinden 2011 yılına kadar uygarlık tarihinin ve insanlığın gelişimi.
Geniş bir danışman kadrosunun katkılarıyla hazırlanan ansiklopedik kitaba Oxford Üniversitesi’nden David Parrott bir önsöz yazmış. Dr. Parrott “Bu kitabın gösterdiği gibi, bir zaman çizelgesini izleyerek yazılan tarih, savaş ve fetih, antlaşmalar veya ihanetlerin dar bir hikâyesi olmak zorunda değildir. Tüm bu sayılan konular elinizin altındaki kitapta bulunmakta, fakat kitap aynı zamanda entelektüel ve teknolojik yeniliklerin tarihine, kilit sanat eserlerinin yaratılışına, tarım, keşifler ve ticarette can alıcı değişim kalıplarına da yer vermektedir. Bu, insan yaratıcılığının olduğu kadar yıkıcılığının, keşiflerin ve anlayışın, doğal felaketlerin ve insani yanılgıların heyecan verici ve kapsamlı bir hikâyesidir.”
Kitabın kapağında Tutankhamon’dan Gandhi’ye pek çok tarihi figürün resmi arasında Atatürk’ünkü de gözden kaçmıyor. Acaba sadece bizdeki baskıya mı özel diye kitabın orijinal kapağına baktım. Florance Nightingale’in resmini çıkarıp Türkçe baskıda Atatürk’ü kullanmış yayınevi.
Bu sayfada adı geçen iki kitap da tarih meraklıları başta olmak üzere, okumaktan keyif alan herkesin mutlaka edinmesi gereken iki kaynak. Bugünlerde hediye almayı planlıyorsanız, kitap kurtları için bundan daha iyi iki seçenek düşünemiyorum!


Dünya TarihiDünya Tarihi

Mustafa Küpüşoğlu

Detay için tıklayın

Paylaş