VATAN KİTAP - Vatan Gazetesi VATAN KİTAP - Gazetevatan.com
Gazetevatan Anasayfa
05 Mart 2014 Çarşamba | Anasayfa > Haberler > Kitaba ilgi Şubat’ta da hız kesmedi
Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Kitaba ilgi Şubat’ta da hız kesmedi

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED),Şubat ayı verilerini açıkladı. Açıklamaya göre, Şubat ayında satılan bandrol sayısı bir önceki yıla göre yüzde 12 arttı. Ocak ayında yüzde 15 olarak gerçekleşen artışla yılın ilk iki ayındaki yükseliş yüzde 13.5 oldu.Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu(YAYFED), geçtiğimiz ay Ocak ayı verilerini açıklamış ve Ocak ayında satılan bandrol sayısı bir önceki yıla göre yüzde 15 arttığı gözlenmişti. Şubat ayında da durum değişmedi ve geçen yılın Şubat ayına kıyasla 2014 Şubat'ında kitap satış oranında yine artış gözlendi. Yılın ilk iki ayındaki yükseliş yüzde 13.5 oldu.

Yayımcılar Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Bayram Murat Ocak 2014'te yayımlanan kitap sayısının 23 milyon 365 bin 325 olduğunu söyledi. 2013’de gerçekleşen yüzde 13’lük büyüme eğrisinin sürdüğüne dikkat çeken Bayram Murat, yılın ilk iki aylık verilerinin bunu desteklediğini ifade etti.

Eğitim yayınları yine ilk sırada
Şubat 2014'de alınan bandrollerin dağılımına göre, ilk sırayı yine eğitim kitapları alıyor. Ardından çocuk ve ilk gençlik kitapları geliyor. İki aya bakıldığında toplam içindeki oranları yüzde 13. Her tür yetişkin kitabı için bu oran yüzde 25’e yakın. Edebiyat, sanat, inceleme, araştırma türlerinde kitapların girdiği bu alana oran olarak yakın bir diğer kategori ise inanç kitapları. Yüzde 26’lık oranıyla her tür dini kitabın bulunduğu bu kategori ile birlikte; yetişkin, çocuk-ilk gençlik ve inanç türü kitapların toplamı, tüm yayımlanan kitapların yüzde 64’üne ulaşıyor. Akademik alanda yayımlanan kitaplar ise yılın ilk iki ayında yüzde 2’lik bir bölümü oluşturuyor.

2013'de bandrol alan yayınevleri araştırmasına göre, otuz yayınevi toplam bandrolün yüzde 40'ını almış. Toplamda 140 yayınevinin aldığı bandroller de toplamın yüzde 74'ünü oluşturuyor.


Gündemde “korsan” var
YAYFED Başkanı Bayram Murat, yayıncılık alanında görülen büyümenin ülkenin kültürel yaşamı için olumlu etkilerine dikkat çekerek, korsanla mücadelenin aralıksız sürmesinin önemine değindi. Basılı kitapta yaşanan korsanla etkin mücadelenin önümüzdeki dönemde fotokopi korsanlığının engellenmesinde alınacak başarılarla da sürdürüleceğini söyleyen Bayram Murat, dijital alandaki mücadele için ise, beklemekte olan FSEK tasarısının yasalaşmasına duyulan gereksinimi hatırlattı.

Paylaş

Bir VatanKitap’ın perde arkasıBu ay üç özel röportajla çıkıyoruz okur karşısına. Bunlardan ilki Türk tiyatro tarihine sahneleye çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale'nin yaşamını romanlaştıran Osman Balcıgil'le bu büyük değer üzerine Ece Erol'un yaptığı şöyleşi oldu. Diğer bir özel röportajımızı Cemre Nur Meleke, Aslı Perker'le yeni romanı Flamingolar Pembedir üzerine gerçekleştirdi. Sinemaya da uyarlanan Kocan Kadar Konuş kitabıyla büyük çıkış yakalayan Şebnem Burcuoğlu ise özlenen sıcak mahalle özlemimizi, Cemal Süreya'ya gönderme yaparak Cemal ve Süreyya aşkı üzerinden giderdiği yeni romanı Süreya Kuaför Salonunu anlattı.

Devam